Вялікая страта для Беларусі ! Генадзь Бураўкін -гэта гонар і годнасьць нацыі. Чалавек вельмі многа зрабіў для умацаваньня незапежнасьці нашай Радзімы, быў маральным сімвалам і апорай.Мая сям'я выказвае спачуваньне родным і блізкім нашага Вялікага Грамадзяніна !
Еще совсем недвно хоронили Рыгора Барадулина и сообщая кому-то ту новость я оговорился и сказал, что умер Буравкин. Вот такая оговорка.
Светлая память истому сыну Беларуси, который был носителем традиций наших литераторов 20 века и который насквозь был беларусом.
Беларусм крайне важно помнить тех, кто является носителем нашей культуры и исторической памяти, которую при Лукашенко мы значительно утратили.
Очень надеюсь, что завтра в 11.30 в Петро-Павловском соборе на Немиге (бывшая Екатерининская церковь 1611 года) соберутся тысячи беларусов, чтобы проститься с Геннадием Буравкиным. Мы должны показаать всем, что Беларусь не умерла вместе с Буравкиным.
В советское время работал под его руководством на ул. Красной. Потом он был послом РБ В США. Хотя и в стихах ( - там деревья шумят по другому и капиталисты стоят у руля...) навряд ли был искренним. Но по сравнению с ним, другие руководители летали явно ниже и медленнее, вплоть до ползания на коленях.
Сочувствую родственникам.
Соболезную. Это человек целой эпохи, которая ушла.
Он, кстати, добровольно сложил полномочия и уехал из США на год раньше окончания срока! Это, как Вы понимаете, обо многом говорит! Любил Родину очень сильно, его душе там было не комфортно, видимо....
Сосед, 11:43, 30.05
Утром позвонил друг и коллега и сообщил эту печальную новость... Уход Буравкина - это действительно невосполнимая потеря для Беларуси, которую он так горячо любил. Я не очень хорошо отношусь к слову "патриотизм", поскольку оно замусолено, и его каждая сторона толкует в свою пользу, но если подразумевать его исконный смысл, то Геннадий Николаевич был истинным патриотом нашей страны. Не буду говорить об его таланте руководителя и поэта, но патриотизм - это тоже. наверное, талант, данный не каждому. Вы упомянули пребывание Буравкина в США, где он представлял нашу страну в ООН. Так вот, как-то в частном разговоре он назвал свою службу там "ссылкой". Я изумилась: "Геннадий Николаевич, но это же такой уровень: ООН, не говоря уже о том, что США для многих белорусов - недосягаемая мечта!" На что он сказал: "А ты представляешь, сколько я мог бы сделать за это время для Беларуси? Я мечтал здесь работать, а от меня постарались избавиться". И этим, по-моему, все сказано. Светлая память этому удивительному, талантливому и очень человечному человеку! И мои соболезнования его близким и всем нам, - тем, кто его знал, и кому посчастливилось с ним работать!
Дзень за днём сірацее беларуская мова, паэзія, культура.
Які чалавек, мастак, грамадзянін пайшоў ад нас!
Сэрца рвецца. Якая страта.
Бывай, Вялікі Пясняр. Дзякуй табе за ўсё.
Еще одна невосполнимая потеря. Быков, Бородулин, Буравкин..... Совесть нации. Люди с большой буквы. Низкий поклон поэту-гражданину. Светлая память о Вас будет в сердцах людей кто хотя бы иногда столкнулся с Вашим творчеством.
Настоящая оценка этим великим людям еще впереди.
Памятую яго па Хрестаматыii Беларускай Лiтаратуры якую вывучалi яшчэ у школе. Сапрауды, гэта адыходзiць цалая эпоха. (Выбачайце за правапiс - вельмi доуга не выкарыстоувау.)
Быкаў, Барадулін, Бураўкін - гэта цвет беларускай літаратуры, гонар і годнасць нацыі. Сірацее беларуская зямля...Спачуванне родным і блізкім цудоўнага паэта і Вялікага чалавека. Вечная яму памяць!
