19 марта 2024, вторник, 11:07
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики

Выратаваць!

68

Я ведаю труслівую сутнасць турэмшчыкаў – злодзеяў у пагонах.

Комментарии 68
+235 +
Выратаваць, 11:00, 18.01

Каб выратаваць, трэба паўстаць.

Ответить
+344 +
ххххх, 11:03, 18.01

Спасибо, Дмитрий, за Вашу силу духа, за то что не испугались зверей, идущих на то, чтобы удержаться у кормушки любой ценой, вплоть до уничтожения тех, кто посмел восстать против этой системы. Не все могут смириться с тем, что эти ваятели пытаются уготовить нашему народу, но не каждый способен противостоять. Сколько народа вынуждена бежать семьями в другие страны.. Сколько народа задумывается об отъезде.
И да поможет нам Бог!

Ответить
-12 +
Александр, 10:35, 19.01

Никто и ничто их не удержит тут, хотят пусть едут, причем тут наша власть? Просто им тут холявы нету, вот они ее за границей и ищут, а вкалывать им лень!

Ответить
+15 +
Татьяна, 11:04, 18.01

Неужели в нашей Беларуси не найдется, наконец, лидер, который сможет открать глаза нашему "зачумленному" народу и повести против этих властных преступников!!! Плакать хочется от безысходности... Держитесь, мальчики! Кроме Бога и Вас и надеятся больше ненакого! А вы, могилевчане, хоть плюйте в морды этих тюремщиков!

Ответить
+9 +
Stefan, 11:34, 18.01

У людзей вялікі , штучна пасеяны недавер да апазіцыйных лідараў. Ім цяжка разабрацца у іх. Кожны цягне у свой бок.
напрыклад,на намер удзелу у выбарах, людзі адказваюць старымі словамі "рвуться к власти". А тыя як на зло, ўсяроўна працягваюць падрываць давер да пратэстнага руху, дыскрыдытуюць яго. Нажаль гэта не адзіны прыклад. У грамадстве не страх, а недавер пануе, страх недаверу.
Усім апазіцыйна настроеным грамадзянам трэба усе такі разабрацца са сваімі лідарамі, і аб'яднацца пад адным сцягам нацыянальна -вызвольнага руху. Грамадзяне, якія не з'яўляюцца беларусамі па нацыянальнасці, але для якіх Беларусь радзіма не павінны настройвацm сябе супраць карэннай нацыі а ўсімі сіламі спрыяць вызваленню краіны. Гэта адзіны мірны і паспяховы шлях выхаду з крызісу.

Ответить
+30 +
ЯДвига, 16:44, 18.01

Stefan, 11:34, 18.01
+100500!
Объективный и точный комментарий! Очень часто здесь призывают "проснуться" и "будить" других. Так все давно уже проснулись, а многие и не спали. Махровых же застабилов и клюющих со стола хозяина убеждать в чем-то бесполезно, поскольку в нынешней позиции (или позе) - им спокойнее и материально выгоднее. Тут бы тем, кто взял на себя функции организаторов, или, как принято говорить, оппозиционных лидеров, - ЗАХОТЕТЬ поломать режим, и, в соответствии с этим, действовать... Но пока этого не происходит. И произойдет ли? Но то, что кое-как сколоченное за 20 лет государство трещит по швам, - несомненно, и конец его - дело времени, возможно, даже ближайшего. Поэтому м.дакам-тюремщикам я бы посоветовала подумать о том, что с ними будет после этого. И до этого, кстати, тоже, поскольку они - самое слабое звено в системе, от которого Лука и сам запросто избавится, чтобы продемонстрировать, что стоит на страже закона. Как это произошло недавно с их коллегами, бесчинства которых засветили в прессе. Так что, ребята-тюремщики, не усердствуйте слишком, исполняя приказы, иначе это плохо закончится для вас же самих! А если спать не дает врожденный садизьм, так тресните пару раз друг друга доской по башке, - и инстинкты удовлетворите, и мозги хоть на время на место встанут!

Ответить
+164 +
ЮК, 13:28, 18.01

Не плевать им в морды надо РВАТЬ на КУСКИ

Ответить
+22 +
ник, 11:06, 18.01

правдивая статья.Верю каждому слову.Самое важное это фамилия начальника тюрьмы.Пусть эта статья станет доской позора для сотен цепных псов режима.И тех ,которые из столицы выдают соответствующие распоряжения.Жене и всем политическим сил и веры.

Ответить
+20 +
ллллллллллллллл, 15:42, 18.01

ЧТО_ТО Я КОНКРЕТНО НЕ ВРУБАЮСЬ!!! ПОЧЕМУ НОРМАЛЬНЫЕ КОММЕНТАРИИ МИНУСУЮТСЯ???!!! ЭТО ЧТО РАЗВЛЕЧЕНИЕ ТАКОЕ У КОГО-ТО??? УВАЖАЕМЫЕ АДМИНИСТРАТОРЫ САЙТА, НАПИШИТЕ ОТДЕЛЬНУЮ СТАТЬЮ НА ЭТУ ТЕМУ, А ТО, Я ВИЖУ, МНОГИЕ НЕ ПОНИМАЮТ В ЧЁМ ДЕЛО.

