27 апреля 2024, суббота, 8:08
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 17
0 +
mmm, 13:39, 21.04

Но он провёл под арестом более 3 мес. Кто за это ответит?

Ответить
0 +
ярэма, 13:43, 21.04

Считал-бы за честь пожать руку герою-калиновцу! Это супер!!!!!!!!!

Ответить
0 +
Uladzimir, 13:45, 21.04

Витебск не пора ли поставить точку в издевательстве над патриотом. Надо поддержать его. Вспомните фильм "Красные листья!!! " Где оппозиционные лидеры??? Пора выводить народ на площади!!! Глумятся над нашей святыней а мы молчим!!! Жыве Беларусь!

Ответить
0 +
Юрась з логава, 14:12, 21.04

Молодцы, братья, умеют вступиться друг за друга, в смысле, брат за брата.
А что касается справлял нужду в неположенно мместе, так где ж ее справлять, коли она нужда? Да и мест положенных всего несколько на город поди? Брату нужно было еще и пописать с крыши РУВД на парадный вход...

Ответить
0 +
Здань, 14:22, 21.04

Рукi прэч ад Героя !

Ответить
0 +
Ник, 15:51, 21.04

Меня поражает милицейское и судейское лизоблюдство. Ладно на ёлке флаг может быть и не к месту, но в качестве протеста брата проитив ареста другого брата... Могли бы не трогать.

Ответить
0 +
mmm, 16:24, 21.04

Нику ... но в качестве протеста брата проитив ареста другого брата... Могли бы не трогать.

Это они заложников берут!

Ответить
0 +
Здань, 16:42, 21.04

Ник, а мяне уражвае антыбеларуская нянавiсць акупацыйнага рэжыму. Даваююцца з народам.

Ответить
0 +
Янак, 16:48, 21.04

Известно ли этим негодяем, что даже немецкие фашисты за БЕЛАРУСКИЕ СИМВОЛЫ НЕ СУДИЛИ?
Позор такой власти, таким "судьям" и всем их близким.

Ответить
0 +
белорус, 17:22, 21.04

Не могу понять, почему лукашисты так ненавидят белорусов.

Ответить
0 +
vouk, 17:40, 21.04

белорус, 17:22, 21.04:
Не могу понять, почему лукашисты так ненавидят белорусов.
-------------------------------------------
Таму што беларусы ведаюць, хто яны есць на самой справе

Ответить
0 +
Здань, 18:28, 21.04

Янак, вось i я пытаюся , 65 год ЧАГО будуць святкаваць лукашысты ?

Ответить
0 +
Alies', 1:30, 22.04

Здань, 18:28, 21.04

Янак, вось i я пытаюся , 65 год ЧАГО будуць святкаваць лукашысты ?

65 hod vyzvalennja ad tyh, hto spaliw 618 belaruskih viosak razam z zhyharami. Ad pijanyh belaruskih SSawcaw, jakija rabili karnavaly i makabrychnyja rytualy, rasstrel'vajuchy belaruskih hebrajaw.

Ответить
0 +
мНитель, 2:08, 22.04

Под этим флагом президент присягу принимал, под этим флагом президент клятву на верность народу давал, под этим флагом он руку на сердце и на Конституции держал... А теперь за этот флаг сажают.

Ответить
0 +
Здань, 12:14, 22.04

Alies', а ты ведаеш "вумник" , як Хатынь зпалiлi ?
Нешта я не разумею , калi нас вызвалiлi , дык чаму за беларускi Сцяг саджаюць ?
Чаму пасля "вызваленьня" Беларусь стала меньшай на Вiльню ды Беласток ?
А веску Дражна ты ведаеш ?
А колькi костак беларусау па Сiбiры ляжыць ?
А колькi забiта у Курапатах ведаеш?
А колькi такiх ямiн пад кожным райцэнтрам ведаеш ?

Дык растлумач мне, калi ласка, чаму гэта называецца "освобождение"? Цi "освобождение" Беларусi ад беларусау ?

Цi ты ведаеш , што па ААН этнацыд - злачынства супраць чалавецтва?

"pijanyh belaruskih SSawcaw" - брахня. З прозвiшчам на -ов з "красноармейских окруженцев"? Хто Хатынь палiу? Ты хаця б Ярша пачытай.

Як я бачу у нас тут вайна з народам шчэ цягнецца.

Шчэ раз - што святкаваць будзем ?

Ответить
0 +
Здань, 13:35, 22.04

Alies', твае "вызвалiцелi" таксама вескi палiлi , а людзей пазабiвалi больш чым немцы.

