26 красавiка 2024, Пятніца, 20:24
Падтрымайце
сайт
Сім сім,
Хартыя 97!
Рубрыкі
Каментары 18
+43 +
fh, 18:42, 3.12

война Вторая Мировая. Она у нас началась в 1939г.

Адказаць
+26 +
Sergiusz, 19:16, 3.12

Для русского уха Ржеч Посполита это польша.хотя Rzecz Pospolita это республика в переводе с латыни.так , что руския и им брацкие просьба замомнить

Адказаць
+5 +
Алексей, 20:00, 3.12

Слово республика не переводится, потому что это и есть латинское. Рес - дело. Паблика - общее. Перевод - общее дело.

Адказаць
+19 +
tromb, 19:39, 3.12

Видать, пришло время вернуть название Rzecz Pospolita в Историю, вдохнуть в него (название) / её (Республику) новую жизнь, наполнить новым (и старым, славным, вечным) содержанием - чтоб знали, впредь, и не путали с протекроратами россии: новороссией, белоруссией, малороссией, велико(обхо-хо-таться !!)россией...
Или мы, всё же, азиатская ХХХроссия ???
Вейшнория -- и то лучше на душу ложится, чем созвучная рашестану, придуРка Екатерины-2.

Адказаць
+34 +
Літвінскі шляхтіч, 20:08, 3.12

калі вяртаць нашай краіне гістарычную назву то выключна - Вялікая Літва. Rzecz Pospolita - гэта ўсё ж КАНФЕДЭРАЦЫЯ ДЬВУХ народаў-дзяржваў ВКЛ і Каралеўства Польскага.

Адказаць
+20 +
tromb, 20:53, 3.12

Цудоўная заўвага - дзякую ))
То вядома, што канфедырацыя і, заўважце, АБОДЗЬВУХ народаў (у якой, заўважце, каралёў-ліцьвінаў было, як мне здаецца, больш за палякаў).
Бо гэтае спілкаванне, хаўрус, суполка - найбольш жыццяздольны, чым асабістае існаванне, што і ўдакладніла гісторыя. Манавита дзеля таго, каб супрацьстаяць арде з усхода, мы абъядналися!!!
Калі мы жылі ў міры і згодзе, то былі моцнымі. Калі пачаліся здрады, у тым ліку літвінскіх магнатаў, то нас лёгка здолелі і "раздербанили на троих"....
У 1918-1920 мы так жадалі быць "асабістымі", што не згодзіліся ні на "ЛітБел", ні на ўзраджэнне РэчыПаспаЛітай у межах 1772 (як таго жадаў Післсуцкі, які, заўважце, таксама быў беларусам)...
А самі адстояць СВАЮ незалежнасць не здолелі, бо "навала" з усхода безмежна....
Здаецца мне, што прыйшоў ужо час вызначыцца: МЫ "Захад" ці "Усход", прызнаць свае памылкі і аб'яднацца з тымі, з кім на бранным полі ЗАЎСЁДЫ былі РАЗАМ.
Вораг у нас адзіны - арда !!!

Адказаць
+18 +
Літвінскі шляхтіч, 22:07, 3.12

Мы, Беларусы (Літвіны) даўно (прыкладна дзесяць вякоў таму) вызначыліся - мы Захад і мы Вялікая Літва.

Адказаць
+8 +
tromb, 21:16, 3.12

"Разделяй и... - властвуй!"
Здаецца мне, што як і ў 18 стагодзі, 19, 20, так і зараз, у 21, адна з асноўных мэтаў рассеі - менавіта раз'яднаць нас. Бо ад гэтага непасрэдна, ужо на другім-трэцьім кроку, залежыць магчымассць утрымання ўлады ў Маскве. Я маю наўвазе усе сённяшнія незалежныя краіны, якія калісці ўходзілі ў RzeczPospolitu.
прым.: Сённяшнія прыкарытнікі ў Мінску таксама карыстаюцца гэтым - раз'ядноўваюць народ, апанентаў, жыхароў, усіх увогуле - так лягчэй кіраваць натоўпам.

Адказаць
+4 +
Літвінскі шляхтіч, 23:44, 3.12

паважаны, Беларусь (Вялікая Літва) абавязкова будзе разам з краінамі якія ўваходзілі ў канфедэрацыю абодьвух народаў - ўскладзе ЕС.

Адказаць
+29 +
Светлость, 19:42, 3.12

"У русских появился такой же, но с ошибками" - это классика :)

Адказаць
+20 +
Alik, 20:17, 3.12

Нам ближе Прибалты Поляки чем Русияны. Латыши Белорусов уважают но не Русаков. Нас они называют Балторосы. И по ДНК мы едины с ними только не с росиянами ...

Адказаць
+8 +
Mapa, 20:26, 3.12

Вы посмотрите на картину--мапу мы вмести с Поляками против Арды, нашы сцягI разам за една процiу маскавiтау мы у баях мочамся з Палякамi процiу Маскалей..

Адказаць
0 +
мы мы мы, 22:23, 3.12

"мара")))) Ты пиши или на русском или на белорусском а то пьяная трасянка твоя смешит людей.

Адказаць
-26 +
истфак, 21:02, 3.12

Россияне ошибаются. А белорусы -- ангелы. никогда не ошибаются))))
"Если из истории убрать всю ложь не факт что останется только правда. в результата может вообще ничего не остаться". Цитата умного поляка. Летописцы и историки перевирают историю как кому выгодно.

Адказаць
+24 +
Літвінскі шляхтіч, 22:10, 3.12

а больш за ўсіх гэтым (махлярствам гісторыі) хварэюць менавіта расейцы.

Адказаць
-9 +
сожители, 23:37, 3.12

"литовский шляптич" Не смеши. ты правду знаешь? Очевидец?)))))

Адказаць
+14 +
ales, 22:58, 3.12

Чаму няма згадак пра Рагвалода, Рагнеду, Ізяслава,Брачыслава і Усяслава і іх выяў? Няма выяў Еўфрасінні Полацкай іКірылы Тураўскага.

Адказаць
+1 +
Prussak, 19:07, 4.12

Кенигсберг основан в 1255, а не в 1246. Размеры точечек не везде соответствуют истинным размерам и/или статусу европейских городов.
А в целом ваша карта информативнее, насыщеннее и просто приятнее, чем российская. Привет из Кенигсберга и жыве Беларусь!

Адказаць
 
Напісаць каментар
E-mail не будзе апублікаваны