Ответить
+25 +
беженец, 17:46, 18.01

Да началось со вчера, мразь краснозеленая полезла, вот и минусуется, во всех топиках такая ситуация.

Ответить
+23 +
уля, 11:12, 18.01

ПОЗОР И ВЕЧНОЕ ПРОКЛЯТИЕ ПРЕСТУПНИКАМ В ПОГОНАХ...ЗА СВОИ ЗЛОДЕЯНИЯ ВЫ ОТВЕТИТЕ СПОЛНА!!!!!!!!!!! СВОБОДУ ГЕРОЯМ!!!

Ответить
+15 +
берасцейка, 11:13, 18.01

Божа,дай им силы.

Ответить
+306 +
мать, 11:15, 18.01

Полностью согласна с мнением Дмитрия. Исправительные колонии превратили в лагеря беззакония. Ни одна статья закона нашей страны не исполняется. Люди в погонах чувствуя безнаказанность, превратились в нелюдей, издеваются и получают удовольствие от страданий человека. Они преступают закон, а человек преступивший закон и есть преступник. Даже чиновники признают, что 30% сидят невиновных, люди кто не преступал закон, а эти преступники издеваются над ними. Пока люди не поймут, что завтра они могут быть в МЛС только потому, что оказался не в том месте и не в тот час, а следователь не захотел исполнять свои обязанности в соответствии с законом, что судов у нас нет, наши люди не скажут НЕТ беззаконию и пыткам.

Ответить
+25 +
наблюдалкин, 11:39, 18.01

Система осталась от сталинского Гулага, загнобить человека в ужасающих условиях. Никакого уголовника нельзя исправить в этом вонючем беспределе.
Приходилось посещать гаупвахты и несколько тюрем. Ужас и позор. Черные робы , черные души вертухаев, привыкших к мзде и беспределу, полной безнаказанности. Как там люди выдерживают одному богу известно. А уж если приказано наказать , то будут старатся как коты Куклачева , за корм.
Если бы от этих тварей отвернулись соседи , прокололи шины там , облили силикатным клеем стекло, плюнули в лицо может кто и задумался. А так они Цары зоны , получают хабар за пачку чая и пачку сигарет , жиреют и все им поХ...

Ответить
+273 +
Без луки, 11:17, 18.01

Могилев, что спим?
Эти тюремщики живут среди вас!
В стране есть несколько зон, куда сажают за убеждения. При этом тюрем и прочих мест "исправления" достаточно много.
Т.Е. Не все мучают людей, есть готовые это делать, и эти люди живут в Могилеве. Я думаю, справедливо было бы, чтобы ЭТИ ЛЮДИ тоже почувствовали "неудобства"

Ответить
+12 +
алена, 13:48, 18.01

у турэмшчыкаў таксама ёсць сем'і, яны не баяцца за іх, калі іхныя маці ці жонкі, ці дзеці даведаюцца аб іх справах?

Ответить
+191 +
Lover, 11:27, 18.01

Твари за все заплатят, все всегда возвращается бумерангом, рано или поздно, а Яуген - Герой, настоящий, волевой, наш! Не могу поверить, а точнее не хочется верить что в моем Могилеве такие животные есть, нелюди которые мучают настоящих белорусов

Ответить
+14 +
А суддзі хто?, 11:46, 18.01

пра суддзяў забылі? забылі напомніць, хто судзіў?

Ответить
+159 +
мать, 13:12, 18.01

В нашей стране судебная система полностью развалена. Те кто называют себя судьями такиеже преступники как и те о ком написано в статье. Поэтому нам старшему покалению надо задуматься о том, что мы оставим своим детям, как им жить в стране беззакония. Я считаю, что мы обязаны встать с колен и заставить чиновников поднять с пола Конституцию и положить на стол. Мы обязаны заставить чиновников вернуть народу то, что гарантировано нам Конституцией .

Ответить
+117 +
25 +, 17:05, 18.01

Опять целая компания "кой-каких засланцев" минусует всех людей доброй воли, зарабатывая себе на забавы! Засланцы - вы хоть понимаете, что негатив ваш клеймит только вас и ляжет болезнями на ваших детей и близких. В жизни всё меняется - и после ночи наступает непременно день. Очень скоро фортуна от вас отвернётся, да ещё и как! Раскаяние придёт, но будет поздно! Вот увидите! Ох, как же вы обо всём содеянном будете сожалеть, но, увы....... будет поздно. За всё отвечать придётся ------ НЕИЗБЕЖНО! Не увернётесь - настигнет!

Ответить
+77 +
Алёна, 18:29, 18.01

То, что тролли так активизировались, говорит о том, что режим сильно штормит. Ну, народ, не пора ли и нам быть активнее?

