5 мая 2024, воскресенье, 14:49
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 46
+20 +
Алена, 11:01, 23.07

Гэта так, наша ўлада разумее толькі сілу, але дзе тая сіла, якая можа паўсплываць на рэжым. А можа патрэбны героі?

Ответить
+12 +
злойСмех, 13:51, 23.07

Пришёл как-то Лукашенко в БНФ и скзал: "Я слышал, вам нужен лидер. Я могу им быть!"
Это реально было.

Ответить
-12 +
всё, 15:56, 23.07

Да просто-напросто надо всем нам белорусам всегда усердно работать на строительст=во нашей страны - Беларуси; и это надо делать вне зависимости какой сейчас в нашей стране полит. режим: Лукашенко или Санникова например, и кого другого. Все эти режимы - одно и тоже, не стоят они потому нашего (граждан РБ) внимания к ним. Мы должны всегда строить экономику нашей страны, а политики - это всё в основном всегда неудачливые по своей жизни люди возникшие часто вдруг ниоткуда!! Вот и весь сказ. Итак белорусы, всем браться каждый за свое дело (работу) сегодняже и на всю катушку! И перестать ныть о проклятом Лукашенко. Он всего лишь человек. От нас - Народа РБ на самом деле зависит все, от Лукашенко ничего не зависит!!!!!
Жыве наша Беларусь с нами - её любимыми белорусами!!!!!

Ответить
-3 +
SM, 17:16, 23.07

В РБ нет народа, есть население, которое продолжает "усердно работать на строительство нашей страны" за нищенскую зарплату, выходит на субботники, покупает лотерейные билетики, подписывается на советскуб б и т.д.

Ответить
+12 +
professor, 14:18, 23.07

Героі - у сэнсе ахвяры? А навошта? Няўжо Вы лічыце, што хто-небудзь зверне ўвагу на яшчэ некалькі альбо некалькі соцень ахвяраў рэжыму? У апошнія гады, дзякуючы роднаму і замежнаму ТБ, з экранаў тэлевізараш ільецца столькі крыві, што мы ўжо прызвычаіліся да таго, каб называць нябожчыкаў "жмурамі", смяяцца з знешняга погляду мёртвых, жартаваць альбо есьці ў прысутнасьці нябожчыкаў. Мы, як нацыя, перасталі з павагай адносіцца да маралі, да дабрачыннасьці, да міласэрнасьці і евангельскай любві. Дык навошта нам героі, калі ўжо немагчыма ўскалыхнуць пачуцьці людзей нават смерцю?
А вось СВАЮ сілу патрэбна зьбіраць, і як мага актыўней і хутчэй.

Ответить
+16 +
харугвы, 14:45, 23.07

Шляхта ў зброю!!

Ответить
+6 +
так было, 15:11, 23.07

калісьці землі Беларусі былі квітнеючым краем з развітым гандлярствам мастацтвам і рамяством. гарады буйнелі і багацелі. павялічвалася колькасць жыхароў і населеных пунктаў. а потым прыйшла навала з усходу. і паўстала цемра і галеча над краем. завылі крумкачы. запанавала пустэча. не дадзім арде аднавіць свой паход. устанем як адзін на абарону радной зямлі!!

Ответить
+5 +
by , 14:59, 23.07

Жириновский давно сказал:" Беларусь спасет снайпер".

Ответить
+4 +
ЯДвига, 18:50, 23.07

by , 14:59, 23.07
Я бы уточнила: два снайпера! Чобы если свобода - так без "советов" всяких там "братьев"!

Ответить
+32 +
да уж, 11:23, 23.07

Нашим несчастьем является также поддержка России, которая играет отвратительную роль в содействии режиму.
======================

очень точно сказано, "братская" официальная россия стала душителем национального самосознания белорусов, худшего "друга" трудно себе представить, "Брат" - целью которого является уничтожение Беларуси как государства, ее культуры, языка, европейских корней (прямо Каин какой-то).

Похоже, пути демократической Беларуси и имперской официальной России разойдутся до лучших времен - когда Россия сама станет демократической (если это в принципе возможно).

Ответить
+8 +
Ага, 11:27, 23.07

Расейцы, мо досыць беларускія заявы друкаваць толькі на расейскай?

Ответить
+7 +
Вас, 11:50, 23.07

так все таки чем сегодня занимается Рада, у Канаде?

Ответить
+7 +
Ага, 14:20, 23.07

Тым чым не займаецца маскоўская плеш у Менску.

Ответить
-1 +
Петя, 14:23, 23.07

Рада рассуждает кто от кого зависим, но это мы и без рады знаем.
А еще рада нас, оказывается, поддерживает. За какое место, интересно?

