Беларускія плыўчыхі здабылі 12 узнагарод на адкрытым чэмпіянаце Сербіі

2
АЛЯКСАНДРА ГЕРАСІМЕНЯ

Найбольшага поспеху дабілася Аляксандра Герасіменя.

Беларускія плыўцы здабылі 12 узнагарод на адкрытым чэмпіянаце Сербіі, які закончыўся ў Бялградзе, паведамляе БелТА.

Найбольшага поспеху дабілася Аляксандра Герасіменя, якая перамагла ў фінальным заплыве на дыстанцыі 50 м вольным стылем (25,36 сек.), другой фінішавала іншая беларуска Юлія Хітрая (26,01 сек.). Герасіменя першай дакранулася да борціка і на дыстанцыі 50 м на спіне (28,14 сек.).

Залатыя ўзнагароды на рахунку Юліі Хітрай ў вызначальным заплыве на 100 м вольным стылем (56,29 сек.), Анастасіі Куляшовай - 50 м батэрфляем (27,50 сек.), а Максім Крэпскі стаў найлепшым на дыстанцыі 50 метраў на спіне - 26,52 сек. Акрамя гэтага, на рахунку беларускіх плыўцоў у сталіцы Сербіі яшчэ 2 сярэбраныя і 4 бронзавыя ўзнагароды. У турніры, акрамя гаспадароў, узялі ўдзел атлеты з Македоніі, Беларусі, Турцыі і Казахстана.

Мінулыя спаборніцтва сталі важным этапам праверкі сіл вядучых плыўцоў перад чэмпіянатам Беларусі, які адбудзецца 25-29 красавіка ў Берасці. Найбольш важным стартам у летнім сезоне стане чэмпіянат свету ў водных тыпах спорту. Сусветны форум з 14 да 30 ліпеня пройдзе ў Будапешце (Вугоршчына).