Ответить
+12 +
михайловна, 15:03, 18.01

Пока они заплатят люди настрадаются по полной.Надо больше фамилий,хорошо бы фотографии и расклеить по городу,чтобы их узнавали знакомые,соседи.Хартию читают не так много людей,надо расширять круг людей,которые узнают об этом беспределе.

Ответить
+3 +
Diabolus, 1:25, 19.01

Могилевская губерния всегда славилась отъявленной козлотней ! Что тюремщиками - что зэками ! Увы ! .... !

Ответить
-6 +
бабруйчане, 11:37, 18.01

усим,хто зарэгистравау иницыятыуныя групы для удзелу у"выбарах" патрабаваць вызвалення и зняцца, кали не вызваляць

Ответить
+16 +
отец, 11:39, 18.01

Предлагаю создать ДОСКУ ПОЗОРА ..Имена "героев-тюремщиков" должна знать страна.

Ответить
+11 +
путник, 11:42, 18.01

Сегодня властный беспредел в Беларуси крепчает везде. И врятли те, кто не был за решеткой, могут представить массштабы тюремного беспредела. Дима своевременно и правильно поднял эту тему. Кому как как не ему знать, что собе позволяют совершенно отвязанные от закона тюремщики. Действительно, только гласность и мощный голос общественного протеста может остановить властный разбой и беспредел. Причем не только в тюрмах, где люди совершенно ничем не защищены, но и в нашей повседневности.

Ответить
+15 +
Аліса, 11:44, 18.01

Аляксандр Дзімітраў! Пабойся Бога, калі пакуль не баішся людзей. Ты ж маеш сям'ю, дзяцей, радзіну. Якая ў 4 калене адкажа за тваю нялюдзкасць!. Дай Бог, паспееш адказаць і ты! Рукі прэч ад аднаго з лепшых беларусаў, служка Юды!

Ответить
+17 +
дачка партызана, 11:44, 18.01

...а ў гэты ж самы час міжнародная супольнасць рыхтуецца наведаць Беларусь на чэмпіянат сусвету па хакею..., Дзмітрый, дзякую за гэты крык (а па іншаму нават і назваць немагчыма гэты артыкул) Мяне таксама вельмі хвалюе лёс гэтага маладога чалавека, з яго цудоўнай усмешкай...і чытаць аб тым, что вес Яўгена зараз складае амаль 65 кг, а ад Вас зараз даведацца якія жахлівыя ўмовы у ізалятары ў мяне проста не стае моцы...Дзмітрый, даражэнькі, трэба нешта рабіць і асабліва данесьці гэтую інфу да міжнароднай супольнасьці, каб яны ўзмацнілі ціск на нашую пачвару. А ў гэты самы час я хвалююся і за Вас, бо нават гэты артыкул нашым уладам зараз як костка ў горле будзе. Да бараніць вас Божа, хлопчыкі вы нашы даражэнькія...“Жыццё кароткае, а радзіма – вечная!”, але ж вы павінны жыць!..

Ответить
+13 +
Баба Дуня, 11:48, 18.01

Мне здаецца што ўсе гэтыя начальнікі турэм, калоній і іншыя сволачы здзекваюцца над людзьмі, каб выслужыцца перад сваім вышэйшым кіраўніцтвам. Мабыць тыя і даюць ім такі загад. Але калі б яны былі разумнымі то паразважалі б: "А што будзе са мной, калі зыйдзе гэты безлітасны і злачынны рэжым?" Дык вось сволачы вам будзе столькі насколькі вы наслужылі свайму галоўнакамандуючаму. Усіх пад свае крыло Расея не забярэ. Гэта я вам кажу і гэта скажа кожны сумленны і не прадажны чалавек-беларус.

Ответить
+119 +
Што Вы, баба Дуня?, 12:45, 18.01

Мне здаецца што ўсе гэтыя начальнікі турэм, калоній і іншыя сволачы здзекваюцца над людзьмі, каб выслужыцца перад сваім вышэйшым кіраўніцтвам.
----------------------------------------------------------------------------------
Туды падбіраюцца такія кадры спецыяльна. Падбіраюцца садысты. А калі хто памылкова і пападзе, та там садыстам стане абавязкава. Сістэма такая бальшавіцка-расейская безчалавечная.

Ответить
+11 +
И, 11:56, 18.01

Из тюрьмы, особенно, когда тебе не дают долгосрочных свиданий - (когда ты на 3 дня остаешься с родными людьми и можешь поговорить обо всем), а на краткосрочных всё контролируется, а письма не проходят - практически невозможно что-то вынести. Этим и пользуются гестаповцы-тюремщики. По сути, все, кто работает в тюрьмах, и особенно те, кто стал начальником - это люди, которые выполнят любой приказ. Наверно, каждого начальника тюрьмы или колонии через лет 10 работы можно автоматически сажать в тюрьму или лечить в психушке... - в этих людях не остается никаких моральных ориентиров.

Ответить
+17 +
Фёдор , 11:57, 18.01

Помимо Божьего суда, мерзавцев ждёт и наш, народный суд. И каждый из этих ублюдков в погонах ответит перед народом по полной !!!

