29 March 2024, Friday, 14:51
Support
the website
Sim Sim,
Charter 97!
Categories
Comments 90
+244 +
Аляксей, 9:33, 30.05

Вечная памяць!

Reply
+322 +
ati, 9:33, 30.05

Бородулин, теперь Буравкин. Сиротеет Беларусь. Царствия небесного и земля пухом. Соболезнования родным и близким!

Reply
+112 +
я, 10:34, 30.05

Столпы нации! Глыбы!

Reply
+227 +
зинаида , 9:34, 30.05

Светлая и вечная память! Уходят лучшие сыны белорусского народа! Соболезнование родным, друзьям и белорусскому народу

Reply
+39 +
Denis, 9:35, 30.05

RIP

Reply
+148 +
берасцейка, 9:42, 30.05

выдатны паэт,хай зямля яму будзе пухам.Спачуванне родным

Reply
+77 +
furiya, 9:44, 30.05

Светлая память!

Reply
+176 +
Алесь, 9:46, 30.05

Вялікая страта для Беларусі ! Генадзь Бураўкін -гэта гонар і годнасьць нацыі. Чалавек вельмі многа зрабіў для умацаваньня незапежнасьці нашай Радзімы, быў маральным сімвалам і апорай.Мая сям'я выказвае спачуваньне родным і блізкім нашага Вялікага Грамадзяніна !

Reply
+153 +
Саныч, 9:46, 30.05

Уходят лучшие белорусы...
Уходит Эпоха...

Уходит настоящая Дружба
- в один год и Геннадий Буравкин и его друг Рыгор Барадулин...
вместе шли по жизни - вместе ушли...

И что характерно - Барадулин умер 02 марта - в Прощенное воскресенье,
Буравкин - 30 мая - сразу после Вознесения Господне...

Светлые души.

Вечная память!

Reply
+72 +
Віктар Малочка, 9:47, 30.05

Вечная яму памяць і цартва нябеснае.

Reply
+47 +
Скорбь, 9:47, 30.05

Вечная память.

Reply
+63 +
Olga, 9:53, 30.05

Светлая память большому поэту Беларуси

Reply
+75 +
Юрась з логава, 9:56, 30.05

Еще совсем недвно хоронили Рыгора Барадулина и сообщая кому-то ту новость я оговорился и сказал, что умер Буравкин. Вот такая оговорка.
Светлая память истому сыну Беларуси, который был носителем традиций наших литераторов 20 века и который насквозь был беларусом.
Беларусм крайне важно помнить тех, кто является носителем нашей культуры и исторической памяти, которую при Лукашенко мы значительно утратили.

Reply
+22 +
Алесь Валожын, 19:07, 30.05

Конгломерат несбывшихся надежд,
Об мелочи обточенные когти
И – лица побеждающих невежд!
Друзей всё меньше, а враги – не дохнут…

© Алесь Валожын

Reply
+6 +
Юрась з логава, 22:34, 30.05

Очень надеюсь, что завтра в 11.30 в Петро-Павловском соборе на Немиге (бывшая Екатерининская церковь 1611 года) соберутся тысячи беларусов, чтобы проститься с Геннадием Буравкиным. Мы должны показаать всем, что Беларусь не умерла вместе с Буравкиным.

Reply
+52 +
бывший работник радио, 9:56, 30.05

В советское время работал под его руководством на ул. Красной. Потом он был послом РБ В США. Хотя и в стихах ( - там деревья шумят по другому и капиталисты стоят у руля...) навряд ли был искренним. Но по сравнению с ним, другие руководители летали явно ниже и медленнее, вплоть до ползания на коленях.
Сочувствую родственникам.
Соболезную. Это человек целой эпохи, которая ушла.

Reply
+27 +
Сосед, 11:43, 30.05

Он, кстати, добровольно сложил полномочия и уехал из США на год раньше окончания срока! Это, как Вы понимаете, обо многом говорит! Любил Родину очень сильно, его душе там было не комфортно, видимо....

