Чамадан без ручкі
5- Уладзімір Халіп
- 20.08.2010, 14:20
Беларусаў чамусьці не надта хвалюе імідж краіны. Яе добрае імя. Як нас сёння ўспрымаюць суседзі?
Беларусаў чамусьці не надта хвалюе імідж краіны. Яе добрае імя. Як нас сёння ўспрымаюць суседзі?
мне падаецца асабліва прыкрым гэты нібыта нематэрыяльны бок трагедыі Беларусі. Сьвет навокал нас разьвіваецца, абменьваецца інфармацыяй, досьведам. Беларусь у гэтым працэсе ўдзельнічае фармальна. Беларусі нібыта няма ў сьвеце. Што сёньня можна распавесьці замежным знаёмым пра нашу краіну? Чым жывем, дыхаем, на што спадзяёмся? Непазьбежна даводзіцца ўзгадваць нашу вычварэнскую палітычную сітуацыю, якая і вызначае Беларусь для сьвету.
ОтветитьНават на тэрыторыях нашых суседзяў - Польшчы, Літвы, Украіны, Расеі, Латвіі - Беларусь у лепшым выпадку можа быць заўважана ў выглядзе тавараў у крамах. Аднак нават у Вільні - самым беларускім горадзе за межамі Беларусі - не знайсьці турыстычных даведнікаў на беларускай мове. Побач будуць стаяць на расейскай, пазначаныя значком расейскага сьцяга, і на тузіне іншых моваў: нямецкай, французскай, латышскай, польскай і інш. Тое самае ў Варшаве, Кракаве і г.д. Адчуваньне такое, што пра нас ніхто і не ўзгадаў, калі распрацоўваў тыя даведнікі. І гэта сімптаматычна.
Как нам повезло что дурню не достались ядрёные ракеты...
ОтветитьХороший имидж в глазах соседей - это, конечно, важно, но гораздо важнее - ощущение самодостаточности и чувство собственного достоинства. Даже исключительно для себя, для внутреннего пользования. И с этим у нас все напряженнее, потому что режиму нужны не личности, а спившиеся, обмотанные соплями и слюнями дебилы. И режим делает все возможное, чтобы этого добиться, а с другой стороны ему помогаем мы - интеллегенция. оппозиция и т.д. Везде, на форумах в Интернете, в частных беседах и газетных материалах - полив на народ, который, оказывается, не устраивае абсолютно всех! И тупые все, и несвядомые, и покорные! А ведь самый большой спрос - именно с интеллигенции и тех, кто считает себя профессиональными политиками! Поливая народ, мы расписываемся в собственном профессиональном и человеческом бессилии что-то изменить. Народ - он разный! А у нас это единственный достойный капитал. Нужно все-таки помнить: называй человека каждый день свиньей, он и захрюкает! Может, не стоит уподобляться власти? Это я не в адрес материала, а вообще. А материал отличный и очень верный!
ОтветитьВК, 15:05, 20.08
Ответить...Адчуваньне такое, што пра нас ніхто і не ўзгадаў, калі распрацоўваў тыя даведнікі. І гэта сімптаматычна.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
I у гэтым павiнны мы самi i толькi як народ i больш нiхто.
............Как нам повезло что дурню не достались ядрёные ракеты...............
ОтветитьОн их продал