16 июня 2024, воскресенье, 20:50
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 52
0 +
zz, 15:43, 8.02

На пачатак можа няхай будзе дакументазварот у гэтых установах на бел.мове, няхай на радые ў FM фармаце хацяб дзень на тыдні размаўлялі на мове...як-та так...

Ответить
0 +
Vic, 15:50, 8.02

Это вы в рамках популяризации белорусского языка собираетесь уничтожить дом Максима Гарэцкага в Горках, а, министр? И нашу землю китайцам продаете тоже в целях популяризации? И парки вырубаете, и замки руйнуете? Язык раздвоенный не свербит во рту?

Ответить
0 +
РОП, 15:52, 8.02

Перевести учреждения образования (сады, школы, ССУЗы и ВУЗы), делопроизводство на белорусский язык - вот и вся популяризация. Государство и нация без языка: позор!

Ответить
0 +
Демагог, но вредный, 15:53, 8.02


Разве верный пособник Лукашенко Латушко может идти вопреки хозяину? На совести Латушко много ущерба, нанесенного белорусской этнической культуре и в целом культуре Беларуси. В первую очередь это ущерб, обусловленный его бездеятельностью и недостаточным проявлением воли. . До него наносили министры культуры ущерб и он ничем не лучше, только прикрывается временами использованием белорусского языка, не более того. Демагог, но демагог вредный, вводящий в заблуждение относительно собственных безответственных намерений.

Ответить
0 +
хвоя, 16:00, 8.02

Якая папулярызацыя? Мэта Лукі - знішчыць нацыю! У Менску ўжо поўным ходам асіміляцыя - рускімі і кітайцамі. А хто гаворыць на роднай мове - дык адразу на залік - "адмарозак" і "апазіцыянер". Паспрабуй што запытацца на роднай мове ў магазіне ці на вуліцы і адразу стандартнае пытанне: "Чи-во-о-о????"

Ответить
0 +
Толік, 16:09, 8.02

Адпіска "маленькага чалавечка" ля вялікага Руля (нацыянальнай культуры).
Яшчэ адзін Клоўн.
Цікава, на якой мове ён гаворыць на працы (не кажучы -дома)? Ці ўмее ён на Роднай?

Ответить
+1 +
Юля, 20:19, 9.02

Не абражайце чалавека! А размаўляе на роднай мове ён вельмі прыгожа

Ответить
0 +
Волинь, 16:29, 8.02

Зробити як у нас, державна мова одна, украiнська, і всі справи.

Ответить
0 +
Наста, 18:08, 8.02

Каб тое зрабiцi, трэба луку пасадзiцi.

Ответить
0 +
саша, 22:02, 8.02

А мне кажется все от самого человека зависит. Ну вот почему все те, кому не по душе эта власть не возьмут и не станут говорить на родной мове???? Но все пишут и никто не говорит((( жалко так.
хотя, сама не лучше....я продержалась 6 месяцев. приходилось проходить и смешки в спину и все что угодно. Хотя, мне кажется, что если беларуский сделают государственным, то мы все без всякого стеснения защебечем на мове нашай)))

Ответить
0 +
Partyzan, 16:34, 8.02

Што міністар, цыган нават да Кубэ дацягнуць не можа ?

Ответить
0 +
Мікола, 16:37, 8.02

Мой сын пытаецца ў мяне, чаму няма мультфільмаў на нашай мове?
Хачу гэтае пытанне пераадрасаваць спадарам Латушке, Чаргінцу, Лукашэнке!

Ответить
0 +
zz, 16:42, 8.02

дзіцячыя стужкі можна пабачыць на ютубе--там есць...

Ответить
0 +
uladzimir, 18:59, 8.02

spasylku, kali laska?

Ответить
0 +
1, 16:48, 8.02

...пытанне латушкУ, лукашэнкУ.

Ответить
0 +
с, 16:39, 8.02

кто виноват знаем

Ответить
0 +
добрый, 16:45, 8.02

Паважаны Павел, далучайся да Хартыі, тут самае лепшае месца папулярызацыі беларускай мовы. Мы нават не будзем патрабаваць аніякіх планаў, гавары, што хвалюе и што думаеш, вось и весь план

Ответить
0 +
Rygor z Belastoku, 16:46, 8.02

Gety gebun klapoticca o naszej mowie...? Dziuna

Ответить
0 +
1, 16:46, 8.02

Какая может быть "популяризация" при колхозном полуцЫгане совкового разлива ?!

