20 апреля 2024, суббота, 7:25
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 5
0 +
Наивный, 21:27, 17.09

Это утверждение Фадеева поддержат все, даже нынешний президент, а вот как добиться, чтобы выполнить его на практике? Это решение стоило бы дорогого.

Ответить
0 +
Виктор, 22:56, 17.09

Да, к сожалению те, которые получили законом власть потом используют власть, чтобы закон пренебрегать или им злоупотреблять, манипулируя народом во благо своего иго.

Например какая мания величия у нынешнего президента. До такой степени, что если я имею другое мнение, отличное от диктуемого мнения президента, то я оказываюсь "врагом народа." И мы законно не можем провести честные выборы из за злоупотребления президента данной ему власти.

Ответить
0 +
SamLudVal, 5:01, 18.09

У нас ЗАКОН прописан в телефонных трубках! Пока люди "добиваются" закона, их просто добивают - уничтожают морально, отнимают здоровье и жизнь! Налогоплательщики кормят огромный аппарат! Парламент пишет законы, а правили и правят паханы! 26 коллективных обращений граждан к Президенту, коллективные потоки телеграмм, в Администрации коллективные заявления на чиновников! ЧИНОВНИКИ ПОЛУЧАЛИ ЗАРПЛАТУ ЗА УНИЧТОЖЕНИЕ КОНСТИТУЦИОННОГО СТРОЯ! И ОНИ ПОНИМАЛИ, ЧТО ДЕЛАЮТ!

Ответить
0 +
citizen, 7:27, 18.09

В первую очередь надо добиваться отставки дермошиной и неучастия в избирательной гонке папаколи!!!!

Ответить
0 +
BElARUS, 19:38, 18.09

Як юрыст юрысту і як абаронца Правоў Чалавека

Спадар Фадеев безумоўна мае рацыю і ягоная ацэнка адэкватна стасуецца нават з тымі законамі якія ёсьць зараз і міжнароднымі прававымі актамі, у тым і ААН, напрыклад Білем аб Правах Чалавека.
Але ён НЕ акцэнтаваў, а фактычна , прапусціў найважнейшы момант Правоў Чалавека. Усе 199 дзяржаваў пагадзіліся с артыкуламі УДПЧ , перадаусім , арт.1 і арт. 2 МПГіП, але і іншых, адпаведна і Канстытуцыі РБ. Узгадаем Канстытуцыю ў рэдакцыі Лукашенко.
Статья 2. Человек, его права, свободы и гарантии их реализации являются высшей ценностью и целью общества и государства. Государство ответственно перед гражданином за создание условий для свободного и достойного развития личности. Гражданин ответствен перед государством за неукоснительное исполнение обязанностей, возложенных на него Конституцией.
Статья 7. В Республике Беларусь устанавливается принцип верховенства права.
Государство, все его органы и должностные лица действуют в пределах Конституции и принятых в соответствии с ней актов законодательства.
Правовые акты или их отдельные положения, признанные в установленном законом порядке противоречащими положениям Конституции, не имеют юридической силы.
Нормативные акты государственных органов публикуются или доводятся до всеобщего сведения иным предусмотренным законом способом.
Статья 8. Республика Беларусь признает приоритет общепризнанных принципов международного права и обеспечивает соответствие им законодательства.
Статья 21. Обеспечение прав и свобод граждан Республики Беларусь является высшей целью государства.
Каждый имеет право на достойный уровень жизни, включая достаточное питание, одежду, жилье и постоянное улучшение необходимых для этого условий.
Государство гарантирует права и свободы граждан Беларуси, закрепленные в Конституции, законах и предусмотренные международными обязательствами государства.
Статья 22. Все равны перед законом и имеют право без всякой дискриминации на равную защиту прав и законных интересов.
Статья 23. Ограничение прав и свобод личности допускается только в случаях, предусмотренных законом, в интересах национальной безопасности, общественного порядка, защиты нравственности, здоровья населения, прав и свобод других лиц. НІХТО НЕ МОЖА КАРЫСТАЦЦА ПЕРАВАГАМІ І ПРЫВІЛЕЯМІ, ЯКІЯ СУПЕРЭЧАЦЬ ЗАКОНУ. Никто не может пользоваться преимуществами и привилегиями, противоречащими закону.

Якім было пытаньнне так бы мовіць рэферэндума 2004? Аб АСАБІСТЫМ пытаньньні А.Лукашенко.
Спадар Паганяйла абсалютна пераканаўча давёў, што грамадзянін А.Г.ЛУКАШЕНКО выкарыстаў службовае становішча ў АСАБІСТЫХ КАРЫСЛІВЫХ мэтах, чым найперш парушыў арт.23 Канстытуцыі і, павінен быць пакараны на падставе крымінальнага кодэксу РБ. Больш таго парушыў арт2.МПГіПП , Міжнароднага пакту аб грамадзянскіх і палітычных правах.
Бо слова “НІКТО” вызначаецца тым, што аніводзін чалавек не мае пераваг. Ці можа Лунашенко не чалавек?
Парушана Канстытуцыя, але Канстытуцыйны Суд, КС, для разгляда парушэньня патрабуе Заяву. А хто падасьць такую Заяву ?
Такое права маюць: “Прэзыдэнт”, “Палата прадстаўнікоў”, “Савет Рэспублікі”, Вярхоўны суд”, Вышэйшы гаспадарчы суд”, “Савет Міністраў”, то бок ворганы, якімі кіруе дыктатар. Зразумела,што яны ня могуць зрабіць нешта супраць Лукашенко.Кола замкнулася. Таму, калі я ,напрыклад, запатрабуад ЦВК правесьці рэферэндум па майму асабістаму пытаньню, напрыклад “Ці дазваляеце вы мне , Грыцуку Валерыю Іванавічу, выконваць абавязкі прэзыдэнта РБ і арэштаваць А.Г.Лукашенко” ЦВК мне адмовіць, але не адмовіла грамадзяніну Александру Лукашенко. Далей , толькі КС, якому трэба Заява, але не мая.
З другога боку, на пачатку 2006г., шэраг грамадзян спрабавала абскардзіць рэгістацыю грамдзяніна Александра Лукашенко кандыдатам на пасаду Прэзыдэнта праз суд. ВС (суд) адмовіў, на падставе “ввиду его неподведомственности». Так ,напрыклад, записана ў«Определениии» 14.03.2006, В.И.Самолюк, суддзі ВС. Так, бо няма такога Закону, каб адмяняць рашэньня ЦВК. Але важна ня толькі “літара Закону, але і дух Закону”. І мы ведаем, што Канстытуцыя дазваляе судам (адпаведныя пастановы) прыймаць рашэньня толькі на падставе артыкулаў Канстытуцыі, у адсутнасьці закону. Суды ня хочуць скарыстацца з гэтай магчымасьці.
Так, мы , абаронцы Правоў Чалавека, забыліся на арт.2 , п.2 МПГіПП,(ААН) дзе запісана, што дзяржава абавязана “прыняць неабходныя меры для прыняцця такіх заканадаўчых мераў..”, то бок, адпаведны Закон, тут, адносна скасаваньня рашэньня ЦВК аб рэгістацыі праз суд. Зразумела, што на такі Закон дыктатар не пагодзіцца, але мы павінны былі дзейнічаць , і у спадара Паганяйла сёньня была бы больш аргументаў.
Адсутнасьць выніка сёньня ня пазбаўляе поспеху заўтра. А таму змагацца за Правы Чалавека трэба заўсёды.

Ответить