Reply
+41 +
ЯДвига, 14:23, 30.05

Сосед, 11:43, 30.05
Утром позвонил друг и коллега и сообщил эту печальную новость... Уход Буравкина - это действительно невосполнимая потеря для Беларуси, которую он так горячо любил. Я не очень хорошо отношусь к слову "патриотизм", поскольку оно замусолено, и его каждая сторона толкует в свою пользу, но если подразумевать его исконный смысл, то Геннадий Николаевич был истинным патриотом нашей страны. Не буду говорить об его таланте руководителя и поэта, но патриотизм - это тоже. наверное, талант, данный не каждому. Вы упомянули пребывание Буравкина в США, где он представлял нашу страну в ООН. Так вот, как-то в частном разговоре он назвал свою службу там "ссылкой". Я изумилась: "Геннадий Николаевич, но это же такой уровень: ООН, не говоря уже о том, что США для многих белорусов - недосягаемая мечта!" На что он сказал: "А ты представляешь, сколько я мог бы сделать за это время для Беларуси? Я мечтал здесь работать, а от меня постарались избавиться". И этим, по-моему, все сказано. Светлая память этому удивительному, талантливому и очень человечному человеку! И мои соболезнования его близким и всем нам, - тем, кто его знал, и кому посчастливилось с ним работать!

Reply
+57 +
Патологоанатом., 10:00, 30.05

Хорошие люди умирают,когда же сдохнет ТРИппер (Прокопович), Шнобель (Лукаш), Борька-две штуки (Батура), Якоббздун (Якобсон) и прочая свора у власти.

Reply
+76 +
смутак, 10:02, 30.05

Дзень за днём сірацее беларуская мова, паэзія, культура.
Які чалавек, мастак, грамадзянін пайшоў ад нас!
Сэрца рвецца. Якая страта.
Бывай, Вялікі Пясняр. Дзякуй табе за ўсё.

Reply
+44 +
кузьма, 10:02, 30.05

Вечная памяць цудоунаму чалавеку и шчыраму Беларусу!!!

Reply
+66 +
Веразгародни, 10:06, 30.05

Еще одна невосполнимая потеря. Быков, Бородулин, Буравкин..... Совесть нации. Люди с большой буквы. Низкий поклон поэту-гражданину. Светлая память о Вас будет в сердцах людей кто хотя бы иногда столкнулся с Вашим творчеством.
Настоящая оценка этим великим людям еще впереди.

Reply
+42 +
BY, 11:13, 30.05

Быков, Бородулин, Буравкин, Беларусь.... (((

Reply
+16 +
йцукен, 10:10, 30.05

За рак,в Рай просто так.Царстия ЕМУ Небесного.

Reply
+40 +
сiма, 10:12, 30.05

Вечная памяць. Шкада, вельмi! Шчырыя спачуваннi родным, блiзкiм, усiм беларусам. Сумуем.

Reply
+24 +
Наблюдатель, 10:21, 30.05

Земля пухом...

Reply
+20 +
memory, 10:21, 30.05

хотя навскидку и не вспомню его произведений, но помню что в 90е изучали на бел.литаратуры,выдатны дзеяч беларускай навукi

Reply
+35 +
владимир, 11:09, 30.05

Выдатны Грамадскi дзеяч! Паэт! "Калыханку" памятаеце? А "Завiруху"?

Reply
+33 +
Пятро, 10:23, 30.05

Памятую яго па Хрестаматыii Беларускай Лiтаратуры якую вывучалi яшчэ у школе. Сапрауды, гэта адыходзiць цалая эпоха. (Выбачайце за правапiс - вельмi доуга не выкарыстоувау.)

Reply
+64 +
Лявон, 10:30, 30.05

Быкаў, Барадулін, Бураўкін - гэта цвет беларускай літаратуры, гонар і годнасць нацыі. Сірацее беларуская зямля...Спачуванне родным і блізкім цудоўнага паэта і Вялікага чалавека. Вечная яму памяць!

Reply
+14 +
Анатоль, 10:34, 30.05

Вечная памяць.

Reply
+26 +
Сяргей, 10:42, 30.05

Вечная памяць табе, Чалавеча! Сапраудны Беларус!

Reply
+10 +
ЛЛЛ, 10:57, 30.05

Зямля пухам...Будзем помніць!...

Reply
+15 +
Свай...йак, 10:58, 30.05

Светлая память. Соболезнования родным и близким. Уходят из жизни те, кто в наше темное время были частью совести нашей страны, те кто служил ориентиром для мыслящих. Откроется ли с его смертью тайна лучшего сатирического памфлета «Сказ пра Лысую гару» - практически полностью отразившего происходящее в настоящее время.

