Беларусы здабылі пяць узнагарод на ЧЕ ў класічным паўэрліфтынгу

1
Аляксандр Грынкевіч-Суднік
ФОТА: BELTA.BY

На вышэйшую прыступку п'едэстала гонару ўзняўся чатырохразовы чэмпіёна свету ў гэтым тыпе спорту Аляксандр Грынкевіч-Суднік.

Беларускія атлеты здабылі пяць узнагарод на чэмпіянаце Еўропы ў класічным паўэрліфтынгу, які скончыўся ў дацкім Цісцедзе, паведамляе карэспандэнт БелТА.

На вышэйшую прыступку п'едэстала гонару ўзняўся чатырохразовы чэмпіён свету ў гэтым тыпе спорту Аляксандр Грынкевіч-Суднік.

Спартовец з Баранавічаў у вагавой катэгорыі да 74 кг у суме трохбор'я (прысяданне, жым штангі лежачы, станавая цяга) паказаў вынік 695 кг і здабыў залаты медаль.

Срэбраны прызёр кантынентальнага форуму Аляксандр Махаў з Украіны саступіў яму 10 кг - 685 кг. Яшчэ адну залатую ўзнагароду ў скарбонку беларускай каманды прынёс у спаборніцтвах сярод моладзі Уладзіслаў Папельскі (да 105 кг), які ў трохбор'і паказаў вынік 675,5 кг. Беларус таксама ўсталяваў сусветны рэкорд сярод моладзі ў жыме штангі лежачы - 183 кг.

У спаборніцтвах сярод моладзі іншы беларус Альберт Станкевіч (53 кг) заняў другое месца - 242,5 кг. Беларуска Сняжана Зубко (84 кг) змагла здабыць срэбраную ўзнагароду, прадэманстраваўшы вынік у трохбор'і - 502,5 кг.

На вышэйшую прыступку п'едэстала гонару ўзышла Ілля Стрык з Нідэрландаў - 537,5 кг (сусветны рэкорд). У турніры юніёрак другое месца заняла беларуска Таццяна Дамашына (47 кг) - 302,5 кг. Чэмпіянат Еўропы ў Даніі стаў важным этапам падрыхтоўкі беларускіх асілкаў да хатняга сусветнага форуму, які пройдзе ў Менску з 14 да 25 чэрвеня гэтага года.