Ответить
+8 +
Канада, 16:02, 23.07

Сказано же - Рада старается сохранить язык, культуру и традиции хотя бы в диаспоре. Потому что в самой Беларуси с этим, мммм как то не очень.... Хотя про диаспору говорить тяжело - старые и новые иммигранты плохо смешиваются и эмигранты из Беларуси и тут очень разобщены. Ивонка Сурвила - интеллигентнейший человек, умница. Не надо про нее гадости писать.

Ответить
0 +
Ага, 17:57, 23.07

Дык маскалі і пішуць.

Ответить
+4 +
Stefan, 11:57, 23.07

Поўнасцю згодны.

Ответить
+13 +
беларус., 13:22, 23.07

Драпежны арол ніколі не выпусціць Беларусь са сваіх кіпцюроў, магчыма, калі толькі сам сканае, толькі тады вызвалімся.

Ответить
+1 +
Напiльнiк, 23:29, 23.07

Які арол? індык клеваны.

Ответить
+51 +
ИП, 13:26, 23.07

"Эта власть понимает только силу" - самые золотые и понятные слова. Это то, о чём не договаривают наши "лидеры". Которые всегда пытаются изобразить видимость переговором и усадит за стол власть. Все ведь понимают. Власть, у которой руки в крови, не отдаст её демократическим путём. Только сила!!!! И к этому надо быть готовым всегда. И к этому надо готовиться, а не предлагать "народные" референдумы и просую хрень.
Да, это тяжело и опасно. Но перемены и улучшение ситуации в стране, без силы со стороны народных масс, не произойдут. Уговаривать провести честные выборы??? Кого?? Ермошину и Лозовика?? Которые совершали преступления на протяжении 17 лет в избирательных кампаниях??? Глупости и бред.
Лишь только день "Ч" и готовность к нему, лишь только честные лидеры, сумевшие всё это подготовить, смогут возродить Беларусь.
Вы уже купили вилы??? Для чего????
"Эта власть понимает только силу". И этой силой должны стать все мы вместе с вами. А не Гапоны и мальчики в галифе.
Если мы хотим, чтобы звучал призыв "Жыве Беларусь" от души и всегда, а не только на митингах и просто так. То за "Жыве Беларусь" надо умирать.

Ответить
0 +
ПИ, 14:25, 23.07

От этих "золотых" слов толку - ноль. Потому-что болтовни пока толку нет.

Ответить
0 +
для пи, 15:45, 23.07

Ну так не болтай - иди себе за вилами .

Ответить
+5 +
Фёдор, 13:30, 23.07

Эта власть понимает только силу...
Такую позицию должно занять всё мировое сообщество и ,прежде всего, Россия. Если все они хотят видеть свободную, процветающую Беларусь.

Ответить
+3 +
тут вам не там, 15:15, 23.07

Федзя, выкінь ілюзію пра Расею з галавы...........

Ответить
+1 +
azhbeta, 18:32, 23.07

Так гэта ж расейскі троль, у ягонай галаве толькі такія ілюзіі і існуюць.

Ответить
+34 +
эмигрант, 13:36, 23.07

Ну сколько можно говорить - искать нужно не "точки соприкоснновения", а снайпера!

Ответить
+5 +
ОнО, 13:44, 23.07

Дело говорит. Не ожидал

Ответить
+11 +
Беларус, 13:45, 23.07

Жыве БНР!

Ответить
+19 +
Anatol Starkou, 13:47, 23.07

Ивонка Сурвилла:"Главной угрозой, безусловно, является высокая вероятность утраты независимости. Страна попала в новую неволю, она зависит от России. Виновата в этом политика Лукашенко, который готов на все, только бы удержать власть. Он защищает не государственность, а свой кусок территории, где он и пан, и бог.

Ответить
-3 +
Вова, 14:27, 23.07

А свои мысли есть? Цитировать мы все умеем.

Ответить
-3 +
Anatol Starkou, 15:37, 23.07

Вова, 14:27, 23.07: "А свои мысли есть?"

Ёсць у мяне свае думкі, Вова, ёсць! Часам з'яўляюцца.

Да гэтай тэмы я надрукаваў іх на сваёй старонцы ў ФэйсБуку пад назвай IДЭАЛАГIЧНАЕ БЕРВЯНО і даслаў сюды, але з таго "бервяна" Хартыя97 паказала вам толькі цытату, з якой пачаў свой камент.
Затое зараз я ў ПЛЮСІКАХ!!! Дзякуй за плюсы, Хартыя97!