Reply
+36 +
Владимир, 11:05, 30.05

Якое гора... Пайшоу Генадзь Мiкалаевiч за сябрам сваiм Рыгорам Iванавiчам...
"Засыпае нас снег засыпае,
За табой асцярожна ступаю.
Патрапляю у замецены след...
Замецены след..."

Шчырае дзякуй, паважаны Генадзь Мiкалаевiч, за усё што зрабiлi Вы для Радзiмы i для мяне асабiста...

Вельмi шкада! Родным i блiзкiм спачуванне

Reply
+19 +
Валерий, 11:06, 30.05

Светлый был Человек! Светлая ему Память! Больно, что такие люди уходят... Созидательная энергия таких людей очень нужна всем нам...

Reply
+17 +
Vic, 11:11, 30.05

Добрая памяць. Вялiкi паэт.

Reply
+20 +
бронэк, 11:16, 30.05

пайшоў з жыцьця Вялікі Беларус! жалоба,шкада, шкада...

Reply
+42 +
Кацярына Шрубейко, 11:20, 30.05

Беларусь страціла таленавінава, разумнага, адданага бацькаўшчыне пісьменніка, журналіста, палітыка. Ен пашырыў кола гледачоў падчас кіравання ТБ, патрымліваючы творчых журналістаў, рэжысераў, аператараў. Генадзь Мікалаевіч прыдбаў шмат сяброў для нашай краіны і на пасадзе прадстаўніка ААН. Яго постаць ў вачах многіх замежных палітыкаў асацыявалася з Беларуссю, яе спакойным, мудрым і разважлівым народам. Генадь Бураўкін быў гонарам і сумленнем нашай нацыі.
Шкада, што страчваем самых лепшых і заўчасна...
Кацярына

Reply
+17 +
бабка в кедах (наталья), 12:01, 30.05

Сердце резануло, от этой сволочной новости!!!!
Мрак везде!!!!! Что будет?????? Что делать???????

Reply
+8 +
Зудящий комар, 13:28, 30.05

Дорогая Екатерина, большое спасибо вам за такие шчамливыя словы. Полностью под ними подписываюсь. Вы наверное этого не знаете, но Геннадий Николаевич, когда проводил планерки с нами, минскими телевизионщиками, раз пять наверное отмечал талантливую работу именно Гродненского ТВ, связывая его с вашим телевизионным именем и с именем режиссера Виктора Куца. Не раз это подтверждал и Павел Шевчук, ставший потом у нас большим начальником.. Некоторые ваши передачи, которые вы потом.вели, я видел при ваших выходах на республику, они почему-то запоминались. А собственно почему "почему-то". Вы работали без фальши. А одним из критериев работы телевизионного журналиста Геннадий Николаевич всегда считал искренность ведущих.

Геннадий Николаевич редко ошибался в людях. Вечная ему память!

Я учился на два курса младше вас...

Reply
+6 +
Віталь, 16:19, 30.05

Сапраўды гонар і сумленьне Беларусі, прыклад жыцьця на карысьць Бацькаўшчыне.

Reply
+7 +
Далучаюся да Кацярыны, 20:09, 30.05

У дадатак да напiсанага Кацярынай адзначу тое, што Бураукiн, калi прыйшоу на пасаду старшынi Дзяржтэлерадыё, адразу ж пачау настойлiва выводзиць з забыцця беларускую мову. Па рознаму сустракалi гэта на студыях. Давялося i мяне, беларускай мовы не вывучаушага нават у школе, працаваць на ёй у эфiры. Спадабалася. Потым трапiу на выдатнага выкладчыка - Мiколу Рыгоравiча Каваленку. I працавау на беларускай мове яшчэ шмат гадоу. Давялося у тыя гады сустракацца i з Генадзем Мiкалаевичам. Светлы быу чалавек.
Вечная яму памяць!

Reply
+27 +
звычайны беларус, 11:40, 30.05

Еще одна потеря.
Невосполнимая.
Хочется много написать, но слов нет - одна печаль......
Вечная память песняру.

"Зачарованная моя" - этими стихами я в любви признавался сваёй жонцы......
Потому что лучше не скажешь .....