Ответить
+133 +
dmi, 12:09, 18.01

Дмитрий,спасибо за правду.Евгению терпения, упорства и здоровья.
Хартия, опубликуйте обращение с требованием освободить Евгения .Я и другие посетите
ли сайта подпишемся . Нельзя терпеть издевательства над народом !

Ответить
+123 +
Настя, 12:18, 18.01

Нам всем не следует изображать из себя каких-то бесправных беспомощных существ, которым для любых действий нужен лидер.Мир полон лидеров - учитесь! А ДИМИТРОВ АЛЕКСАНДР вряд ли посмел бы нарушать правила содержания Евгения (не убийцы, не насильника, не грабителя...), если бы каждый, кого вомущает беззаконие, донёс бы до него своё мнение. В век всеобщей грамотности это не проблема, и это наше конституционное право. Я знаю, посты такого рода обычно не поддерживаются, потому что очень неприятно признать - я трус и флегма. А напишешь:" За всё,твари, ответите!"- и на душе полегчало,поборолся за демократию. Но разве себя обманешь, все ведь в душе знают цену такой борьбе...

Ответить
+6 +
Nik, 12:31, 18.01

Срочно создать доску позора-ежедневно вносить ФИО прикорытных преступников-пригодится и на потом

Ответить
+162 +
мама, 12:36, 18.01

ОТ ВСЕХ МАТЕРЕЙ, ВСЕХ ЖЕНЩИН БЕЛАРУСИ : БУДЬТЕ ПРОКЛЯТЫ ВСЕ ТЕ, КТО УНИЧТОЖАЕТ НАШИХ ДЕТЕЙ. ИМЕННО В КРЕЩЕНСКИЙ СОЧЕЛЬНИК Я ВСЕЙ ДУШОЙ И ОТ ВСЕГО СЕРДЦА ОБРАЩАЮСЬ К БОГУ И ПРОШУ : ПУСТЬ СЕМИКРАТНО ПРИУМНОЖАТЬСЯ БЕДЫ, ГОРЕ И СТРАДАНИЯ УБИЙЦ И МУЧИТЕЛЕЙ НАШЕГО НАРОДА. ПУСТЬ С ПОЛНА ОНИ ИСПЫТАЮТ НА СЕБЕ ГНЕВ ЛЮДЕЙ И БОГА. АМИНЬ. И ДА БУДЕТ ТАК.

Ответить
+10 +
ляля, 12:46, 18.01

Обнародуйте адрес могилевской тюрьмы - и многие напишут этим нелюдям в погонах все что думают о них. Вода камень точит.

Ответить
+6 +
aldrix105a, 12:47, 18.01

Дык дзе прозвішчы катаў???ДРУКУЙЦЕ!!!Лукафашыстаў трэба знішчаць!!!!

Ответить
+81 +
бабай, 12:51, 18.01

По злой иронии судьбы и Васькович, и начальник тюрьмы Дмитров- бобруйчане, даже жили недалеко друг от друга, в паре троллейбусных остановок.

Ответить
+5 +
Чаму усе маучаць?, 12:55, 18.01

Ну ёсць жа людзі, якія добра ведаюць мовы ,у тым ліку и ангельскую.Перавясці гэты артыкул і паслаць у замежныя амбасады ,спартовыя федарацыі,выбітным замежным хакеістам.Няхай жа ведаюць якую турму яны піяраць,колькі людзей галоднымі і раззутымі у Беларусі зробіць гэты чампіянат.На апазіцыю ніякай надзеі не існуе, дык можа асобныя нераўнадушныя людзі гэта зробяць...

Ответить
+9 +
19 декабря, 13:08, 18.01

Узник
Алексей Костюшко
всем политзаключённым моей страны
посвящается...

Стены…
Закопчённые чёрные стены.
А над стенами лампа
Тускло-мертвенным светом горит.
Где мы?
Что вы сделали с нами со всеми?..
По продолу лениво
Постовой вертухай семенит…

Небо…
Безнадёжно уставшее небо
Сквозь тугую решётку
На несчастных печально глядит.
Мне бы
Всё забыть и уснуть насовсем бы…
Но на шконке соседней
Искалеченный узник лежит.

Мысли…
Полуночные, мрачные мысли
Разрывают мне душу –
Не дано здесь творить и любить.
Смысла!
Хоть надежды над бездной повисли,
Но нельзя же без смысла
По земле этой грешной бродить.

Солнце!..
Ослепительно яркое солнце
Я мечтаю увидеть,
Если только дожить суждено.
Солнце
Пусть пробьётся в слепое оконце.
Очень хочется верить –
Возвратит мне надежду оно.

Верю,
Что однажды железные двери
Широко распахнутся –
И мы выйдем из крепких ворот!
Звери,
Все тупые, жестокие звери
Разбегутся трусливо –
И тогда наше время придёт!

Ветер!
Молодой, озорной, вольный ветер
Нас проверит на прочность
И печали сполна охладит!
Вместе!
Мы с тобой обязательно вместе
Возвратимся на Площадь,
Чтобы мрак навсегда победить!

