26 апреля 2024, пятница, 21:47
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики

Справа работніцы мэтро

26

Грамадзянін, які прыехаў у чужы манастыр са сваімі статутам, справакаваў адваротную рэакцыю.

Комментарии 26
+189 +
асмик, 18:28, 17.01

белоруский язык это офицыальный язык белоруси самый чистый никаких матов та женщина молодец большое ей спасибо что она праявила уважение к белорускому языку а тупым рашкам мой совет на чужой територии надо быть поспакойней а не растыпыряца то вообще пешком ходить будут

Ответить
+112 +
духовность, 18:55, 17.01

расеец не приехал а скорее всего пришёл. Как там у них говорят: "В дорогу идти — пятеры лапти сплести". Вот они лапти сбросили, одели китайские туфли и стали вяликими расеянами. И духовитыми...

Ответить
+42 +
Alexander, 19:35, 17.01

"И духовитыми..."

Очень емко.

Ответить
+74 +
Рус, 19:24, 17.01

Спадары, нані і панове! Як вы, ўяўляеце сябе грамадзянамі краіны Беларусь, размаўляйце мовай продкаў.

Ответить
+42 +
Васіль, 23:19, 17.01

"Не пакідайце ж мовы нашай беларускай, каб не ўмёрлі!" Ф. Багушэвіч.

Ответить
+70 +
gg, 20:05, 17.01

референдум не настоящий, два языка - бред и это не надолго, доживу когда высшее образование будет будет беларуским

Ответить
+94 +
Ежи, 20:13, 17.01

Здорово все это!!!Так душу греет и поступок этой женщины в метро и.то что наше обьединение в соцсетях.растет и преобразуется в силу!!!

Ответить
+57 +
фа, 20:16, 17.01

есть варинт-версия ,что это был не "ватник" а например засланец -"театрал"-гэбистик местный или любой другой ненормальный живущий на территории РБ.мало информации!одной подписи, что он типо из раиссии-мало!но эффект достигнут!я горжусь вами ,Литвины!!!

Ответить
+49 +
сын партызана, 20:41, 17.01

Гэтаму ватніку патрэбна
быць у сваей Рас.....
БЕЛАРУСЬ не РАСЕЯ!
Дзед беларус кажа так:
Маскалі не паважалі
і не паважаюць народы...
А спадарыня малайчына,
яна валодае нашай роднай беларускай мовай,
Для неадукаванных маскал...самы лепшы...
ПАДАРУНАК!
БЕЛАРУСКАЙ МОВЕ У ДОБРЫ ШЛЯХ!
Гэта мова беларускай нацыі,народа.
ПАВАЖАЦЬ ПАТРЭБНА МАСКАЛ...

Ответить
+72 +
Памяркоўны, 20:41, 17.01

Беларускамоўная узбечка жывы папрок усім нам адрокшымся ад роднай матчынай мовы.

Ответить
+94 +
УСХОД БЕЛАРУСИ , 20:44, 17.01

Вельми добрую справу зрабили тыя жыхары Менску хто падтрымау жанчыну . Вялики Вам дзякуй . ЖЫВЕ БЕЛАРУСЬ .

Ответить
+39 +
Валер, 21:36, 17.01

У Беларусi расейская мова мае статус каланiяльнай.

Ответить
+44 +
К, 21:49, 17.01

Мне вельмi сорамна, што не размауляю па-беларуску -не хапае запасу слоу. Але добра разумею, чытаю свабодна на гытай мове. З павагай адношуся да людзей, размауляючых па-беларуску.

Ответить
+12 +
DIVERGENT, 1:15, 18.01

Мой тебе совет ,когда о чем-нибудь размышляеш , думаешь - делай это на беларуском языке , не будеш бояться ошибиться . Это мой личный опыт.За 2-3 месяца я стал свободно говорить , хоть и учил его только в школе 30лет назад. И побольше читай + белсат.

Ответить
+43 +
vlad 83149, 21:57, 17.01

Скрепы скрепами , но в любой стране надо уважать НАЦИОНАЛЬНЫЙ язык

Ответить
+4 +
дзядька з сякерай, 14:14, 19.01

скрэпы у расеi - у Беларусi няма нiякiх скрэпау, гэта не нашае - чужынскае.