...................................................

Reply
+24 +
з Беларусі, 11:47, 30.05

..Няма слоў, плачу((

Бывай..

Reply
+18 +
ворош, 11:54, 30.05

Быков,Бородулин,Буравкин,Бровка.Щедра на таланты ПОЛОЦКАЯ земля.

Reply
+17 +
Smutak, 11:58, 30.05

Светлая памяць. Вялiкi паэт. Вялiкi Беларус! Шкада, шкада, шкада.

Reply
+49 +
Janna, 11:59, 30.05

Генадзь Бураўкін. Малітва

Мы здалёку ўбачылі свабоду
I яшчэ не вырваліся з пут…

Божа,
Не дабаў майму народу
Пошасці,
Няпраўды
I пакут.

У чужым нялюдскім землятрусе
Хіба ў нечым мелі мы віну?..

Божа,
Адвядзі ад Беларусі
Здраду,
Вераломства
I вайну.

Смутнаю парою нелюдзімай,
Калі ўсё вакол ідзе на злом,

Божа,
Захіні маю Радзіму
Мудрасцю,
Спакоем,
I цяплом.

Reply
+20 +
Вадим, 12:01, 30.05

Соболезнования родным и близким поэта. Светлая память!

Reply
+21 +
Новая Беларусь , 12:04, 30.05

Уходят "ЗУБРЫ" Беларуси Легендарное поколение - светлая память поэту и гражданину!

Reply
+36 +
Janna, 12:07, 30.05

Генадзь Бураўкін

Горка ўспамінаючы нягоды,
Судзячы глухую даўніну,
Як жа нам ня хочацца
Заўсёды
На сябе прымаць усю віну!

Сьцішваючы скрушнае рыданьне,
Боль свой разбаўляючы ў віне,
Мы сабе шукаем апраўданьне
На чужой, нялюбай старане.

У душы пануюць невылазна —
Колькі іх сабе ні выбачай —
Раўнадушны сьмех старога блазна
І бясьсільны малады адчай.

I ўзыходзіць на лугах наступства
Забыцьця калючая трава...
Нам пакорнасьць нашую і глупства
Бог ужо стаміўся дараваць...

Reply
+31 +
ласло, 12:17, 30.05

Жахлівая навіна! Найвыбітны беларус, класік - наш сучаснік, выдатны чалавек, добры і сціплы беларус, які так многа зрабіў для роднай Беларусі! Хай будзе яму мяккім беларускі жоўценькі пясочак пад верасам і дзьмухаўцамі. Светлая памяць!

Reply
+18 +
да, 12:17, 30.05

А это чмо опять промолчит..лука проклят народом....народ знает своих героев

Reply
+13 +
Асцярожна., 13:41, 30.05

Не варушэце тое што у кучы.. Не месца і не час.

Reply
+23 +
Ночной дозор, 12:37, 30.05

Хочацца плакаць! Дзядзька Генадзь, ты ўжо з Богам маеш права гаварыць - заступіся там за гаротную Беларусь!

Reply
+8 +
evapoppers@gmail.com, 12:44, 30.05

очень жаль,что великие люди уходят от нас. соболезнования родным и близким

Reply
+10 +
ніка, 12:45, 30.05

Як шкада - сэрца рвецца! Які сумленны чалавек і грамадзянін ад нас пайшоў!

Reply
+9 +
santur, 12:48, 30.05

ВялIкую страту панесла Беларусь.Спачування родным I суайчыннIкам.

Reply
+10 +
f, 12:58, 30.05

Вечная і сьветлая памяць Выдаітаму Беларусу...

Reply
+5 +
Lawyer, 13:02, 30.05

Царство небесное!

Reply
+6 +
рыгор, 13:08, 30.05

Светлая память!

Reply
+10 +
Баця., 13:11, 30.05

Сумую. Спачуваю сваякам і блізкім. Я асабіста ведаў Генадзя Мікалаевіча як сумленнага і непахістнага чалавека. Вечная памяць.

Reply
+5 +
Валентин, 13:31, 30.05

Светлая память сыну Беларуси.

Reply
+3 +
Йопт, 13:42, 30.05

Сьветлая памяць!