Светлая память. Соболезнования родным и близким. Уходят из жизни те, кто в наше темное время были частью совести нашей страны, те кто служил ориентиром для мыслящих. Откроется ли с его смертью тайна лучшего сатирического памфлета «Сказ пра Лысую гару» - практически полностью отразившего происходящее в настоящее время.
Якое гора... Пайшоу Генадзь Мiкалаевiч за сябрам сваiм Рыгорам Iванавiчам...
"Засыпае нас снег засыпае,
За табой асцярожна ступаю.
Патрапляю у замецены след...
Замецены след..."
Шчырае дзякуй, паважаны Генадзь Мiкалаевiч, за усё што зрабiлi Вы для Радзiмы i для мяне асабiста...
Беларусь страціла таленавінава, разумнага, адданага бацькаўшчыне пісьменніка, журналіста, палітыка. Ен пашырыў кола гледачоў падчас кіравання ТБ, патрымліваючы творчых журналістаў, рэжысераў, аператараў. Генадзь Мікалаевіч прыдбаў шмат сяброў для нашай краіны і на пасадзе прадстаўніка ААН. Яго постаць ў вачах многіх замежных палітыкаў асацыявалася з Беларуссю, яе спакойным, мудрым і разважлівым народам. Генадь Бураўкін быў гонарам і сумленнем нашай нацыі.
Шкада, што страчваем самых лепшых і заўчасна...
Кацярына
Дорогая Екатерина, большое спасибо вам за такие шчамливыя словы. Полностью под ними подписываюсь. Вы наверное этого не знаете, но Геннадий Николаевич, когда проводил планерки с нами, минскими телевизионщиками, раз пять наверное отмечал талантливую работу именно Гродненского ТВ, связывая его с вашим телевизионным именем и с именем режиссера Виктора Куца. Не раз это подтверждал и Павел Шевчук, ставший потом у нас большим начальником.. Некоторые ваши передачи, которые вы потом.вели, я видел при ваших выходах на республику, они почему-то запоминались. А собственно почему "почему-то". Вы работали без фальши. А одним из критериев работы телевизионного журналиста Геннадий Николаевич всегда считал искренность ведущих.
Геннадий Николаевич редко ошибался в людях. Вечная ему память!
У дадатак да напiсанага Кацярынай адзначу тое, што Бураукiн, калi прыйшоу на пасаду старшынi Дзяржтэлерадыё, адразу ж пачау настойлiва выводзиць з забыцця беларускую мову. Па рознаму сустракалi гэта на студыях. Давялося i мяне, беларускай мовы не вывучаушага нават у школе, працаваць на ёй у эфiры. Спадабалася. Потым трапiу на выдатнага выкладчыка - Мiколу Рыгоравiча Каваленку. I працавау на беларускай мове яшчэ шмат гадоу. Давялося у тыя гады сустракацца i з Генадзем Мiкалаевичам. Светлы быу чалавек.
Вечная яму памяць!
Жахлівая навіна! Найвыбітны беларус, класік - наш сучаснік, выдатны чалавек, добры і сціплы беларус, які так многа зрабіў для роднай Беларусі! Хай будзе яму мяккім беларускі жоўценькі пясочак пад верасам і дзьмухаўцамі. Светлая памяць!
Каласальная страта для Беларусі...Бураўкін-адзін з тых паэтаў, хто ўмеў адным радком перанесці чытача ў іншы свет, свет, дзе няма хлусні, крывадушнасці, душэўнай чэрствасці і здрады, дзе ў прыбітага да зямлі недасканаласцю ўсяго навакольнага чалавека разгортваюцца крылы і душа пачынае лунаць. Вечная памяць нашаму беларускаму генію Генадзю Бураўкіну.
Вось і яшчэ адзін паляцеў да зор.Паэт незвычайна прыгожага,цнатліва-ўзнёслага СЛОВА.Людзі,даставайце кнігі з запыленых паліц,чытайце! Светлая памяць ,Паэце... Настаўніца з Беразіно.
Я не ганю землі чужыя, -
Хай іх сонца не абміне.