P.S. "Вот скажи мне, (белорусский) американец (канадец, англичанин, австралиец...), в чем сила? Разве в деньгах? Вот и брат говорит, что в деньгах. У тебя много денег. И чего? Я вот думаю, что сила в правде. У кого правда тот и сильней."

Ответить
+4 +
Алесь, 14:06, 23.07

Эта власть ничего не понимает,ни силу,не что либо другое,по простой причине,отсутствие органа(ов) ответственных за восприятие. Это как вести разговор с умалишенным на тему,что такое хорошо и что такое плохо,тут даже бить бесполезно,ибо нечего или не кого.

Ответить
-4 +
Вадим, 14:09, 23.07

Власть понимает силу, но за 20 лет ниодного достойного лидера оппозиции за которым пошёл бы народ-нету. Те, что есть не пользуются людским доверием ввиду того. что о них мало знают.

Ответить
0 +
azhbeta, 18:41, 23.07

Менш трэба глядзець быдло-ТВ, бо там усіх "достойных" лідараў аблілі брудам так, што разглядзець могуць толькі тыя, хто ніколі на быдло-ТВ не заглядвае. Таму раю, калі глядзіце быдло-ТВ, то сітуацыю трэба ўспрымаць з дакладнасцю да наадварот.

Ответить
+7 +
Михалина, 14:40, 23.07

"сегодняшний режим позорит имя страны и не имеет ничего общего с работящими и доброжелательными белорусами.

Ответить
+8 +
лицвин, 14:56, 23.07

чаму гэтага у Еуропе не уцямяць

Ответить
+1 +
Михалина, 15:00, 23.07

"сегодняшний режим позорит имя страны и не имеет ничего общего с работящими и доброжелательными белорусами.

Ответить
-8 +
валера, 15:25, 23.07

какое дело гражданке Канады до Беларуси? я в таком случае председатель канадского правительство и изгнании

Ответить
+2 +
Ага, 17:59, 23.07

Яна беларуска. А вось чаго маскалі сюды лезуць?

Ответить
-4 +
Максимыч, 15:41, 23.07

Любая власть только тогда будет чего-нибудь стоить. пока она сможет защищаться. И те, кто хочет поиметь власть должен что-то иметь, чтобы поиметь. А БНФ это что-то виртуальное из серии виртуальной фантастики. Одна болтовня.

Ответить
+4 +
гость, 15:51, 23.07

Колхозаны всегда понимали только в рыло!

Ответить
-6 +
Anatol Starkou, 16:56, 23.07

Паважаная Хартыя97, я адрэдагаваў

IДЭАЛАГIЧНАЕ БЕРВЯНО

Ивонка Сурвилла:"Главной угрозой, безусловно, является высокая вероятность утраты независимости. Страна попала в новую неволю, она зависит от России. Виновата в этом политика Лукашенко, который готов на все, только бы удержать власть. Он защищает не государственность, а свой кусок территории, где он и пан, и бог."

Галоўнай пагрозай па-ранейшаму з'яуляецца залішняя ідэалагізацыя беларускага грамадства. Бо беларус і беларуска, як і за Саветамі, ўсё яшчэ ідэалагична нявольныя людзі. Да таго ж, палітыка сённяшняй так званай Рады БНР - нелегітымнай Рады, бо яе не выбіраў беларускі народ, у гэтай залішняй ідэалагізацыі павінна таксама. Бо бел-чырвона-белая ідэалогія, якую шмат год падтрымлівае ды прапаведуе ваша Рада, ёсць тая ж самая ідэалагічная няволя, НОВАЯ ІДЭАЛАГІЧНАЯ НЯВОЛЯ, якая на практыцы дагэтуль нават не з'яднала беларусаў і беларусак замежжа, дзе няма Лукашэнкі і яго апрычнікаў з КДБ.

Такім чынам, сёння НЕ ІСНУЕ легітымнай Рады БНР (не блытаць з Радай БНР-1918), а дзяржава Беларусь - векавая мара беларусаў і беларусак ІСНУЕ.

Цікава, а чаму Лукашэнка шмат год да гэтага інтэрв'ю не здаў Расеі "свой кусок территории, где он и пан, и бог" - то бок суверэнітэт Беларусі? Чаму не здаў пяць год таму, дзесяць, пятнаццаць, васямнаццаць? Чаму?

Ивонка Сурвилла: "...нашей большой бедой будет уничтожение всего белорусского."

