26 красавiка 2024, Пятніца, 20:00
Падтрымайце
сайт
Сім сім,
Хартыя 97!
Рубрыкі
Каментары 9
+1 +
sabre, 16:42, 16.09

Cучасная навука налiчвае тры роды цмокаў:
1) цмок агульны, 2) дамавік і 3) лесавік.

Адказаць
+3 +
Ірына, 17:07, 16.09

Пра Цмока, шматгаловага Змея вельмі многа сказана і напісана ў беларускім фальклоры, легендах і міфах. Всё гэта гаворыць пра тое, што ў нас, як і ў кітайцаў і іншых усходніх народаў некалі быў распаўсюджаны змяіны культ. Апроч чорных яшчарак, у хатах трымалі і вужоў. Гэта быў наш татэм. Па ўсёй Беларусі раскіданы камяні, курганы і ўзгоркі з назвамі "Змяіныя" ці "Вужыныя", дзе яны быццам знаходзяцца гэтыя рэптылія ці пахаваныя там.

Адказаць
0 +
as, 17:52, 16.09

наш Цмок (от англ. smog - гарь) - это "змея", которая могла изрыгать огонь. Видимо некий летательный аппарат предыдущей цивилизации. Его точный аналог - Змей Горыныч.
С китайским драконом ассоциировать нельзя, потому как в отличие от Цмока (Змея Горыныча), у китайского дракона голов было не три а одна и не змеиная, а крокодилья...

Адказаць
+7 +
..., 17:16, 16.09

Интересная статейка. Никогда и не подозревала что в Беларуси крокодилы какието чёрные водились. А так что случилось с ними и почему не найдено никаких крокодильих останков у рек? Должно же было что то остатся.

Адказаць
+13 +
АнтиЛу, 18:53, 16.09

Ды ў Драздах вось ужо 24-ы год Цмок сядзіць! Ніяк пазбавіцца не можам.

Адказаць
+16 +
Цмок-абібок, 20:14, 16.09

Проше пана, то не цмок, а вылюдак.

Адказаць
+6 +
м., 19:18, 16.09

Як мiфiчнага "цмока" нашыя далёкiя продкi маглi успрымаць i "зьвера-фоку" - марского iльва альбо цюленя. Калiсь вадзiлiся такiя жывёлы i у беларускiх абшарах. Сустракалiся таксама, напрыклад, лемпарты - драпежнiкi накшталт леапардау - дый iншыя млекакормячыя, птушкi, рыбiны, чые назвы сёння ужо забытыя дашчэнту. З вялiкiм знауствам аб тым пiсау шаноуны У.С.Караткевiч...

Адказаць
+1 +
цмок, 10:08, 17.09

что сказать, всё было не так конечно. но разве это важно? от себя - ящеры достигали веса в несколько тонн в доисторические времена, но тогда были другие условия проживания. они очень хорошо взаимодействовали со всеми стихиями, но с водой в особенности. естественно на территории Беларуси среда обитания в основном водоёмы. в нынешние времена потомки цмоков вымерли , или трансформировались в человеков. за счёт длительной эволюции разума - занимают ведущие посты в политике и науке.характер вспыльчивый, мстительный и очень тщеславный.

Адказаць
0 +
интересненько, 16:52, 18.09

Хм... по описаниям большая (длинная) ящерица, с четырьмя короткими лапами, ленивая (когда сытая) и живет в водоёмах.
По всем признакам - крокодил. Но каким образом!?

Адказаць
 
Напісаць каментар
E-mail не будзе апублікаваны