Толькі дзе б за морам ні жыў я,
Беларусь мая снілася мне.
Так карцела - сляза закіпала, -
Каб да сэрца хаця б здалёк
Прыплывалі жалейка Купалы,
Багдановічаў васілёк...
Гэта ўсё, безумоўна, не нова.
А ці трэба, каб новым было
Поле бацькава, матчына мова
І над хатай буслова жытло?
Хіба душы свае не лечым
Ад бяздомных бядот і згрызот
Самым простым і самым вечным,
Што пранёс праз вякі народ?
І якія б шляхі ні схадзіў я,
Кліча полацкая сенажаць...
А калі не спяваць аб Радзіме,
Дык навошта наогул спяваць?
Гэта тайна
Спрадвечнай
На свеце была:
Паміж зоркай і свечкай
Ёсць нітка святла.
У начы безгалосай
Шлях падкажуць і мне
Зорка ў цёмных нябёсах,
Свечка ў дальнім акне.
Сумна ў сэрцы асядзе,
Як і ў даўніх вяках, —
Зорка ў мілым паглядзе,
Свечка ў мёртвых руках.
Дажывуся і сам я
Да самотнай пары,
Калі зорка згасае,
А свечка гарыць,
Кожнай кропляй гарачай
Лье святло, як спакон…
I не мне перайначваць
Гэты вечны закон.
Што мы можам зрабіць у гонар яго памяці? Любіць Беларусь, аддаваць сябе ёй , спрыяць яе росквіту, памятаць аб горкіх словах Генадзя Бураўкіна :" Да ўлады у нас прыйшлі людзі недастаткова адукаваныя і выхаваныя, з нізкім узроўнем культуры, з неразвітай нацыянальнай свядомасцю. Для іх на першым пляне стаяць асабістыя палітычныя, а то і матэрыяльныя інтарэсы". Вядома, гэтыя людзі для нашай любай краіны нічога рабіць не будуць - гэта можам толькі мы, хто адчувае сябе беларусам, гэтага ад нас чакае і наш патрыёт, шчыры чалавек Генадзь Бураўкін.
БЫКАУ, БАРАДУЛIН i вось дзядзька Генадзь ((((( Сышоу ЦВЕТ i ГОНАР нацыi... Будзе цяжка бяз iх... Але ж добрае зерня нашы ВОЛАТЫ ДУХУ уклалi у зямельку беларускую - будуць i усходы на карысць НЕЗАЛЕЖНАЙ i ВОЛЬНАЙ Беларусi... Забыць ВАС немагчыма....
Мои соболезнования родным и близким.
Покойный, Царствие ему Небесное, был выдающимся общественным и политическим деятелем Беларуси. Был близок с Мазуровым, Киселёвым, Машеровым, Быковым... Многие годы отдал служению журналистике, публикуясь в очень серьёзных советских изданиях. Талантливо руководил телевидением БССР, где снискал знаковую репутацию, что в тех кругах дорогого стоит. Говорить о покойном можно очень долго, но надо ли?
Прожитая Геннадием Буравкиным жизнь, в дополнительных комментариях не нуждается. Его поступки и богатое творческое наследство говорят сами за себя.
Покойтесь с Миром! Господь с Вами!
Михаил, Хайфа, Израиль.
Покойся с миром, дорогой наш человек, гордость нашей нации. Память о Вас не угаснет, а будет жить в наших сердцах, в сердцах поколений, читающих Ваши стихи, и в Вашем наследии - в тех произведениях, которые достались народу. Родная земля пусть будет пухом!
Помню, как он к нам в школу приезжал, рассказывал про свою жизнь и про другую Беларусь. Беларусь свободную и европейскую. Очень расстроился, когда узнал о его смерти.
Людей, подобных ему, остались единицы! Мы обязаны хранить память о нём.
Вечная памяць!
ReplyБородулин, теперь Буравкин. Сиротеет Беларусь. Царствия небесного и земля пухом. Соболезнования родным и близким!
ReplyСтолпы нации! Глыбы!
