Геройскі учынак мастакоў, а зараз ім,за іх геройства, менты ім намалююць штраф, а я і так ведаю что гэтыя мастакі жівуць святым духам. Нада падтрымать матэрыяльна...
...і першае і другое і трэцяе...а вось тое, что Алесь Цыркуноў размаўляе толькі на роднай мове, гэта факт...яшчэ і мат ім прыпішуць, бо менты мовы нашай не разумеюць.
Документальный фильм. Год выпуска: 2007. Длит.: 36min 29sec
"Герои национального сопротивления ХХ в. Ростислав Лапицкий"
Режиссер: Валерий Мазынский
Описание: У 1948-1950 гадах у Мядзеле і Смаргоні дзейнічала антыкамуністычная падпольная арганізацыя. Яе кіраўніком быў палымяны беларускі патрыёт Расьціслаў Лапіцкі.
Смаргонскія падпольшчыкі разгарнулі ўырокую ўлёткавую антыкамуністычную кампанію. Яны закідалі камуністам, што тыя прымусам заганяюць людзей у калгасы, душаць непамернымі падаткамі, жорстка караюць за любы пратэст, закрываюць цэрквы і касьцёлы. Аднак Расьціслаў лапіцкі і яго паплечнікі неўзабаве былі арыштаваныя. Суд над імі адбыўся ў Маладзечне ў ліпені 1950 г. Расьціслаў Лапіцкі - кіраўнік арганізацыі - трымаўся мужна і нязломна, браў усю віну на сябе, адмовіўся прасіць памілаваньня.
Ваенны трыбунал Беларускай вайсковай акругі прысудзіў Расьціслава Лапіцкага да расстрэла.
Что изменилось ?
ОтветитьКак была коммунистическая зараза у власти , так и осталась ?
Ненавижу.
Геройскі учынак мастакоў, а зараз ім,за іх геройства, менты ім намалююць штраф, а я і так ведаю что гэтыя мастакі жівуць святым духам. Нада падтрымать матэрыяльна...
ОтветитьШто там акупанцкай хунце не падабаецца? Пагоня, Сцяг, Мова, ды й увогуле беларусы.
Ответить...і першае і другое і трэцяе...а вось тое, что Алесь Цыркуноў размаўляе толькі на роднай мове, гэта факт...яшчэ і мат ім прыпішуць, бо менты мовы нашай не разумеюць.
Ответитьпомните эти слова:
Ответитьпры шушкевичэ руския людзи сидзели на чэмаданах...
так теперь этот самозванец беларусов на чемоданы посадил!!!!!
Ужо і карціна па вуліцы нельга пранесці?
ОтветитьА калі б гэта былі партрэты Лапушэнкі, затрымалі б ?
Художники С большой буквы Вы духовнасть нашего народа
ОтветитьПодскажите подробный источник где можно почитать про Ростислава Лапицкого, биографию, движение.
ОтветитьДокументальный фильм. Год выпуска: 2007. Длит.: 36min 29sec
Ответить"Герои национального сопротивления ХХ в. Ростислав Лапицкий"
Режиссер: Валерий Мазынский
Вечная слава белорусским героям - Ростиславу Лапицкому, Михасю Витушке, Францу Кушелю! Придёт время, когда им поставят памятники на Беларуси!
ОтветитьВ Сморгони от памятника Богушевичу триста метров - большое расстояние. До центра дошли. Райцентр захудалый и унылый, по менту на жителя.
Ответить