Счастье!
Бесконечное, вечное счастье
Впереди ожидает,
Станем вольно мы жить без цепей!
Затяжное ненастье
Одолеем, чтоб мир и согласье
Воцарились навеки
Для свободных и гордых людей!..

Ответить
+118 +
ххххх, 14:47, 18.01

Я знала Алексея. Сильный духом, вольный в мыслях и настоящий Лицвiн.
Будучи тяжело больным, он последние свои годы посвящал общественной деятельности, помогая тем, кто посмел восстать против этой машины, уничтожающей нас, Беларусов, как нацию.
Тролли!!!
Ваши минусы не перечеркнутто ЗЛО, которое эта система принесла нашей Стране. Светлые и чистые помыслы уничтожают те, кто всеми неправдами держится за кормушку, которую дубинками прибрала к своим грязным рукам.
Пастухи и сыты и пьяны, а стадо пропадает.
И что же кормчие? Оды аглы своему поют?
А здравы

Ответить
+7 +
Святлана, 13:43, 18.01

Не толькі Магілёў
Як немаўлятка ў ложку спіць.
Ўся краіна, як бабёр,
Па хатам пахавалася,
Дрыжыць.
Дрыжыць ад жаху,
Ад нянавісьці да ўлады,
Дрыжыць і ад бяссілля
Ўласнага,
І ад таго,што выжыць каб,
То трэба красьці!
Наступны дзень
Ізноў
Нам не прынёс
Істотных зменаў,
Навіны нас не радуюць,
Чакаем ўсе мы
Пераменаў...
Ці зразумеем мы,
Нарэшце,
Што гэта
Ўлада
Нас ...
Перачакае!
Што ёй у масьць
Народнае маўчанне,
Злачынствы ладзіць
Ўлада без заўваг,..
І танчыць, танчыць, танчыць...
Калі яна ўжо пацерпіць крах?
Калі ўжо на костках
Мы не дадзім ім болей
Ладзіць скокі?
Калі гісторыі
Мы зразумеем
Найгалоўнейшы ўрок?
Без пэўнай зброі
Гэту ўладу
Не адсунеш ўбок!
Прачніся, беларус!
Прачніся, рускі
І паляк, што ўжо
Даўно
Жыве
На Беларусі!
Мы разам - сіла!
Прыгатаваныя ўладай
Нам вяроўка з мылам
Спатрэбяцца не нам,
А ім, цяперашнім
Як быццам бы панам.
Павінны мы змяніць жыццё,
Свядомасьць ставіць
Над быццём,
І перспектывы будучага
Лепшыя праявы
Павернуцца
Да беларусаў
Тварам! sw.sw
18.01.14 г.







Ответить
+7 +
leo44, 13:48, 18.01

Яки жах ! Мала робяць уплывовыя асобы ,каб гэткия жахи на увесь свет гучали ,вось у чым бяда . Аутуховича знишчаюць каторы год , а не чуваць заявау на увесь свет. Таму и на Алимпияду прыедуць , у 5-цизоркавых гатэлях адпачнуць , Але што яны, замежники , тут свае , беларусы, жывуць у поуным адмежаванни ад гэтких дзикунских падзей. Чаму б гэты крык не надрукаваць ды не кинуць у паштоуки минчукоу? Ничога не робицца па распаусюджанни такой инфармацыи...И яшчэ: Змицер нам пиша ЗАУСЕДЫ ПА-БЕЛАРУСКУ, А У АДКАЗ ЯМУ- ЧУЖАЯ МОВА ! задумайцеся...

Ответить
+81 +
Святлана, 13:50, 18.01

Мне здаецца, што палітзняволенным, якііх выпусьцілі на волю, на жаль, ненадоўга і недалёка/, не хапае злосьці. Ці яна пакуль схаваная. І па вершу Аляксея гэта адчуваецца. А верш цудоўны! З павагай,sw.sw

Ответить
+6 +
Barbi, 14:15, 18.01

Лирыки прабачце тут мала.Неабходна каб "на воли" ведали имя кожнага ката яки здзекуецца над хлопцам----тр'эба як кажуць ведаць не тольки герояу но их палачоу. памятаю як ка мне падбягау юнак над яким здзекавалися аднакласники----бо яго бацька быу усяго-то наусяго милицыянер---и магчыма никога не катавау.Кали есць у нас хоць якое грамадста--то к семьям катау як вяками было прынято на беларускай зямли---трэба не здаровацца--сракай паварочвацца и плявацца.! Раней таких на парог дома не пускали---у их жа руки у крыви и душы душагубау.

Ответить
+33 +
Паша, 14:16, 18.01

Не зная политики, не понимая ничего, ощутивший себя немощным, такие люди идут на то что в из понимании опозициЯ!
Фактически это челядь. И массами недоразвитых, готовых за мнимую славу и будущее благополучие уродов, мы далеко не уедем!!!
П.Н.Н.

Ответить
+111 +
елена, 15:04, 18.01

Хоть у кого-то из нас, беларусов, есть и смелость и совесть! Спасибо Дашкевичу за правду!