Ответить
0 +
Здань, 15:17, 22.04

2Alies' , Прауда - есць лепшы вораг прапаганды:

"АБ БЕЛАРУСКАЙ ПАРТЫЗАНЦЫ Ў АПОШНЮЮ ВАЙНУ

Вітаючы зьмяшчэньне “Беларускім Голасам” на 25-я ўгодкі артыкулу аб Беларускім збройным антыгітляроўскім рэзыстансе, хацелася-б дадаць некаторыя падрабязнасьці, ды насьвятліць некаторыя няяснасьці (мо дзеля яго кароткасьці) ўспомненага артыкулу.
Выратаваліся за мяжу па вайне з праведзенай асобнымі дывэрсыйнымі групамі НКВД “асобага назначэньня”, масакры, толькі лічаныя адзінкі з нашага збройнага партызанскага руху. Астатнія, калі ня грызуць зямлі, пагібшыя ад здрадзецкай кулі агэнтаў Панамарэнкі, дык знаходзячыся на тэрыторыі СССР ня могуць падаць сваіх успамінаў да абнародаваньня і таму гэты абавязак ляжыць на нас, якія знайшліся ў вольным сьвеце, перадусім у Бразыліі і Аргэнтыне. Гэта важна для гісторыі і для разаблачэньня маны савецкіх гісторыкаў, якія спрабуюць удаць перад сьветам, што Беларуская партызанка — гэта камуністычная партызанка. Тады, як напраўдзі, толькі па крывавай і падступнай барацьбе, савецкія дывэрсанты патрапілі зьнішчыць Беларускае нацыянальнае кіраўніцтва Беларускай партызанкі і паволі падпарадкаваць подступам і тэрорам беларускія партызанскія масы пад свой провад, абязгаловіўшы спачатку атрады з іх камандзераў і дзейнейшых сяброў.
Па-першае: чаму Галоўны Камандзер Беларускага Партызанскага Руху палкоўнік Шанько гэтак неасьцярожна паддаўся на правакацыю “перагавораў” з высланьнікам Маскоўскага Ураду — палкоўнікам Ільдовым? Ато-ж нам было ведама ад “бульбаўцаў”, што гэтакія самыя перагаворы ўжо вядзе з украінскімі партызанамі другі падобны высланьнік савецкага ўраду, нейкі палкоўнік Мядзьведзеў, і што яны там дамовіліся да некаторай супрацы. Нашыя атрады спатыкаліся за Прыпяцяй каля Ратна і каля Камень-Кашырска і Любяшова з украінскімі партызанамі, якія ад імя свайго атамана называліся “бульбаўцы”. Таму палкоўнік Шанько не лічыў на здрадзецкі напад.
Паводле пазьнейшага разказу прадстаўніка “Антыфашыстоўскага камітэту” ў Берасьці “Юзіка” (Язэпа Урбановіча — С. Ё.), як зьвяраўся пазьней ім Ільдоў, ён меў наказ ад Панамарэнкі, які кіраваў савецкай дывэрсыйнай дзейнасьцю на Беларусі, зьнішчыць любым спосабам Беларускую незалежную партызанку і падпарадкаваць абязгалоўленыя атрады сабе (у сваіх успамінах “Война в тылу врага” Льдоў-Лінькоў піша пра візіт да Панамарэнкі перад вылетам на Беларусь і што ад яго ён атрымаў вельмі важнае заданьне, але не раскрывае якога яно было характару — С. Ё.). Ён, выклікаўшы Шанька на перамовы, безцырамонна зажадаў, каб ён падпарадкаваўся яму, як былы савецкі маёр і падпарадкаваў яму атрады. Затое прапанаваў яму мейсца свайго памоцніка ў кіраўніцтве партызанскім рухам Палесься, вызначаючы сябе на кіраўніка гэтага руху. Калі Шанько адказаў яму, што ані ён асабіста, ані Беларускі партызанскі рух яму, як высланьніку СССР, не падпарадкуецца, Ільдоў выхапіў наган і стрэліў у грудзі палкоўніка Шанька...
Стэрарызаваўшы ягонага ад’ютанта, яны паслалі ў штаб Шанька вестку, быццам палкоўнік Шанько выляцеў самалётам у Маскву на перагаворы, а часова перадае камандаваньне “Баці”, якім і зьяўляўся той-жа забойца камандзера Беларускай партызанкі — палкоўнік Ільдоў. Так пачалася правакацыя, а за ёй нішчэньне ў атрадах нашых дзейных адзінак, ачарняючы іх ў “супрацы з немцамі”, забіваючы з-за вугла, падсылаючы нават даносы да немцаў, нішчылі іх іхнымі рукамі і г. п.
У 1943 годзе нашая партызанка налічвала на Палесьсі больш 5 тысяч. Яна ня была поўнасьцю зьнішчаная як можна было б памылкова ўняскаваць з скарочанага сказу, у артыкуле “Беларускага Голасу”. Адзіночныя нашы атрады праіснавалі ў глыбіні Палесься (між Сьвятой Воляй, Ратнам і Любяшовам) ня толькі да канца панаваньня немцаў, але і па прыходзе савецкіх уладаў і па заканчэньні вайны, папаўняныя новымі ўцякаючымі, ды дзеялі да 1950-х гадоў, калі адбылася астатняя ведамая нам збройная спатычка з савецкімі карнікамі. Гэтыя дробныя нашыя атрады наганялі страху на вясковых прыхвасьняў новых асвабадзіцеляў ад Косава да Берасьця, Камень-Кашырска, Давід-Гарадка і Лахвы. Такія атрады украінскіх “бульбаўцаў” дзеялі па той бок Прыпяці і нашыя аддзелы ад пагоні звычайна хаваліся да “бульбаўцаў”, а яны, калі там напіралі, уцякалі і перасіджвалі ў нашых стаянках.
Наш паднішчаны атрад ў 50-ых гадох самазьліквідаваўся і сябры ў бальшыні перабраліся ў Польшчу, а адтуль пасьлей на Захад.

Харэўскі

Беларускі Голас (Таронта), № 156, студзень 1968 г. "

Ответить