ReplyСветлая и вечная память! Уходят лучшие сыны белорусского народа! Соболезнование родным, друзьям и белорусскому народу
ReplyRIP
Replyвыдатны паэт,хай зямля яму будзе пухам.Спачуванне родным
ReplyСветлая память!
ReplyВялікая страта для Беларусі ! Генадзь Бураўкін -гэта гонар і годнасьць нацыі. Чалавек вельмі многа зрабіў для умацаваньня незапежнасьці нашай Радзімы, быў маральным сімвалам і апорай.Мая сям'я выказвае спачуваньне родным і блізкім нашага Вялікага Грамадзяніна !
ReplyУходят лучшие белорусы...
ReplyУходит Эпоха...
Уходит настоящая Дружба
- в один год и Геннадий Буравкин и его друг Рыгор Барадулин...
вместе шли по жизни - вместе ушли...
И что характерно - Барадулин умер 02 марта - в Прощенное воскресенье,
Буравкин - 30 мая - сразу после Вознесения Господне...
Светлые души.
Вечная память!
Вечная яму памяць і цартва нябеснае.
ReplyВечная память.
ReplyСветлая память большому поэту Беларуси
ReplyЕще совсем недвно хоронили Рыгора Барадулина и сообщая кому-то ту новость я оговорился и сказал, что умер Буравкин. Вот такая оговорка.
ReplyСветлая память истому сыну Беларуси, который был носителем традиций наших литераторов 20 века и который насквозь был беларусом.
Беларусм крайне важно помнить тех, кто является носителем нашей культуры и исторической памяти, которую при Лукашенко мы значительно утратили.
Конгломерат несбывшихся надежд,
ReplyОб мелочи обточенные когти
И – лица побеждающих невежд!
Друзей всё меньше, а враги – не дохнут…
© Алесь Валожын
Очень надеюсь, что завтра в 11.30 в Петро-Павловском соборе на Немиге (бывшая Екатерининская церковь 1611 года) соберутся тысячи беларусов, чтобы проститься с Геннадием Буравкиным. Мы должны показаать всем, что Беларусь не умерла вместе с Буравкиным.
ReplyВ советское время работал под его руководством на ул. Красной. Потом он был послом РБ В США. Хотя и в стихах ( - там деревья шумят по другому и капиталисты стоят у руля...) навряд ли был искренним. Но по сравнению с ним, другие руководители летали явно ниже и медленнее, вплоть до ползания на коленях.
ReplyСочувствую родственникам.
Соболезную. Это человек целой эпохи, которая ушла.
Он, кстати, добровольно сложил полномочия и уехал из США на год раньше окончания срока! Это, как Вы понимаете, обо многом говорит! Любил Родину очень сильно, его душе там было не комфортно, видимо....
ReplyСосед, 11:43, 30.05
ReplyУтром позвонил друг и коллега и сообщил эту печальную новость... Уход Буравкина - это действительно невосполнимая потеря для Беларуси, которую он так горячо любил. Я не очень хорошо отношусь к слову "патриотизм", поскольку оно замусолено, и его каждая сторона толкует в свою пользу, но если подразумевать его исконный смысл, то Геннадий Николаевич был истинным патриотом нашей страны. Не буду говорить об его таланте руководителя и поэта, но патриотизм - это тоже. наверное, талант, данный не каждому. Вы упомянули пребывание Буравкина в США, где он представлял нашу страну в ООН. Так вот, как-то в частном разговоре он назвал свою службу там "ссылкой". Я изумилась: "Геннадий Николаевич, но это же такой уровень: ООН, не говоря уже о том, что США для многих белорусов - недосягаемая мечта!" На что он сказал: "А ты представляешь, сколько я мог бы сделать за это время для Беларуси? Я мечтал здесь работать, а от меня постарались избавиться". И этим, по-моему, все сказано. Светлая память этому удивительному, талантливому и очень человечному человеку! И мои соболезнования его близким и всем нам, - тем, кто его знал, и кому посчастливилось с ним работать!
Хорошие люди умирают,когда же сдохнет ТРИппер (Прокопович), Шнобель (Лукаш), Борька-две штуки (Батура), Якоббздун (Якобсон) и прочая свора у власти.
