18 мая 2024, суббота, 14:13
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 11
+45 +
Владимир, 8:47, 3.09

Что изменилось ?
Как была коммунистическая зараза у власти , так и осталась ?
Ненавижу.

Ответить
+21 +
дачка партызана, 9:32, 3.09

Геройскі учынак мастакоў, а зараз ім,за іх геройства, менты ім намалююць штраф, а я і так ведаю что гэтыя мастакі жівуць святым духам. Нада падтрымать матэрыяльна...

Ответить
+20 +
Ага, 11:05, 3.09

Што там акупанцкай хунце не падабаецца? Пагоня, Сцяг, Мова, ды й увогуле беларусы.

Ответить
+9 +
дачка партызана, 13:24, 3.09

...і першае і другое і трэцяе...а вось тое, что Алесь Цыркуноў размаўляе толькі на роднай мове, гэта факт...яшчэ і мат ім прыпішуць, бо менты мовы нашай не разумеюць.

Ответить
+16 +
AKM, 13:09, 3.09

помните эти слова:

пры шушкевичэ руския людзи сидзели на чэмаданах...

так теперь этот самозванец беларусов на чемоданы посадил!!!!!

Ответить
+1 +
студэнт, 13:29, 3.09

Ужо і карціна па вуліцы нельга пранесці?
А калі б гэта былі партрэты Лапушэнкі, затрымалі б ?

Ответить
+8 +
лучник, 13:36, 3.09

Художники С большой буквы Вы духовнасть нашего народа

Ответить
+3 +
аляка, 13:46, 3.09

Подскажите подробный источник где можно почитать про Ростислава Лапицкого, биографию, движение.

Ответить
+3 +
Вадим, 14:22, 3.09

Документальный фильм. Год выпуска: 2007. Длит.: 36min 29sec
"Герои национального сопротивления ХХ в. Ростислав Лапицкий"
Режиссер: Валерий Мазынский

Описание: У 1948-1950 гадах у Мядзеле і Смаргоні дзейнічала антыкамуністычная падпольная арганізацыя. Яе кіраўніком быў палымяны беларускі патрыёт Расьціслаў Лапіцкі.
Смаргонскія падпольшчыкі разгарнулі ўырокую ўлёткавую антыкамуністычную кампанію. Яны закідалі камуністам, што тыя прымусам заганяюць людзей у калгасы, душаць непамернымі падаткамі, жорстка караюць за любы пратэст, закрываюць цэрквы і касьцёлы. Аднак Расьціслаў лапіцкі і яго паплечнікі неўзабаве былі арыштаваныя. Суд над імі адбыўся ў Маладзечне ў ліпені 1950 г. Расьціслаў Лапіцкі - кіраўнік арганізацыі - трымаўся мужна і нязломна, браў усю віну на сябе, адмовіўся прасіць памілаваньня.
Ваенны трыбунал Беларускай вайсковай акругі прысудзіў Расьціслава Лапіцкага да расстрэла.

Ответить
+8 +
прохожий, 15:31, 3.09

Вечная слава белорусским героям - Ростиславу Лапицкому, Михасю Витушке, Францу Кушелю! Придёт время, когда им поставят памятники на Беларуси!

Ответить
-1 +
Николай, 16:23, 3.09

В Сморгони от памятника Богушевичу триста метров - большое расстояние. До центра дошли. Райцентр захудалый и унылый, по менту на жителя.

Ответить