Ваша псеўда радаўскае беларускае знаходзіцца ЗА МЯЖОЙ Беларусі, спадарыня, а сапраўдная беларуская бяда, або скажу мягчэй БЕЛАРУСКІЯ ПРАБЛЕМЫ існуюць на Беларусі, і з імі разбярэцца тутэйшы беларускі народ.

Ивонка Сурвилла: "Сегодня диаспора - голос угнетенного народа. Но когда Беларусь займет свое место в демократической семье народов, мы станем ресурсом, который своими знаниями свободного мира значительно ускорит модернизацию страны."

Пачніце з вольных дэмакратычных выбараў у сваю Раду БНР, як прыклад вашых ведаў свабоднага міра. Дайце ВОЛЮ дыяспары, дайце ёй права выказаць свой голас на выбарах у вашу Раду, і пачуеце сапраўдны "голос угнетенному народа". Ці ў вас з 1997 года - з моманту, калі вы стали Старшынёй, спадарыня Сурвіла, не было часу правесці вольныя выбары ў так званую Раду, каб яна легітымна прадстаўляла хаця б увесь палітычны спектр беларусаў замежжа - беларускую дыяспару, не кажучы ўжо пра увесь беларускі люд?
Дарэчы, Аляксандр Лукашэнка з 1994-га таксама не знайшоў часу правесці вольныя выбары на Беларусі.

А можа вы, спадарыня Сурвіла, не ў сілах змяніць некаторыя адпаведныя пункты Статута Рады, па якім, напрыклад, землі Беласточчыны, Вільні, Смаленшчыны, Браншчыны павінны належыць БНР, і, адпаведна, падпарадкоўвацца яе Раде? А можа не ўсе беларусы і беларускі жадаюць вяртання гэтых зямель, каб выканаць патрабаванні Статута Рады БНР-1918 ды атрымаць ад гэтага канфлікты з памежнымі дзяржавамі Польшчай, Літвой, Расеяй?
А яшчэ нагадаю, што на Беларусі і тады (1918), і зараз (2013) жылі і жывуць не толькі беларусы і беларускі...

Пашукайце, паважаная спадарыня Сурвіла, "дэмакратычныя і ідэалагічныя бярвенні" спачатку ў сваіх "радаўскіх вачах", бо затым, на маю думку, будзе спадручней казаць аб сённяшняй і будучай дэмакратыі на Беларусі, каб вашы "знания свободного мира" (дарэчы, не занадта ідэалагізаванага западнага міра), спрыялі ўсталяванню дэмакратыі на Беларусі. Можа затым з'явіцца ў народзе сіла, каб даць бой і зрынуць недэмакратычны лукашысцкі рэжым, каб з'явілася беларуская дэмакратыя - ўлада падкантрольная беларускаму народу.

Ответить
+1 +
Марина, 18:32, 23.07

Едва ли не впервые я согласна. Я вижу что творится в России и мне до мурашек страшно, что они придут сюда насовсем. Лучше бы здесь были натовские боеголовки чем Российский "мирный" атом и "мирная" военная база. Военную базу как и АЭС лучше сделать в Москве, на Красной площади. Увидев Россиян в наших местах отдыха впервые я ужаснулась, это быдло нельзя сюда пускать. Вооруженное быдло тем более. Скажу вам честно, самой признаться стыдно, но и законы Востока и законы Европы для меня лично более приемлимы чем порядки, грозящие наступить в этом гребанном братстве.

Ответить
+2 +
azhbeta, 19:06, 23.07

"Пачніце з вольных дэмакратычных выбараў у сваю Раду БНР, як прыклад вашых ведаў свабоднага міра. Дайце ВОЛЮ дыяспары, дайце ёй права выказаць свой голас на выбарах у вашу Раду, і пачуеце сапраўдны "голос угнетенному народа"".
--------------
А што ГБ ужо падрыхватала кандыдатаў на вольных дэм.выбарах у Раду і вы, падобна, у іх ліку? ЦІ не так? Вам не падабаецца бел-чырвона-белая ідеалогія? А нам, беларусам, падабаецца - яна беларуская і наша, а не ваша, ваша чырвона-зялёная ардынская, ёй і кіруйцеся. Разумею, вас туды заслалі рабіць "справу" по развалу беларускай дыяспары, таму вы са скуры лезеце, даказваючы сваю працаздольнасць і талент рэзідента, але нічога не атрымліваецца і ніколі не атрымаецца, бо вам палітычна свядомых беларусаў (а у эміграцыі менавіта такія і ёсць) не удасца ніколі абалваніць - гэта вам не просты люд на Беларусі. Прадчуваю, што ваша камандзіроўка з-за службовай неадпавядальнасці можа скончыцца адкліканнем назад у Беларускі рай і добра калі не на нары.