ReplyДзень за днём сірацее беларуская мова, паэзія, культура.
ReplyЯкі чалавек, мастак, грамадзянін пайшоў ад нас!
Сэрца рвецца. Якая страта.
Бывай, Вялікі Пясняр. Дзякуй табе за ўсё.
Вечная памяць цудоунаму чалавеку и шчыраму Беларусу!!!
ReplyЕще одна невосполнимая потеря. Быков, Бородулин, Буравкин..... Совесть нации. Люди с большой буквы. Низкий поклон поэту-гражданину. Светлая память о Вас будет в сердцах людей кто хотя бы иногда столкнулся с Вашим творчеством.
ReplyНастоящая оценка этим великим людям еще впереди.
Быков, Бородулин, Буравкин, Беларусь.... (((
ReplyЗа рак,в Рай просто так.Царстия ЕМУ Небесного.
ReplyВечная памяць. Шкада, вельмi! Шчырыя спачуваннi родным, блiзкiм, усiм беларусам. Сумуем.
ReplyЗемля пухом...
Replyхотя навскидку и не вспомню его произведений, но помню что в 90е изучали на бел.литаратуры,выдатны дзеяч беларускай навукi
ReplyВыдатны Грамадскi дзеяч! Паэт! "Калыханку" памятаеце? А "Завiруху"?
ReplyПамятую яго па Хрестаматыii Беларускай Лiтаратуры якую вывучалi яшчэ у школе. Сапрауды, гэта адыходзiць цалая эпоха. (Выбачайце за правапiс - вельмi доуга не выкарыстоувау.)
ReplyБыкаў, Барадулін, Бураўкін - гэта цвет беларускай літаратуры, гонар і годнасць нацыі. Сірацее беларуская зямля...Спачуванне родным і блізкім цудоўнага паэта і Вялікага чалавека. Вечная яму памяць!
ReplyВечная памяць.
ReplyВечная памяць табе, Чалавеча! Сапраудны Беларус!
ReplyЗямля пухам...Будзем помніць!...
ReplyСветлая память. Соболезнования родным и близким. Уходят из жизни те, кто в наше темное время были частью совести нашей страны, те кто служил ориентиром для мыслящих. Откроется ли с его смертью тайна лучшего сатирического памфлета «Сказ пра Лысую гару» - практически полностью отразившего происходящее в настоящее время.
ReplyЯкое гора... Пайшоу Генадзь Мiкалаевiч за сябрам сваiм Рыгорам Iванавiчам...
Reply"Засыпае нас снег засыпае,
За табой асцярожна ступаю.
Патрапляю у замецены след...
Замецены след..."
Шчырае дзякуй, паважаны Генадзь Мiкалаевiч, за усё што зрабiлi Вы для Радзiмы i для мяне асабiста...
Вельмi шкада! Родным i блiзкiм спачуванне
Светлый был Человек! Светлая ему Память! Больно, что такие люди уходят... Созидательная энергия таких людей очень нужна всем нам...
ReplyДобрая памяць. Вялiкi паэт.
Replyпайшоў з жыцьця Вялікі Беларус! жалоба,шкада, шкада...
ReplyБеларусь страціла таленавінава, разумнага, адданага бацькаўшчыне пісьменніка, журналіста, палітыка. Ен пашырыў кола гледачоў падчас кіравання ТБ, патрымліваючы творчых журналістаў, рэжысераў, аператараў. Генадзь Мікалаевіч прыдбаў шмат сяброў для нашай краіны і на пасадзе прадстаўніка ААН. Яго постаць ў вачах многіх замежных палітыкаў асацыявалася з Беларуссю, яе спакойным, мудрым і разважлівым народам. Генадь Бураўкін быў гонарам і сумленнем нашай нацыі.
ReplyШкада, што страчваем самых лепшых і заўчасна...
Кацярына
Сердце резануло, от этой сволочной новости!!!!
ReplyМрак везде!!!!! Что будет?????? Что делать???????