Reply
+8 +
ЖАЛОБНЫ, 13:50, 30.05

Сьпи,шаноуны спадар Генадзь.......Цябе абдымае родная зямелька...Сьлёзы цякуць...

Reply
+8 +
Stefan, 13:54, 30.05

Годна жыў чалавек і справы яго годныя. Дзякуй яму за ўсе, што ен зрабіў для Беларусі. Хай здзейсніцца тое, аб чым ен марыў.

Reply
+9 +
ясь, 14:09, 30.05

Слезы навернулись ((

Reply
+17 +
Mikola, 14:40, 30.05

Каласальная страта для Беларусі...Бураўкін-адзін з тых паэтаў, хто ўмеў адным радком перанесці чытача ў іншы свет, свет, дзе няма хлусні, крывадушнасці, душэўнай чэрствасці і здрады, дзе ў прыбітага да зямлі недасканаласцю ўсяго навакольнага чалавека разгортваюцца крылы і душа пачынае лунаць. Вечная памяць нашаму беларускаму генію Генадзю Бураўкіну.

Reply
+12 +
And, 14:53, 30.05

Чалавек, які быў і застанецца сапраўдным патрыётам Беларусі. Вечная памяць.

Reply
+6 +
smka, 15:03, 30.05

Вечная памяць.

Reply
+14 +
Т.М., 15:23, 30.05

Вось і яшчэ адзін паляцеў да зор.Паэт незвычайна прыгожага,цнатліва-ўзнёслага СЛОВА.Людзі,даставайце кнігі з запыленых паліц,чытайце! Светлая памяць ,Паэце... Настаўніца з Беразіно.

Reply
+27 +
Prokl, 15:37, 30.05

Я не ганю землі чужыя, -
Хай іх сонца не абміне.
Толькі дзе б за морам ні жыў я,
Беларусь мая снілася мне.
Так карцела - сляза закіпала, -
Каб да сэрца хаця б здалёк
Прыплывалі жалейка Купалы,
Багдановічаў васілёк...
Гэта ўсё, безумоўна, не нова.
А ці трэба, каб новым было
Поле бацькава, матчына мова
І над хатай буслова жытло?
Хіба душы свае не лечым
Ад бяздомных бядот і згрызот
Самым простым і самым вечным,
Што пранёс праз вякі народ?
І якія б шляхі ні схадзіў я,
Кліча полацкая сенажаць...
А калі не спяваць аб Радзіме,
Дык навошта наогул спяваць?

RIP

Reply
+13 +
гэта яшчэ ня золак, 16:39, 30.05

Гэтая песня ў чароўным выкананні Данчыка так абнадзейвала на пачатку 90...Здавалася, засталося толькізакончыць распачатае адраджэнне...здавалася...

Reply
+18 +
Lada, 16:09, 30.05

Гэта тайна
Спрадвечнай
На свеце была:
Паміж зоркай і свечкай
Ёсць нітка святла.

У начы безгалосай
Шлях падкажуць і мне
Зорка ў цёмных нябёсах,
Свечка ў дальнім акне.

Сумна ў сэрцы асядзе,
Як і ў даўніх вяках, —
Зорка ў мілым паглядзе,
Свечка ў мёртвых руках.

Дажывуся і сам я
Да самотнай пары,
Калі зорка згасае,
А свечка гарыць,
Кожнай кропляй гарачай
Лье святло, як спакон…
I не мне перайначваць
Гэты вечны закон.

Генадзь Бураўкін
Вечная Вам памяць!

Reply
+18 +
Насця, 16:38, 30.05

Што мы можам зрабіць у гонар яго памяці? Любіць Беларусь, аддаваць сябе ёй , спрыяць яе росквіту, памятаць аб горкіх словах Генадзя Бураўкіна :" Да ўлады у нас прыйшлі людзі недастаткова адукаваныя і выхаваныя, з нізкім узроўнем культуры, з неразвітай нацыянальнай свядомасцю. Для іх на першым пляне стаяць асабістыя палітычныя, а то і матэрыяльныя інтарэсы". Вядома, гэтыя людзі для нашай любай краіны нічога рабіць не будуць - гэта можам толькі мы, хто адчувае сябе беларусам, гэтага ад нас чакае і наш патрыёт, шчыры чалавек Генадзь Бураўкін.