Ответить
-2 +
уцй, 15:28, 18.01

А что за "минусы" такие непонятные?

Ответить
+77 +
вдашпг, 16:35, 18.01

В конце 2013 лу и пу подписали " Договор об инфобезопасности", сообщение прошло на канале РБК. После этого на Хартии началось шоу с минусованием. Так что не удивляйтесь, работает рашкинское ФСБ.

Ответить
+15 +
azhbeta, 20:18, 18.01

Як гэта, усё зразумела: мусарня сядзіць як на жаранай патэльні, адчуваюць нутром сваім, што хана прыходзіць, вось і кінулі цэлую роту бязмозглых шавак, каб тыя ставілі мінусы на нармалёвыя каменты, а тыя і стараюцца, са скуры вон лезуць. Але гэтыя іх патугі вызываюць только смех. Можа яшчэ дурням грошай паабяцалі, як на Украіне тым, хто за трыццаць срэбранікаў стаяў на плошчы за Янэка, а потым атрымаў дулю пад нос. З гэтымі будзе тое ж самае, бо іхнія гаспадары лічаць іх быдлам і адносяцца як да быдла. Але хіба быдлу дано гэта зразумець?

Ответить
+1 +
Крынічка, 4:06, 19.01

Я думаю есць праграма кампутарная ад "добрага дзядзі Э-эха" па ВЫМІНУСОЎВАННЮ добрых каментаў. Наўрад ці яны усе будуць сядзець, чытаці і мінусаваць.....
А гэтае значыць- правільнай дарогай ідзем, а ім вочкі коле.....

Ответить
+14 +
совесть, 15:31, 18.01

ТРОЛИ, сколько вам платят за предательство народа??? Что забеспокоились?? Страшно стало??...вы больше ни на что не годны,только умеете минусовать и тявкать....ЖЫВЕ БЕЛАРУСЬ!!!!

Ответить
+12 +
александр, 15:52, 18.01

Ишь как засуетились вертухаи. Не нравится, как люди о них отзываются. Минусуют, значит боятся правды, не хотят, что бы все знали чем они занимаются. Ничего, сколько веревочке не виться.....

Ответить
+103 +
уля, 16:19, 18.01

В этот святой вечер попросим БОГА о свободе,о справедливости в родной Беларуси. ХРАНИ БОЖЕНЬКА нашу истерзанную Родину от сатаны и несправедливости. ХРАНИ НАС ВСЕХ БОГ!!!!!

Ответить
+14 +
., 16:23, 18.01

мусарским тролям выдали ПАЛУЧКУ,вот и минусуют нормальные коменты. Их правда там человек 10-20 всего-то сидит,так как проголосовать можно один раз. Есть конечно хитрые пути много раз оценивать,но озвучивать не буду,не буду их учить. Ну ка,мрази заминусуйте меня :)

Ответить
-5 +
19 декабря, 16:25, 18.01

Им 100by платят за каждый -

Ответить
+113 +
Баба Дуня, 16:40, 18.01

А што гэта робіцца на гэтым сайце? Адкуль тут столькі свалачча назалазіла? Мяне і іншых Хартыйцаў бязбожна мінусуюць за праўду-матку.Такой лавіны мінусаў я тут яшчэ не назірала. Дарэчы мне здаецца, што я здагадваюся чыіх гразных рук гэта работа.Хутчэй за ўсё што тут і праходзяць практыку будучыя турэмшчыкі, міліцыянты, АМАПаўцы і іншыя катавацялі, забойшчыкі і паскуднікі Беларусі. А мабыць і Расеі тожа. Штосьці з гэтым трэба рабіць!

Ответить
+8 +
Витёк, 18:15, 18.01

Писать комментарии стоит отдельно, а не в ветках. Ребятки, которые получают денежное довольствие в ОАЦ "работают" во всю.

Ответить
+62 +
Толян, 18:17, 18.01

У троллей рабочий день до 18.00, сейчас уйдут.

Ответить
+61 +
ФЕДОР Г.БРЕСТ, 18:53, 18.01

ЖЕНЬКА ЕСЛИ БЫ МОЖНО ТАК БЫЛО СДЕЛАТЬ.Я ТЕБЯ ПОДМЕНИЛ И ОТСИДЕЛ ЗА ТЕБЯ ВЕСЬ СРОК.ТЫ ПРОСТО ЕЩЕ РЕБЕНОК.ЭТО УЖАСНО.А ОНИ ЕЩЕ ХОТЯТ В ТАКОЙ ТЮРМЕ ПРОВОДИТЬ ЧЕМПИОНАТ.

Ответить
+79 +
владимир, 18:58, 18.01

Ты Дмитрий молодец! Тебя не сломали крытые,и кичи.Ты истинный борец,и воин.Я знаю тебе трудно,и не легко. Но именно для таких как ты Пушкин писал:скажи когда без жертв была искупленна свобода.Остерегайся предательства.Желаю здоровья,и сщастья тебе,и твоей семье.Побольше бы таких, как ты. Борись с этим фашиским режимом. С уважением Владимир.