Дорогая Екатерина, большое спасибо вам за такие шчамливыя словы. Полностью под ними подписываюсь. Вы наверное этого не знаете, но Геннадий Николаевич, когда проводил планерки с нами, минскими телевизионщиками, раз пять наверное отмечал талантливую работу именно Гродненского ТВ, связывая его с вашим телевизионным именем и с именем режиссера Виктора Куца. Не раз это подтверждал и Павел Шевчук, ставший потом у нас большим начальником.. Некоторые ваши передачи, которые вы потом.вели, я видел при ваших выходах на республику, они почему-то запоминались. А собственно почему "почему-то". Вы работали без фальши. А одним из критериев работы телевизионного журналиста Геннадий Николаевич всегда считал искренность ведущих.
ReplyГеннадий Николаевич редко ошибался в людях. Вечная ему память!
Я учился на два курса младше вас...
Сапраўды гонар і сумленьне Беларусі, прыклад жыцьця на карысьць Бацькаўшчыне.
ReplyУ дадатак да напiсанага Кацярынай адзначу тое, што Бураукiн, калi прыйшоу на пасаду старшынi Дзяржтэлерадыё, адразу ж пачау настойлiва выводзиць з забыцця беларускую мову. Па рознаму сустракалi гэта на студыях. Давялося i мяне, беларускай мовы не вывучаушага нават у школе, працаваць на ёй у эфiры. Спадабалася. Потым трапiу на выдатнага выкладчыка - Мiколу Рыгоравiча Каваленку. I працавау на беларускай мове яшчэ шмат гадоу. Давялося у тыя гады сустракацца i з Генадзем Мiкалаевичам. Светлы быу чалавек.
ReplyВечная яму памяць!
Еще одна потеря.
ReplyНевосполнимая.
Хочется много написать, но слов нет - одна печаль......
Вечная память песняру.
"Зачарованная моя" - этими стихами я в любви признавался сваёй жонцы......
Потому что лучше не скажешь .....
...................................................
..Няма слоў, плачу((
ReplyБывай..
Быков,Бородулин,Буравкин,Бровка.Щедра на таланты ПОЛОЦКАЯ земля.
ReplyСветлая памяць. Вялiкi паэт. Вялiкi Беларус! Шкада, шкада, шкада.
ReplyГенадзь Бураўкін. Малітва
ReplyМы здалёку ўбачылі свабоду
I яшчэ не вырваліся з пут…
Божа,
Не дабаў майму народу
Пошасці,
Няпраўды
I пакут.
У чужым нялюдскім землятрусе
Хіба ў нечым мелі мы віну?..
Божа,
Адвядзі ад Беларусі
Здраду,
Вераломства
I вайну.
Смутнаю парою нелюдзімай,
Калі ўсё вакол ідзе на злом,
Божа,
Захіні маю Радзіму
Мудрасцю,
Спакоем,
I цяплом.
Соболезнования родным и близким поэта. Светлая память!
ReplyУходят "ЗУБРЫ" Беларуси Легендарное поколение - светлая память поэту и гражданину!
ReplyГенадзь Бураўкін
ReplyГорка ўспамінаючы нягоды,
Судзячы глухую даўніну,
Як жа нам ня хочацца
Заўсёды
На сябе прымаць усю віну!
Сьцішваючы скрушнае рыданьне,
Боль свой разбаўляючы ў віне,
Мы сабе шукаем апраўданьне
На чужой, нялюбай старане.
У душы пануюць невылазна —
Колькі іх сабе ні выбачай —
Раўнадушны сьмех старога блазна
І бясьсільны малады адчай.
I ўзыходзіць на лугах наступства
Забыцьця калючая трава...
Нам пакорнасьць нашую і глупства
Бог ужо стаміўся дараваць...
Жахлівая навіна! Найвыбітны беларус, класік - наш сучаснік, выдатны чалавек, добры і сціплы беларус, які так многа зрабіў для роднай Беларусі! Хай будзе яму мяккім беларускі жоўценькі пясочак пад верасам і дзьмухаўцамі. Светлая памяць!