Reply
+11 +
Андрэй, 17:10, 30.05

Памёр Паэт і шчыры беларус. Сьветлая памяць сп-ру Генадзю і спачуваньні сям'і і бліскім.

Найлепшае ўшанаваньне памяці Паэта - гэта калі працягвае жыць яго творчая спадчына. Чытайце вершы Бураўкіна!

Reply
+12 +
Ihar, 20:06, 30.05

I размауляйце па беларуску...

Reply
+19 +
Мiкалаевiч, 17:11, 30.05

БЫКАУ, БАРАДУЛIН i вось дзядзька Генадзь ((((( Сышоу ЦВЕТ i ГОНАР нацыi... Будзе цяжка бяз iх... Але ж добрае зерня нашы ВОЛАТЫ ДУХУ уклалi у зямельку беларускую - будуць i усходы на карысць НЕЗАЛЕЖНАЙ i ВОЛЬНАЙ Беларусi... Забыць ВАС немагчыма....

Reply
+17 +
leo44, 17:46, 30.05

Як жа мы сiрацеем, пакiдаюць нас самыя моцныя беларусы ...Г. Бураукiн быу таки прыгожы беларускi i н тэ л i гент ! Памяць аб iм -у нашых сэрцах...

Reply
+4 +
Лях, 19:11, 30.05

Известнейшчый писатель.Аналогов в мире нет.

Reply
+10 +
дед, 20:04, 30.05

Бог забирает лучших. Жаль для нас, оставшихся...

Reply
+13 +
Злой, 20:40, 30.05

Спасибо Вам за Ваши произведения!
Низкий поклон и слова соболезнования родным и близким.
Бородулин, Буравкин.
Беларусь осиротела...

Reply
+13 +
Михаил, сын Davida., 21:38, 30.05

Мои соболезнования родным и близким.
Покойный, Царствие ему Небесное, был выдающимся общественным и политическим деятелем Беларуси. Был близок с Мазуровым, Киселёвым, Машеровым, Быковым... Многие годы отдал служению журналистике, публикуясь в очень серьёзных советских изданиях. Талантливо руководил телевидением БССР, где снискал знаковую репутацию, что в тех кругах дорогого стоит. Говорить о покойном можно очень долго, но надо ли?
Прожитая Геннадием Буравкиным жизнь, в дополнительных комментариях не нуждается. Его поступки и богатое творческое наследство говорят сами за себя.
Покойтесь с Миром! Господь с Вами!
Михаил, Хайфа, Израиль.

Reply
+6 +
licvin, 21:50, 30.05

Спачуваньні радзіне Вялікага й таленавітага Чалавека! Вечная памяць, вечны супакой ягонай збалелай душы! Шкада!

Reply
+6 +
грусть, 22:05, 30.05

Покойся с миром, дорогой наш человек, гордость нашей нации. Память о Вас не угаснет, а будет жить в наших сердцах, в сердцах поколений, читающих Ваши стихи, и в Вашем наследии - в тех произведениях, которые достались народу. Родная земля пусть будет пухом!

Reply
+1 +
Но-но, 22:36, 30.05

А дзе і калі адбудзецца развітанне? Хартыя, калі ласка, дайце сваячасова інфармацыю аб гэтым.

Reply
+1 +
Анатоль. Гомель, 22:39, 30.05

Вечная памяць! Хай БЕЛАРУСКАЯ зямелька будзе яму пухам!

Reply
+1 +
беларус-с-с, 23:00, 30.05

Я здымўся у гэтае калыханке пры Геназдю Бураўкіне - маё дзяцінства прайшло ў гэтай праграмме!!Дзякуй, вялікая памяць!!!!

Reply
+5 +
Бабуля, 23:13, 30.05

Немагчыма словамі выказаць той жаль, які зараз ў сэрцы... Яшчэ адзін з лепшых сыноў Беларусі пайшоў ад нас...Яшчэ адна горкая страта...

Reply
+11 +
Герман, 23:29, 30.05

Помню, как он к нам в школу приезжал, рассказывал про свою жизнь и про другую Беларусь. Беларусь свободную и европейскую. Очень расстроился, когда узнал о его смерти.
Людей, подобных ему, остались единицы! Мы обязаны хранить память о нём.

Reply