Ответить
+2 +
Морис Собакин, 1:11, 19.01

Хотелось бы увидеть Луку на виселице...

Ответить
+5 +
i, 1:15, 19.01

Вот это характер,немцы в гестапо так издевались над людьми,но даст Бог роли поменяются

Ответить
+3 +
Крынічка, 4:09, 19.01

Вось такімі людзьмі ганарацца!!!
Што магу я зрабіць?... дзеля яго...

Ответить
+5 +
Juc, 8:15, 19.01

Там, когда-то, был начальником, если не изменяет память, Толстенков. Он, видимо, организовывал порядок в этой зоне. Слышал, что сейчас там его сын в начальниках. У тюремщиков стала приживаться семейственность. Передают детям опыт "воспитания" заключенных, приобретенный с годами тяжкой, изнурительной службы. Вот такие Толстенковы и есть лучшие сыны Отечества.

Ответить
+3 +
Антывылюдак, 18:24, 20.01

Аб вертухаях.
Начальніку магілёўскай турмы, які цкуе Яўгена Васьковіча, прысьвячаецца.

Прачытаў артыкул Зьмітра Дашкевіча «Выратаваць» (http://charter97.org/ru/news/2014/1/18/84168/). Артыкул-крык. Аб тым, што ў 3-м тысячагодзьдзі ў цэнтры Эўропы, - як часта прыгадвае Лукашэнка, - Яўген Васьковіч падвяргаецца катаваньням (у тым ліку катаваньням холадам, якое ў свой час любілі чэкісцкія каты). Страшны, жудасны артыкул. Цяжка паверыць, што такое магчыма ў той час, калі ёсьць інтэрнэт, калі беларусы ўжо не жывуць у зямлянках і рыхтуюцца да прыёму замежнікаў, што наведаюць Чэмпіянат Сьвету па какеі-2014.
Паведамленьне Юлі Сьцяпанавай - таксама вусьцішны крык: («С Васьковичем происходят жуткие вещи! Над парнем издеваются. Выбивают прошение (аб памілаваньні) немыслимыми способами. Он не сдается. По свидетельствам людей, которые пересекались с Евгением в млс - очень часто раздаётся его громкий, пронзительный крик, со словами "не дождётесь"!!! Ну сидит человек... вы его изолировали - что вы ещё хотите????????? Звери... нет слов.»)

Істоты са схільнасьцямі катаў небязьпечныя для кожнага грамадзтва. Асаблівую шкоду яны прыносяць у той дзяржаве, якая дае ім магчымасьць рабіць свае вычварэнствы таемна, натхняючыся беспакаранасьцю на наступныя, больш збачэнскія ўчынкі.
Апраўдваючыся, мусіць, тым, «каб выжыць». Памятаеце, ў салжаніцынскім «Архіпелагу..» зэкі-крымінальнікі жылі паводле жывёльнага закону «здохні ты сёньня, а я – заўтра!»?
Вертухаі жывуць нават не паводле гэтага закону – ім не трэба адбіраць ежу ў астатніх зьняволеных, каб самім не сканаць з галадухі. Ім ня трэба зьдзіраць з кагосьці адзеньне, каб ня зьмерзнуць ад холаду. У іх няма патрэбы выганяць кагосьці з цёплага турэмнага кута, каб заняць яго самому дзеля выжываньня. Але яны ТАК ЖЫВУЦЬ! Ці не парадокс?
Чым-жа яны кіруюцца, якія думкі віруюць у іхных галовах?
Пэўне-ж, ёсьць у іх і сябры, і сроднікі, якім таксама прыходзілі ў голаў гэтыя пытаньні. Мусіць, яны задаюцць вертухаям гэтыя «цікавыя» пытаньнейкі дыяпазонам ад «а ці ня сорамна?..» да «а ці ня страшна?».
Пэўне-ж, адказ шматлікім сябрам ды сроднікам «каб выжыць» не задаволіць людзей думаючых (чаму – пісаў вышэй). Пэўне-ж, у адэкватнага чалавека знойдзецца й адказ на адваротнае пытаньне «А ты, штоле, цуко, маю сям'ю карміць будзеш?!»
Дык чым-жа насамрэч кіруецца гэтая навалач? Чым напакаваныя гэтыя галовы? Якім брудам залітыя іхныя душы, што нават законы прыроды яны абвяргаюць сваім існаваньнем?
Каб адказаць, паглядзім, як у жывёлак.
«Драч драчу не дзярэ аччу», «Гад гада не джаліць», «Вужака вужаку не джаліць», «Крук крука за чуб не бярэ», «Воўк ваўка нідзе яшчэ не з'еў».
Ані драч, ані гад, ані вужака, ані крук, ані воўк – жывёльны сьвет ведае, што для самазахаваньня РОДУ нельга забіваць адзін аднаго.
Дык як назваць тых, хто катуе, цкуе ды забівае на сябе падобнага?
У беларускай мове ёсьць вельмі трапнае слова. Слова, якое сьведчыць, што істота, знешне падобная на чалавечую, ВЫраклася ЛЮДзкіх прынцыпаў суіснаваньня і зьняпраўджвае нават жывёльныя прынцыпы самазахаваньня. Карачей кажучы, - ВЫЛЮДАК. Абвяргальнік людзкага, чалавечага – павагі, годнасці, уласнага гонару.
У вылюдкаў адсутнічае разуменьне таго, што за іхныя ўчынкі будзе адказваць ягоны РОД. Вылюдак кіруецца не законамі прыроды (а пра ЛЮДзкія я ўжо маўчу), а нечым іншым. Прычым нечым такім, што выціскае зь яго чалавечую прыроду, закладзеную шматтысячнай гісторыяй існаваньня чалавецтва – закон захаваньня роду.