ReplyА это чмо опять промолчит..лука проклят народом....народ знает своих героев
ReplyНе варушэце тое што у кучы.. Не месца і не час.
ReplyХочацца плакаць! Дзядзька Генадзь, ты ўжо з Богам маеш права гаварыць - заступіся там за гаротную Беларусь!
Replyочень жаль,что великие люди уходят от нас. соболезнования родным и близким
ReplyЯк шкада - сэрца рвецца! Які сумленны чалавек і грамадзянін ад нас пайшоў!
ReplyВялIкую страту панесла Беларусь.Спачування родным I суайчыннIкам.
ReplyВечная і сьветлая памяць Выдаітаму Беларусу...
ReplyЦарство небесное!
ReplyСветлая память!
ReplyСумую. Спачуваю сваякам і блізкім. Я асабіста ведаў Генадзя Мікалаевіча як сумленнага і непахістнага чалавека. Вечная памяць.
ReplyСветлая память сыну Беларуси.
ReplyСьветлая памяць!
ReplyСьпи,шаноуны спадар Генадзь.......Цябе абдымае родная зямелька...Сьлёзы цякуць...
ReplyГодна жыў чалавек і справы яго годныя. Дзякуй яму за ўсе, што ен зрабіў для Беларусі. Хай здзейсніцца тое, аб чым ен марыў.
ReplyСлезы навернулись ((
ReplyКаласальная страта для Беларусі...Бураўкін-адзін з тых паэтаў, хто ўмеў адным радком перанесці чытача ў іншы свет, свет, дзе няма хлусні, крывадушнасці, душэўнай чэрствасці і здрады, дзе ў прыбітага да зямлі недасканаласцю ўсяго навакольнага чалавека разгортваюцца крылы і душа пачынае лунаць. Вечная памяць нашаму беларускаму генію Генадзю Бураўкіну.
ReplyЧалавек, які быў і застанецца сапраўдным патрыётам Беларусі. Вечная памяць.
ReplyВечная памяць.
ReplyВось і яшчэ адзін паляцеў да зор.Паэт незвычайна прыгожага,цнатліва-ўзнёслага СЛОВА.Людзі,даставайце кнігі з запыленых паліц,чытайце! Светлая памяць ,Паэце... Настаўніца з Беразіно.
ReplyЯ не ганю землі чужыя, -
ReplyХай іх сонца не абміне.
Толькі дзе б за морам ні жыў я,
Беларусь мая снілася мне.
Так карцела - сляза закіпала, -
Каб да сэрца хаця б здалёк
Прыплывалі жалейка Купалы,
Багдановічаў васілёк...
Гэта ўсё, безумоўна, не нова.
А ці трэба, каб новым было
Поле бацькава, матчына мова
І над хатай буслова жытло?
Хіба душы свае не лечым
Ад бяздомных бядот і згрызот
Самым простым і самым вечным,
Што пранёс праз вякі народ?
І якія б шляхі ні схадзіў я,
Кліча полацкая сенажаць...
А калі не спяваць аб Радзіме,
Дык навошта наогул спяваць?
RIP
Гэтая песня ў чароўным выкананні Данчыка так абнадзейвала на пачатку 90...Здавалася, засталося толькізакончыць распачатае адраджэнне...здавалася...
ReplyГэта тайна
ReplyСпрадвечнай
На свеце была:
Паміж зоркай і свечкай
Ёсць нітка святла.
У начы безгалосай
Шлях падкажуць і мне
Зорка ў цёмных нябёсах,
Свечка ў дальнім акне.
Сумна ў сэрцы асядзе,
Як і ў даўніх вяках, —
Зорка ў мілым паглядзе,
Свечка ў мёртвых руках.
Дажывуся і сам я
Да самотнай пары,
Калі зорка згасае,
А свечка гарыць,
Кожнай кропляй гарачай
Лье святло, як спакон…
I не мне перайначваць
Гэты вечны закон.
Генадзь Бураўкін
Вечная Вам памяць!
