В Минск привезут копию креста Евфросинии Полоцкой
13- 23.04.2010, 14:23
Копия духовного символа Беларуси, креста преподобной Евфросинии Полоцкой, прибывает из Полоцка в Минск.
Копия духовного символа Беларуси, креста преподобной Евфросинии Полоцкой, прибывает из Полоцка в Минск.
главное чтобы не забыли как обычно побольше ящиков для сбора денег поставить.
Ответить"Крест был утрачен во время Второй мировой войны, его местонахождение до сих пор неизвестно."
ОтветитьНу ну. Ведаем мы як "утрачен". НКВД у Расею вывезла. У Маскве ен, ды не аддадуць.
И что же в нем святого расскажите
ОтветитьНужно от России требовать возврата настоящего креста. Что эти копии?
ОтветитьА мысль, о том, что вывезли немцы никак не может посветить столь умную и просвещенную голову как 'александр' ?
Ответитьнюк
Ответитьага, немцы и слуцкие пояса вывезли
нюк, 15:14, 23.04
ОтветитьА мысль, о том, что вывезли немцы никак не может посветить столь умную и просвещенную голову как 'александр' ?
________________
Вот только не надо на немцев всех собак вешать...у рашку тоже рыльце в пуху
Калі ўжо наш Філарэт беларускага філіяла РПЦ прызнае, што сапраўдны Крыж Еўфрасінні ляжыць у Маскве. А то зрабілі падробку і асвяцілі сваёй "святой" вадой. Колькі ўжо можна дурыць галаву беларусам?
Ответить" Зь літаратуры ведама, што ў 1929-м годзе ГПУ-НКВД вывез Крыж Еўфрасіньні Полацкай зь Менску ў Магілёўскі музэй. (Захаваліся нават прозьвішчы тых гэбістаў, якія вывозілі.) Патлумачылі тады акцыю тым, што, маўляў, рэліквію трэба трымаць як мага далей ад дзяржаўнае мяжы, каб гарантаваць бясьпеку.
ОтветитьУ канцы 70-х мне прыходзілася некалькі разоў размаўляць пра Крыж з былым дырэктарам Магілёўскага гісторыка-краязнаўчага музэю спадаром Філіповічам, які ў 1941-м годзе працаваў у музэі й прысутнічаў пры эвакуацыі ягоных экспанатаў. Ен цьвердзіў, што энкавэдзісты вывезьлі тады Крыж ў Маскву."
нюк, во як , немцы у 1929 годзе ! Чаму ж усе засакрэчана , злыднi ?
Почему всех? Почему любое обвинение в сторону не рашки не обсуждается на этом ресурсе?
Ответить" Для беларускае нацыі Полацкі Крыж ёсьць сакральны агульнанародны сымбаль, гэтак-жа, як Пагоня, Бел-Чырвона-Белы Сьцяг, Вільня, Курапаты, Абраз Маці Божай Вострабрамскай, Наваградак, Мірскі замак, Нясьвіж, Полацак, рака Нёман і гістарычная рака Няміга (дзе цаной вялікіх ахвяраў, у крывавай бітве былі спыненыя чужынцы), Белавеская Пушча, Крэва і г.д. (Дарэчы, нават маючы на ўвазе толькі тое, што я назваў, заўважце, куды цаляюць непрыяцелі.)
ОтветитьДобра ведамы таксама Запавет Шасьціканцовага Крыжа Еўфрасіньні, сэнс якога ў тым, што Крыж "жыватворыць" душы народу, сьцеражэ, аберагае краіну. Страта Крыжа - пазбаўляе народ апекі й прынясе няшчасьце тым, хто яго ўкрадзе."
З.П.
нюк, 15:14, 23.04
ОтветитьА мысль, о том, что вывезли немцы никак не может посветить столь умную и просвещенную голову как 'александр' ?
-------------------------------------------------------------
А чего там просвещать, если завезли в Москву и сдали под расписку. Москву-то вроде фриц не взял. А может быть от нас что-то скрывают?
Уже всем давно всё ясно: крест вывезли в Россию!
ОтветитьТут даже и спорить не о чем!
Другое дело, что его могли уничтожить, также как уничтожено тысячи российских, белорусских и украинских раритетов, которые не вписывались в российско-ордынскую доктрину о "Великой Руси"...