Дык што-ж гэта зрабілася з чалавекам? Чым-жа зьнішчана ў ім ЛЮДзкасьць, чаму ён перастаў разумець тое, што разумеюць нават жывёлы? Хто выціснуў зь з душаў гэтых двуногіх збачэнцаў гээтае разуменьне?
С-А-М-І !!! Аніяк інакш. Яны добраахвотна зладзілі над сабою гэтую апэрацыю па выняцьцю з сябе людзкага, чалавечага. Прыгадайма-ж, што для ўласнага існаваньня ім не абавязкова катаваць, пазбаўляць, адбіраць. Яны самі зрабілі над сабой гэты гвалт – дабраахвотна. З розных прычынаў: адзін проста ад баязлівасьці, другі - ад адсутнасьці глуздаў, трэці – ад зьвярыных патрэбаў.
Але аніводзін – ад мужнасьці, розуму, ці міласэрнасьці. А толькі ад уласнага ВЫрачэньня агульнапрынятых грамадзтвам правілаў суіснаваньня.

Дык хто даў ім такую магчымасьць? Хто ня толькі пакрывае іхныя ўчынкі, але й плоціць ім за гэта грошы і нават уласнаручна навешвае на грудзі розныя мэдалькі, дае новыя званьні. Як так атрымліваецца, што ім даюць усе гэтыя цацкі за тое, за што здоровае грамадзтва пазбаўляе волі, а многія культуры – жыцьця?
Як назваць уладу, якая заахвочвае ў чалавеку ВЫкрэсьліваньне ЛЮДзкасьці зь сябе?
«Улада ВЫЛЮДКАЎ» - менавіта такім чынам яна сьведчыць аб сабе, заахвочваючы збачэнцаў-катаў ды набліжаючы іх да сябе.
Цяпер іхны час.

І хай іхныя мацеры ведаюць, што нарадзілі вылюдкаў. А людзі (суседзі, знаёмыя, сроднікі) падаюць ім руку, бо зараз час вылюдкаў.

Хай іхныя жонкі ведаюць, сто сьпяць з вылюдкамі. І людзі не плююць ім усьлед, - як гэта рабілі раней, - толькі таму, што цяпер час вылюдкаў.

Хай іхныя дзеці ведаюць, што яны народжаныя ад вылюдкаў.

Зьвяртаюся да вас, мацеры, жонкі ды дзеці, бо да зварот да вылюдка ў час, калі вылюдкі пануюць, ня мае сэнсу.
Прыйдзе час, калі вы даведаецеся аб гэтым. І стане горка ды больна. Гэта ня людзі будуць вас караць – гэта вашыя вылюдкі абралі шлях ВЫрачэньня ЛЮДзкага, самі абралі шлях руйнаваньня ўласнага РОДУ, а значыць, і вас. Забівая Васьковіча ды іншых патрыётаў Беларусі, ЯНЫ ЗАБІВАЮЦЬ ВАС.
І, калі гэты час пройдзе, пляваць будуць ужо усьлед ВАМ. Бо гэта з вашае маўклівае згоды вашыя вылюдкі катавалі і забівалі. Гэта вы карысталіся плёнам (грашыма, маёмасьцю і г.д.), які вылюдкі атрымлівалі за катаваньні ды забойствы. Гэта ВЫ сваёй абыякавасьцю падтрымлівалі тыя зьдзекі над людзьмі, а, значыць, і АДКАЗВАЦЬМЕЦЕ ВЫ.

Мне хацелася-б верыць, што ваш сын, муж і бацька – начальнік Магілёўскай турмы Дзімітраў Аляксандр – ня ведае пра тое, што ягоныя падначаленыя паводзяцца па-скоцку, павольна забіваючы Яўгена. Мне хацелася-б верыць, што ён не датычны да гэтых дзеяньняў, якія абражаюць чалавечую годнасьць.
Бо ў іншым выпадку мне вас шкада – вы жывеце з вылюдкам.

Ответить
+1 +
Дмитрий, 16:35, 21.01

Дайте фамилии и адреса тюремщиков.
с удовольствием напишу их детям о зверствах их отцов - зверей в погонах.
Пусть знают кто их родственники.

Ответить