Што мы можам зрабіць у гонар яго памяці? Любіць Беларусь, аддаваць сябе ёй , спрыяць яе росквіту, памятаць аб горкіх словах Генадзя Бураўкіна :" Да ўлады у нас прыйшлі людзі недастаткова адукаваныя і выхаваныя, з нізкім узроўнем культуры, з неразвітай нацыянальнай свядомасцю. Для іх на першым пляне стаяць асабістыя палітычныя, а то і матэрыяльныя інтарэсы". Вядома, гэтыя людзі для нашай любай краіны нічога рабіць не будуць - гэта можам толькі мы, хто адчувае сябе беларусам, гэтага ад нас чакае і наш патрыёт, шчыры чалавек Генадзь Бураўкін.
ReplyПамёр Паэт і шчыры беларус. Сьветлая памяць сп-ру Генадзю і спачуваньні сям'і і бліскім.
ReplyНайлепшае ўшанаваньне памяці Паэта - гэта калі працягвае жыць яго творчая спадчына. Чытайце вершы Бураўкіна!
I размауляйце па беларуску...
ReplyБЫКАУ, БАРАДУЛIН i вось дзядзька Генадзь ((((( Сышоу ЦВЕТ i ГОНАР нацыi... Будзе цяжка бяз iх... Але ж добрае зерня нашы ВОЛАТЫ ДУХУ уклалi у зямельку беларускую - будуць i усходы на карысць НЕЗАЛЕЖНАЙ i ВОЛЬНАЙ Беларусi... Забыць ВАС немагчыма....
ReplyЯк жа мы сiрацеем, пакiдаюць нас самыя моцныя беларусы ...Г. Бураукiн быу таки прыгожы беларускi i н тэ л i гент ! Памяць аб iм -у нашых сэрцах...
ReplyИзвестнейшчый писатель.Аналогов в мире нет.
ReplyБог забирает лучших. Жаль для нас, оставшихся...
ReplyСпасибо Вам за Ваши произведения!
ReplyНизкий поклон и слова соболезнования родным и близким.
Бородулин, Буравкин.
Беларусь осиротела...
Мои соболезнования родным и близким.
ReplyПокойный, Царствие ему Небесное, был выдающимся общественным и политическим деятелем Беларуси. Был близок с Мазуровым, Киселёвым, Машеровым, Быковым... Многие годы отдал служению журналистике, публикуясь в очень серьёзных советских изданиях. Талантливо руководил телевидением БССР, где снискал знаковую репутацию, что в тех кругах дорогого стоит. Говорить о покойном можно очень долго, но надо ли?
Прожитая Геннадием Буравкиным жизнь, в дополнительных комментариях не нуждается. Его поступки и богатое творческое наследство говорят сами за себя.
Покойтесь с Миром! Господь с Вами!
Михаил, Хайфа, Израиль.
Спачуваньні радзіне Вялікага й таленавітага Чалавека! Вечная памяць, вечны супакой ягонай збалелай душы! Шкада!
ReplyПокойся с миром, дорогой наш человек, гордость нашей нации. Память о Вас не угаснет, а будет жить в наших сердцах, в сердцах поколений, читающих Ваши стихи, и в Вашем наследии - в тех произведениях, которые достались народу. Родная земля пусть будет пухом!
ReplyА дзе і калі адбудзецца развітанне? Хартыя, калі ласка, дайце сваячасова інфармацыю аб гэтым.
ReplyВечная памяць! Хай БЕЛАРУСКАЯ зямелька будзе яму пухам!
ReplyЯ здымўся у гэтае калыханке пры Геназдю Бураўкіне - маё дзяцінства прайшло ў гэтай праграмме!!Дзякуй, вялікая памяць!!!!
ReplyНемагчыма словамі выказаць той жаль, які зараз ў сэрцы... Яшчэ адзін з лепшых сыноў Беларусі пайшоў ад нас...Яшчэ адна горкая страта...
ReplyПомню, как он к нам в школу приезжал, рассказывал про свою жизнь и про другую Беларусь. Беларусь свободную и европейскую. Очень расстроился, когда узнал о его смерти.
ReplyЛюдей, подобных ему, остались единицы! Мы обязаны хранить память о нём.