Ответить
+1 +
Напiльнiк, 23:36, 23.07

Старкоў як заўседы, н-ра, а потым размажа.

Ответить
-1 +
Anatol Starkou, 11:31, 24.07

to azhbeta, 19:06, 23.07

"А што ГБ ужо падрыхватала кандыдатаў на вольных дэм.выбарах у Раду і вы, падобна, у іх ліку? ЦІ не так?"

Так.

" Вам не падабаецца бел-чырвона-белая ідеалогія? А нам, беларусам, падабаецца..."

Вы добра падличыли кольки ВАС? Кольки? Няужо 9,5 мильёнау? Азирницеся вакол - ВАС мизер, на яки акрамя мяне нихто болей не звяртае уваги.

"вас туды заслалі рабіць "справу" по развалу беларускай дыяспары"

паутару тое, што гады тры таму казау на форуме Нашай Нивы:
у Нью Ёрк прыехау да дачки, а у дыяспару сунууся па сваёй дурасци

але кали вы пра пасляваенную 1941-44 дыяспару, то яна сыходзиць сама з-за узроста (тут кажу тольки пра тагачасных дзяцей, яких тады прывези бацьки-уцекачы з Беларуси, пра дзяцей, яким зараз гадоу пад 75, як некальким сталым чальцам Рады)
да таго ж, их вельми мала па колькасци у арганизацыях пасляваеннай эмиграцыи и яны не падрыхтавали сабе замену. напрыклад, у той жа Раде БНР няма дзетак ци унукау тых самых дзяцей 1941-44 гадоу

"вам палітычна свядомых беларусаў (а у эміграцыі менавіта такія і ёсць) не удасца ніколі абалваніць - гэта вам не просты люд на Беларусі"

мэты АБАЛВАНИЦЬ няма - тут вы перагнули палку
я усяго тольки услых размауляю з беларусами-дэмакратами, то бок з суродзичами, якия на практыцы ведаюць свабодны дэмакратычны мир Захада, бо усё жыццё жывуць тут за бугром, аснова дэмакратыи якога ёсць вольныя выбары
да таго ж, гэтыя людзи Беларуси ня ведаюць
мову ведаюць - вельми добра ведаюць, а Беларуси ня ведаюць
два прыклады
1) я з'ехау 10 год таму, и мая Беларусь гэта Беларусь 1951-2003 гадоу
иншай ня ведаю и таму не памятаю
эмиграцыя робиць у памяци так бы мовиць ПЕРАГАРОДКУ памиж минулым и будучыняй, дык вось мая Беларусь уся у минулым - у тых гадах да 2003-га, а усё што пасля 2003 мая Беларусь становицца НЕРЭАЛЬНАЙ, выдуманай мною, бо я яе ня ведаю

некаторым сталым чальцам Рады БНР было гадоу дзесяць, кали яны з'ехали з бацьками з Беларуси пасля вайны...

2) у Нью Ёрк прыязджау Коласауски тэатр з Вицебску, и перад ад'ездам артысты сустракалися з дыяспарай у грамадскай зале праваслацнай царквы у Бруклине, и давали кароценькия выступы з тых ци иншых спектакляу, або проста нешта чытали па беларуску
адзин з артыстау выступау з гумарэскай, у якой у нейки момант у тэксце были некальки ничога не значных слоу (белиберда), але было усим так смешна, што зал смяяуся да слёз
у гэты момант жанчына з пасляваеннай дыяспары сур'ёзна спытала: "Гэта и ёсць руская мова?"

яны ведаюць мову, як я ангельскую, але яны далёкия ад Беларуси, як я

але яны тусавалися памиж сабой да нашай "пасляадраджэнскай" эмиграцыи, каб быць побач, каб мову не забыць, песни спяваць и гэтак далей - и гэта добра
вось и Раду БНР прыдумали на сваих тусоуках, каб не сумна было, каб патусавацца, и каб мне потым было што вам расказаць
дарэчы, чаму сваю тусоуку яны назвали Рада БНР, а не ААН ци Вярхоуны Савет БССР - ня ведаю, ды и не цикава мне гэта - няхай тусуюцца палітычна свядомыя беларусы пасляваеннай эмиграцыи, яким сёння пад 75 год кожнаму
дай Бог им здароу'я

"Прадчуваю, што ваша камандзіроўка з-за службовай неадпавядальнасці можа скончыцца адкліканнем назад у Беларускі рай і добра калі не на нары."

На нары, блин, на нары, блин, на нары!

Ответить