16 июня 2024, воскресенье, 7:40
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики

Россия вернет белорусам слуцкие пояса только в обмен на другие ценности

16

Передача коллекции слуцких поясов из Государственного исторического музея России в Национальный художественный музей Беларуси в постоянное владение в обмен на белорусские музейные ценности, представляющие интерес для россиян, возможен в ближайшей перспективе.

Комментарии 16
0 +
Тушонкин, 11:15, 7.05

Не понял текст об обмене. Слуцкие пояса - наша, местная, историческая Белорусская реликвия и история - почему ее надо менять? Во времена советской власти Москва старательно крала национальные ценности из всех республик, оставляя исконным владельцам копии или второсортные поделки, а после исчезновения ссср как-то забыла вернуть все на историческую родину. На этом фоне глупо звучат тексты Путина о возврате Крыма Росии - значит им надо вернуть все, что не попросят, а вернуть нам - ну мы, великоимперские россияне подумаем. Под спич Путина хорошо подвести встречное предложение - а вы нам Смоленскую область вернете? Нет? Тогда хоть не позорьтесь!

Ответить
0 +
Reshetnikov, 11:23, 7.05

Stepashin ili "payac" ili togo huje, u nego hobbi "poyasa". Neujeli on do sih por lazaet po stenam jenskih obschag v Pitere !!???

Ответить
0 +
Vit, 11:58, 7.05

Мастацтвазнаўцы кажуць, што на Беларусі засталося каля 1 % культурных каштоўнасьцяў, створаных беларусамі. Астатняе альбо зьнішчана, альбо вывезена... Дык які можа быць абмен?

Нахабства страшэннае - укралі, а цябе "вознагражденіе" патрабуюць.

А яшчэ Крыж Еўфрасіньні Полацкай і кнігі Скарыны ў іх засталіся!

Ответить
0 +
Бенедзікт, 12:16, 7.05

Тушонкин, 11:15, 7.05

Не понял текст об обмене. ...
-------------------------------------------------------
Дакладна так! Далучаюся да Вашых выказваньняў.

Ответить
0 +
Юрась, 12:30, 7.05

Але ж "казлізм" з боку маскалёў проста ўражвае. Сілаю вывезеныя нашыя каштоўнасьці яны шчэ будуць "падумаць" на што зьмяніць. Калі ўжо гэтая кацапія лясьне, ці дачакаемся, а, Беларусы, калі ўжо гэты маскалізм счэзьне з нашае прасторы? Хто адкажа? Што ўжо казаць пра тыя каштоўнасьці, што вывезеныя падчас "візыту" ў нашу краіну цара ўсіх маскалёў, "Алексея Михайловича", гэдак званага "Тишайшего", які "натішаіл" столькі, што Ўсход краіны нават вымер. Ўрэшце - хто назаве хаця адну падзею, што адбылася да нас з усходу і была станоўчаю, што не прынесла шкоды нам, краіне, народу? Ганьба! Ганьба! Ганьба!! І шчэ раз - ганьба!!!
Хай згіне маскаль! Жыве Беларусь!!!!

Ответить
0 +
STAS, 12:37, 7.05

Вернуть! И не только Слуцкие пояса...а всё, что было незаконно вывезено(украдено) за время российской оккупации и "стыдливо" прячется от посторонних глаз в хранилищах Эрмитажа и Гохрана РФ.

Ответить
0 +
xmur, 13:36, 7.05

Просто ох..ли братья !!!!

Ответить
0 +
БР, 14:02, 7.05

@Ўрэшце - хто назаве хаця адну падзею, што адбылася да нас з усходу і была станоўчаю, што не прынесла шкоды нам, краіне, народу? @

Ну, например, освобождение белорусского народа войсками Суворова от польских оккупантов

Ответить
0 +
Тушонкин, 14:37, 7.05

Суворов вообще гад был. России может он и герой, только тут про него почитать можно много интересного. Вообще фраза кого-то из известных личностей: "Молитесь за Россию" давно воспринимается как: Молитесь за страну, в которой сатанизм растоптал христианство и растопчет весь мир, если не найдется реального спасителя...

