26 красавiка 2024, Пятніца, 7:48
Падтрымайце
сайт
Сім сім,
Хартыя 97!
Рубрыкі
Каментары 14
+34 +
sabre, 14:47, 18.06

Белорусов пора начать называть правильно: литвины.
Тогда и история народа будет правильной.

Адказаць
-18 +
роза, 15:10, 18.06

"Роза пахнет розой, хоть розой назови её, хоть нет" (с)
Или на свой лад-негр останется негром,как его не назови. Я это к тому,что много воды утекло и теперь это не имеет никакого смысла,современные литвины никогда оными себя не признают,мы БЕЛОРУСЫ и ими умирать будем !

Адказаць
+29 +
Юзя, 17:12, 18.06

Не, мы літвіны
Беларусамі сталі па загаду Кацярыны, каб да Расеі нас прывязаць і каб памяць сваю забылі - вось чаго яна намагалася.
І пайшла русіфікацыя на ўсіх узроўнях...
І знішчэнне беларусаў/літвінаў
І перапісванне гісторыі,
і байкі пра адзін народ
І забарона на мову
Тое, што па-руску усе размаўляем - першая прымета акупацыі
Без вяртання мовы не пазбавіцца ад акупацыі і не ўбачыць уздым краіны

Адказаць
+29 +
Юзя, 17:38, 18.06

І гісторыю разам з гістарычнымі назвамі таксама трэба вяртаць - краіна Вялікая Літва, грамадзяне - літвіны, вяртаць назвы гарадоў і вуліц, памяць і гонар вяртаць
І тады краіну нельгп будзе пазнаць
А зараз мы "памяркоўныя беларусы"
Хіба гэта з гонарам гучыць?
Зусім не!
Мы Літвіны!

Адказаць
-9 +
sabre, 17:21, 18.06

Тогда ваш батька - Лукашенко, а ваша история началась с государственного переворота в 1994 году.

Адказаць
+5 +
A, 0:04, 19.06

Для мяне зусім выразна ўжо вымалевалася дзве нацыі.Сапраўдныя Літвіны,якія помняць сваю гісторыю,хочуць помніць (у сілу розных прычын гісторыю можна не ведаць) і самавызначаюцца,як нацыя.І беларусы,якія сваю гісторыю не помняць,не хочуць яе помніць,пад якім выглядам ты яе не падавай,затое ўпарта завуць маскалёў братамі і сапраўдная гісторыя для іх пачынаецца з пачаткам рэвалюцыі.І моваязык ўжо тут не моцна мае ролю.

Адказаць
+15 +
sabre, 18:13, 18.06

История литвинов - это замки и победы, а история белорусов - это лапти и Дудутки.

Адказаць
0 +
oi, 18:53, 18.06

ужасно, что беларусы не понимают,что у половины нас предки-балты. а белорусцы- это православные,не принявшие униатство. это не название племени,
это название по другому признаку (вера), с17 века

Адказаць
+5 +
Iнтычмэнт, 20:14, 18.06

SABRE, 18:13, 18.06
История литвинов - это замки и победы, а история белорусов - это лапти и Дудутки.
------------------------
Толькі слушныя (не акупанцкія) назвы і веды роднай мовы пазбудуць Радзіму ад пошасці, а людзей ад дуру, убітага ім у галаву.

Адказаць
+5 +
sabre, 21:36, 18.06

Старадаўняй Літоўскай Пагоні
Не разьбіць, не спыніць, не стрымаць.

Адказаць
+3 +
Putnik, 21:59, 18.06

Не важно уже как нас зовут,важно другое, осознать ,что мы народ со славным прошлым. Нужно бережно воссоздавать наш язык,нашу гордость,нашу самоиндетификацию, понимать что у нас есть братья...это поляки,которые 400 лет....ЧЕТЫРЕСТА !!!! ЛЕТ творили с нами общую славную историю, но помнить что мы неповторимы при этом и нас за это будут 3важать , как любой европейский народ,...Чехи....Поляки.....Немцы ...... Французы. И еще ..... Немножко яду..... Прослеживается интересная линия..цепочка....
Тверь...Великий Новгород, был с нами в союзе , а вот Московия...... Как и тогда была зловредной,была в контрах и с новгородцами и с литвинами и с поляками( зато с татарами были в союзе :) и переняли у них все повадки орды) , так и сейчас происходит..

Адказаць
+5 +
sabre, 22:08, 18.06

Как это не важно, как нас зовут?
С таким подходом нас скоро москалями начнут звать.

Адказаць
-2 +
vir, 22:06, 18.06

І нiвэчаць дзятву – навучаюць у школках,
нібы, "роднай мове” з чужых, зусім слоў,
падбітых пад тую гаворку народа
і перашкодаў хлусьні няма той!

І нівэчыцца так ачмурэлы народ,
які на'т ня ведае, што з’ ім і… робяць!
За ўласныя назвы, за матчыну мову -
ні крыку ж, пратэсту няма за свае!

Ні праз багнэты народ, бо ўзяты -
праз розум - праз "русские школы",
праз страх і праз моўчнасьць ен скораны!..
На месцы ж паставіць і спраўдзіць усе час!

Да волі, да свабоды - просты код
за словамі д'ябальскімі «Муровьёва -
что не смог сделать русский штык
доделает русская школа"..

І перш было – слова
і слова - было ў Бога
і Бог - стаўся словам,
і слова - сталася целам.
Марыя Дзева нарадзіла Бога Слова.
Паўстане й праўда словам гэтым
ні вынішчалі б колькі нас яны!

Народа ж веліч у мову ўчапілася -
ў велiч Дзяржавы, найславутае Літвы!
Агрэхам - мова ўгнібенная, стаіць...
За моваю - народ яе нячынны,...
Па-за народам - праўдныя сымбо’лі…
І выйсьця нам няма з-пад-гэтуль вольнага!..

Адказаць
+10 +
sabre, 22:16, 18.06

Окончательно запретил назвывать литвинов литвинами русский царь Николай I.
С какой стати мы должны исполнять указы иностранного царя?

Адказаць
 
Напісаць каментар
E-mail не будзе апублікаваны