Ответить
0 +
kasak, 16:51, 8.02

Каков поп, таков и приход!!!!!! Популяризировать нужно с главы государства. Но, к сожалению, законного не имеем, а что имеем - то больно на голову в прямом смысле этого слова( что возьмешь с мозаичного идиота) и, по - моему, окружение подобрано под стать себе - куда уж тут до популяризации роднай мовы!

Ответить
0 +
Дохтар, 17:17, 8.02

Затое план па знiшчэнню беларускай мовы здзейснены блiскуча! Амаль што нiхто (за рэдкiм выключэннем) на роднай мове на размауляе. Нават на "трасянцы". Все кругом по-русски разговаривают, как того и хотела Москва. Саша - молодец. Поэтому и на троне по сей день.((((((((((((((((((((((

Ответить
0 +
Elena, 17:35, 8.02

Вы представляете себе подобное выступление министра культуры в Украине. Чехии и т д ? Это же надо в каком абсурде мы живем. бедный беларуский народ.... Когда ты встанешь с колен?

Ответить
0 +
д, 17:52, 8.02

А сам на каком написал

Ответить
0 +
Вальдемар, 17:47, 8.02

Служил у нас в роте один такой придурок, который па быдляцку размаулял. Пока не схлопотал по голове)))))

Ответить
0 +
Malatok, 19:01, 8.02

Про себя расказываеш? Стыдно нарисоваться?

Ответить
0 +
BY, 19:33, 8.02

Вальдэмар безумоуна габрэй i служыу ен у Iзраiльскай армii. Напэуна так яму быдляцкая мова да спадобы, што дагэтуль на ей толькi i размауляе...

Ответить
0 +
преступная бездеятельность, 17:48, 8.02

Латушка - нулевой министр.
Одни убивали белорусскую культуру, а он добивает своей пассивностью.

Ответить
0 +
лекс, 17:58, 8.02

у власти предатели нации поэтому и невыполняется.

за это москва кости собакам не кидает.

Ответить
0 +
дачка партiзана, 19:01, 8.02

План популяризации роднай мовы....... и культуры успешно доведен до ручки при передаче здания Национального Исторического музея, что на Фрунзе 19 Следственному комитету. Что, Павлуша, небось и рот не открыл, когда твой хозяин забрал это здание у музея, вот ясно....какой ты министр культуры...прогнувшийся.
Лучше кости глодать, чем прельститься сластями. За столом у мерзавцев, имеющих власть.
Омар Хайям

Ответить
0 +
pixel, 19:21, 8.02

НЕ ГАВАРЫЦЭ-ГАВАРУ...
ГАВАРЫЦЭ ПРАВИЛНА-ГА ВА РУ...
МЯНИСТАР АЛЬ МЕНИСТАР - ТУПЫЕ ЛЮДИ, ВЕЗДЕ ТУПЫЕ...

Ответить
0 +
BY, 19:39, 8.02

Зараз я на Украiне. Моладзь размауляе на рiднай мове... без нiякiх планау. Цi латушка тыя планы палюе? Пачынаць трэба з першай асобы. А калi гэтая асоба ня здольна вывучыць мову тытульнай нацыi (зараз я не пра цыганскую) то грош яму кошт... Жыве Беларусь!!!

Ответить
0 +
hunter, 20:04, 8.02

Вельмi правiльна, грош яму цана.
Па гэткiх кiраунiках плача асiнавы кол, а ня некiм зварганены план.
ГАНЬБА!

Ответить
0 +
сова, 20:07, 8.02

и наверное говорил сам по белорусски............................................................

Ответить
0 +
васька, 20:59, 8.02

вообщето он один кто на беларуском говорит

Ответить
0 +
васька , 21:01, 8.02

из всего правительства

Ответить
0 +
Минчанин, 20:33, 8.02

Прежде, чем ругать власть, спросите себя, а что вы сделали, для популяризации белорусского языка?
Сколько из вас на нем разговаривает в обычной жизни?
Зато многие смеются над деревенскими студентами, которые приезжают учиться в столицу. Начните с начало с себя, начните сами, а не по чьей то ни было указке с верху разговаривать на белорусском.
Ну, а министру, я бы посоветовал, начать с рекламы. Перевести всю рекламу на белорусский язык.