Ответить
0 +
Бенедзікт, 14:52, 7.05

БР, 14:02, 7.05

@Ўрэшце - хто назаве хаця адну падзею, што адбылася да нас з усходу і была станоўчаю, што не прынесла шкоды нам, краіне, народу? @

Ну, например, освобождение белорусского народа войсками Суворова от польских оккупантов
-----------------------------------
Ёсьць незьлічоны шэраг такіх "братских освобождений", гэта і "освобождение" ад улады "националистического отребья" БНР, гэта і "освобождение" ад жыцьцяў сотняў і сотняў тысяч беларусаў у шматлікіх Курапатах, гэта і "освобождение" у 1944 г. калі савецкая авіяцыя бамбавала Менск на працягу 3 дзён (ня гледзячы на тое што фашысты даўно пакінулі горад)... Шмат ад чаго нас "освободили" тыя, хто нізвана прыцягнуўся на Беларусь з імпэрска-фашыстоўскай Расеі і пакінуў пасьля сябе семя нянавісьці да ўсяго беларускага...

Ответить
0 +
Ganna, 16:58, 7.05

Трэба падаваць справу супраць Расеи у мижнародны судю

Ответить
0 +
., 19:00, 7.05

Наглости нет предела. Мало того, что повывозили тоннами национальные ценности за время оккупации и во время Великой отечественной войны и ничерта не вернули, так ещё и обмен им подавай за НАШУ собственность.

Ответить
0 +
., 19:06, 7.05

>>>БР
<<<Ну, например, освобождение белорусского народа войсками Суворова от польских оккупантов>>>

Одна оккупация, сменилась другой, гораздо худшей. с репрессиями, ссылками, уничтожением беларуской интеллигенции и народа - одним словом - ГЕНОЦИДОМ !

А, к примеру, западная и восточная Беларусь 1939 года, тоже самое, что и Западная и восточная Германия 1990-го, после падения Берлинской стены. Разница там видна до сих пор (не в лучшую сторону, для востока).

Ответить
0 +
Алекс, 19:48, 7.05

Маскаль разумее толькі сілу і шчыльны ЎСЕНАРОДНЫ супраціў. Пакуль праўдзівая гістарычная памяць будзе заставацца здабыткам 80- 150 000 нармальных беларусаў, з нас будуць зьдзеквацца як заўгодна.
Маленечкія прыбалты праз УСЕНАРОДНАСЬЦЬ нацыянальнвх ідэяў здолелі перамагчы імпэрскага Галіяфа.
Апатычны да ўсяго акрамя ежы ды пітва ды жыльлёвага пытаньня статак "гражданаў" (націск на перадапошняй "а") ня можа быць фундамантам нацыянальнага абуджэньня. Асабліва калі большая колькасьць гэтага статку вельмі нэрвова рэагуе на спробы сьвядомых пашыраць сярод іх ідэі сапараўды беларускія.
Так што наконт беларускага пытаньня я ўсё больш схіляюся да песімізму. Стагодзьдзі войнаў і акупацыяў зьнішчылі у народзе здаровы інстынкт абароны сваёй самасьці, ваярскі, мужчынскі пачатак. (Не кажу пра купку маладых герояў якіх падаўляючая большасьць статку лічыць праплочанымі ЗША адмарозкамі).
Шляхам т. зв. "негатыўнай селекцыі" любую найлепшую пароду можна ператварыць у жалосных мутантаў.
Хаця мне вельмі хочацца, каб гэтая тэза была памылковай!!!

П. С. Кажуць часам што называць ляхтарат статкам гэта асноўная памылка беларускіх сілаў, што маўляў трэба ставіцца да яго з павагай, але на практыцы ня раз пераконваўся, што адзіная прымальная праява павагі да замбаванага граждана - гэта поўнае і безумоўнае прыманьне яго поглядаў.
Лібэральна-дэмакратычная ідэалюгія дапушчае і спараджае культурна- палітычны плюралізм. Лукашызм дапушчае толькі сябе самога любімага.

Адзінай альтэрнатывай тут бачыцца цярністы шлях стварэньня БЕЛАРУСКАЙ грамадзянскай супольнасьці, якая б паводле ЯКАСЬЦІ сваіго жыцьця, плённасьці і канструктывізму сацыяльных стасункаў сталася прывабна-элітарным гамадзкім ўтварэньнем, змушаючы зайздросьлівую "гражданію" спачатку вонкава сябе імітаваць, а пасьля і сутвова.
Адзіная засьцярога, што як толькі нешта такое з'явіцца, тут і пачне ўяўляць кідаць рэальны цывілізацыйны выклік "гражданіі", можа зьявіцца нарэшце простая забарона на ўжываньне мовы, і да таго ж крымінальная адказнасьць за "несанкцыянаваны лад жыцьця".

Ответить
0 +
Крывіч, 20:14, 7.05

Гэта добра, што прапанавалі, лепш бачна іх свінныя рыльцы, для тых, хто да сёньняшняга заглядвае ў рот "брату".

Ответить