Ответить
+37 +
Naiwny, 22:18, 17.01

Рассеец возмущён, что в России (!) в Минске аборигены не уважают белого хозяина. Старшего (!), так сказать, по званию брата.
Теперь пусть этот представитель избранной национальности с исключительной хромосомой напишет ещё жалобу и на служащих метро г. Чикаго или с-т Питербурга (Питтсбурга), отказавшихся с ним общаться на русском.
Да-а-уж, и эти тоже подлые англоязычные националисты США! Вот Трамп придёт …

Ответить
+5 +
дзядька з сякерай, 14:17, 19.01

у якой "расеи в Минске"?!! ты п`яны?!! што за трызненне. засячы на сваiм носе - Менск гэта СУВЯРЭНАЯ БЕЛАРУСКАЯ ДЗЯРЖАВА БЕЛАРУСЬ.

Ответить
+5 +
КНЕХТ, 23:16, 17.01

Более 20 лет разговариваю только по белоруски, но сегодня пришлось воспользоваться гугл переводчиком.

Урэшце менавіта гэтая меншасьць у любым грамадзтве вядзе рэй. (попробуйте сами перевести)

Ответить
+6 +
Elly, 9:08, 18.01

Пераклад: В конечном итоге именно это меньшинство в любом обществе является движущей силой.

Ответить
+20 +
Ula, 1:57, 18.01

Я з вялiкiм задавальненем чытаю па Беларускi але....
Мне тяжело говорить...
Школа была рюская.
И Родную Мову вучыли як иншаземную.
Шкада.

Ответить
0 +
Алена, 9:37, 18.01

В конце-концов это меньшинство в любом обществе ведет....а вот "рэй" как переводится не знаю... может от слова "раiць" (советовать)?

Ответить
+8 +
butcher, 11:20, 18.01

Надыдуць часы, калі дзеці і ўнукі сягоняшніх расейцаў будуць сароміцца сваёй мовы. Путлер дапаможа.

Ответить
+8 +
Ясь, 4:59, 20.01

Усяго 200 гадоў таму, у Российской империи мясцовая арыстакратыя была францускамоўнаю (то бок, была “ісьцінна рускімі” ;-) ) й саромелася мовы сваіх халопаў (“рускай”?).

Ответить
+10 +
ганс, 14:47, 18.01

Рускага паганца трэба было б проста знайсці і выдварыць за межы Беларусі, якую ён абражае.

Ответить
+3 +
ikea66, 13:28, 20.01

Ты, мой брат, каго зваць беларусам,
Роднай мовы сваёй не цурайся;
Як не зрокся яе пад прымусам,
Так і вольны цяпер не зракайся.
Ад дзядоў і ад прадзедаў, браце,
Гэта скарб нам адзін захаваўся,
У сялянскай аграбленай хаце
Толькі ён незабраны астаўся.
Ў старыну беларус, не надданы,
Гаспадарыў, быў сам над сабою
I далёка у свеце быў знаны
За літоўскай і ляшскай зямлёю.
Але час прамінуў, і нядоля
На народ, як бы камень, звалілась,
Беларуская слава і воля
Адышла, адцвіла, закацілась.
Не змяняючы шэрай апраткі,
Працаваў ты, як вол, гаратліва,
А у хаце тваёй недастаткі,
А на ніве тваёй неўрадліва.
А чаму? Ты не здольны, ці хворы,
Ці благі гаспадар, ці п'яніца?
Мусіць, не! Бо і іншым у пору
У цябе гаспадарыць наўчыцца.
Светлы розум твой, брат, але дзетак
Ад цябе, як і ўсё, адбіралі
I на бацькаўскі родны палетак
Працаваць-памагаць не пушчалі.
Хто хацеў, той і смеў рабаваці,
Без прыпросу з'язджаліся госці —
Абдзіраць, аб'ядаць, апіваці
І крышыць гаспадарскія косці.
Можа б, ты і памёр і загінуў,

Ответить