Ответить
0 +
Саша, 22:09, 8.02

согласна, и скажу, что Латушко не плохой Министр! Мне он нравится больше остальных...просто не забывайте кто наш през...и как с ним бороться в одиночку.

Ответить
0 +
dimon, 11:22, 9.02

Быть хорошим человеком не достаточно что бы стать Министром.

Ответить
0 +
вася, 21:57, 8.02

Конечно не выполняется.
Ехал сегодня в трамвае (бортовой 166) он недавно прибыл в трамвайный парк. Теперь все надписи ( вход, выход, при аварии разбить стекло молотком и др.) на русском. На белорусском ни одной надписи. Печально.

Ответить
0 +
Саша, 22:06, 8.02

А еще хотелось бы сказать, что каждый может влиять на эту ситуацию...т к к примеру на каком языке читать историю Беларуси - прерогатива учеников.....а массово - это русский язык. на своей шкуре испытала, когда в школе практику проходила педагогическую...оть так.

Родители пусть настаивают! ведь когда в метро стали говорить по русски, стали писать! и прокатило! Вновь вернули по-беларуски))) значит можем же, если захотим!

Ответить
0 +
zz, 22:34, 8.02

прапаную звярнуцца да радые...как быў дзень бел.мовы...хто згодны?

Ответить
0 +
маскалик, 22:49, 8.02

пал палыч ! ты бы сначала посмотрел сколько часов родной язык изучают в школах и садах, по сравнению с другими языками. о какой популяризации может идти речь ?

Ответить
0 +
венера, 22:50, 8.02

В стране разговариваем и на бел.мове и на русском, а навязывать бел.мову ни к чему-насильно мил не будешь.Проблем в стране хватает: куда не обратишься--беспредел.Всё пущенно на с-а-м-о-т-ё-к.НЕ согласны?Не сталкивались?-всё ещё впереди.

Ответить
0 +
nick, 23:19, 8.02

никто никому не запрещает разговаривать и писать на беларусском.Лично я КАТЕГОРИЧЕСКИ ПРОТИВ,что бы мои дети и внуки на нём разговаривали

Ответить
0 +
nik_K, 23:25, 8.02

rebyata, poverte, язык - eto ne prichina vashix bed, no sledstvie.

Ответить
0 +
debussi, 23:40, 8.02

nick, 23:19, 8.02 Лично я КАТЕГОРИЧЕСКИ ПРОТИВ,что бы мои дети и внуки на нём разговаривали .....................................Go home to Russia. Вельми шкада, што такия як ты жывуць на беларускай зямли! Ганьба!

Ответить
0 +
sonejka pryjdze, 0:52, 9.02

Ведаеце, а мне здаецца, што беларуская мова можа адрадзіцца не з дапамогай міністраў, а як рух супраць таго,што вакол нас. Я размаўляю каля года, гэта мой пратэст супраць.
Мне заўсёды здавалася, што вось-вось нешта зменіцца і тады абавязкова я загавару, прайшло ужо шмат год і думка " калі не я то хто " стала асноўнай. Я размаўляю на беларускай мове ў крамах, з суседзямі. Можа і раблю памылкі, але не гэта галоўная.
Зразумела каб беларуская мова пачала гучаць у садках і школах трэба дзяржава, але для тага каб яна загучала на вуліцах трэба, каб загаварылі мы самі

Ответить
0 +
и.в., 10:07, 9.02

Згодна з sonejka pryjdze, 0:52, 9.02

Ответить
0 +
dimon, 10:40, 9.02

За 17 лет не выполняется ПЛАН. О какой популяризации ведется речь если целое поколение молодежи выросло, изучая пять раз в неделю русский язык, и только один раз в неделю наш родной язык. Потом БАЦ как вы не знаете белорусского языка, а мы тут решили с главой Администрации Президента что будем писать и говорить на белорусском. Уже один раз проходили такое принудительное изучение. И тот же "плановый отдел" критиковал оппозиционных политиков за излишнюю национализацию. Это план по уничтожению языка и он хорошо кем то выполняется. Соблюдайте правила господа. Дом строится с фундамента а не с крыши.

Ответить
0 +
dimon, 11:10, 9.02

Ну заявил, что план не выполняется и что ??????. В государстве в целом, как и в отраслях должна существовать преемственность кадров, что бы вновь назначенные, ИЗБРАННЫЕ понимали, что за содеянное предшественником отвечать ему и министерству перед людьми. Неужели в Министерстве культуры не нашлось человека способного его возглавить и пришлось пригласить специалиста из министерства иностранных дел????? Видно в МИДе жэстачайшая нехватка министерских портфелей. Я за широкую дорогу молодым специалистам (1995- Латушко П.П., выпускник Университета, 2008 - Министр культуры) это уже шестиполоска какае то. А вот Министрами должны назначаться люди с учеными степенями, заслугами перед страной и народом выходцы из системы министерства. НЕДОРОС!!!!!

Ответить
0 +
Галіна Арцёменка, 12:19, 9.02

На самай справе людзям цяжка пачынаць размаўляць на беларускай мове. Вось я закончыла беларускамоўную школу, 18 год ад нараджэння пражыла ў вёсцы, потым 30 год ў горадзе, дзе мяне за кожнае беларускае слова ганьбілі (дзерёвня, калхозніца і г.д.) і зноў вярнулася да беларускай мовы і што? Загаварыць адразу не змагла. Я пачала пісаць на беларускай мове, адкрыла беларускамоўны блог, перакладваю шмат матэрыялаў на беларускую мову. Зрухі, канешне, вялікія, але і памылак шмат дапускаю. Я аб гэтым не сумую. Упэўнена, што перамога будзе за мной, прыдзе час і я буду шыкоўна размаўляць на сваёй роднай мове. Галоўнае, што я усвядоміла – гэта тое што мова (для любога народа) ёсць цэмент, які аб’ядноўвае народ, няма ў народа мовы – няма і народа. Як маскалі кажуць: Што не зрабіў штык, то даробіць школа. Вось школа і дарабіла нас да рабоў, вось намі і кіруе Лубянка праз зрадніка Лу-ку. Адзін міністр не ў стане ўсё зрабіць. Яго задача даць зялёны свет беларускай мове. Напрыклад, Латушка міністр культуры, значыць ў установах культуры. Але ёсць яшчэ міністр адукацыі, кіраўнік радыё-тэлебачання, кіраўнікі вабласцей і г.д. Яны мабыць не могуць размаўляць на беларускай мове. Дык навошта нам такія дэбілы на гэтых пасадах, якія не толькі не размаўляюць на замежных мовах, але нават на мове таго народа, якім кіруюць? Але што з казнакрадаў, хабарнікаў возьмеш? Яны проста не маюць права занімаць такія пасады. Яны ж не здольны кіраваць.
Але думаю і нацыянальна-патрыятычная эліта не павінна сядзець склаўшы рукі, кіраўнікі апазыцыйных партый і грамадскіх арганізацыяў. Пабольш патрэбна выдаваць беларускамоўнай літаратуры. Нават калі не можаш пісаць там прозу, вершы – перакладвай з дапамогай праграмы “Белазар”. Я гэтай праграмай карыстаюся і кожны раз дзякую стваральнікаў гэтай праграмы. Адкрывайце беларускамоўныя сайты, блогі, невялікія беларускамоўныя школкі, клубы, вучыце песням, рабіце вечарыны, сустрэчы (проста жывіце весела і прыгожа). Беларускамоўная эліта шмат чаго можа зрабіць. Я як пачытала, што лемкі (народ такі) пачаў адраджэнне сваёй мовы з некалькіх чалавек і дасягнуў поспехаў, у мяне і крылы выраслі ад натхнення. Паглядзіце на габрэяў, якія пасля такога перапынку сталі размаўляць на сваёй мове. А для нас наша беларуская мова – гэта наша годнасць і наш гонар, бо беларуская мова – гэта маці славянскіх моваў, гэта дыпламатычная мова ў Еўропе ў 1-ым тысячагоддзі н.э., гэта мова этрускаў, гэта мова неўраў, венедаў, гэта сястра санскрыта, а руская толькі дыялект беларускай мовы, ды і то ў скажоным выглядзе. Руская мова узнікла толькі у другім тысячагоддзі н.э., што і паказалі навуковыя даследванні.

Ответить
0 +
АНОНИМ, 12:33, 9.02

То BY

НЕпаважаны BY. Мiнавiта ва усiм габрэi вiнаватыя.
А навошта iншых шукаць?
Я, габрэй, у сваiм класе ведау беларускую мову лепш за т.з. беларусау, а мае продкi на свае сродкi бiблiятэку трымалi у Менску дзеля такiх BY, як вы. Тры разы думай, перш чым раззяваць рот i гаварыць...

Ответить