20 апреля 2024, суббота, 3:34
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 29
+37 +
brat, 18:06, 31.12

ЖЫ-ВЕ БЕ-ЛА-РУСЬ!!!

Ответить
+29 +
Эдуард, 20:16, 31.12

Не, Івонка, Вы памяляецеся. Мы не зьяўляемся гаспадарамі сваей зямлі. Аб гэтым гучна і прылюдна паведаміў правіцель гэтак званай, прашу прабачыць, але гэта менавіта так, сустракаючы прэзідэнта РФ Ул.ПУЦІНА "Приветствуем вас на вашей белорусской земле". Заўважце, "вашай". Так што мянушачная Беларусь ужо не наша, а Пуцина У.У.
Зрэшты я, дажываючы 77 год і маючы някепскую гуманітарную адукацыю, Вам параіў бы адкараскацца ад славяна-лацінскай абракадабры "Беларусь", абражаючай нас, прылепленую нам акупантамі абсалютна беспадстаўна. Ды прыкласьці адпаведныя намаганьні па ВЯРТАНЬНІ нам свайго нацыянальнага імя - Л І Т В А (гл.Вялікалітоўска-расійскі слоўнік Яна СТАНКЕВІЧА, стар. 642, Фонд імя Льва Сапегі, Нью-Йорк,1990, 1305С).
Вітаем з Новым, 2013 годам і Калядамі! Здароўя, шчасьця і плену ў справах зычым Вам усёй сям"ёй. Адгукніцеся.

Ответить
+43 +
Рогнеда, 18:31, 31.12

Вялікі дзякуй спадарыні Івонцы!!!! Сапраўды, так хочацца ,каб наша краіна была вядома ў свеце як Радзіма вялікіх мастакоў ,музыкаў, паэтаў, а не крывавай дыктатурай, і краінай, дзе чалавек не мае правоў нават на жыццё і свободу!!! Няхай у Новым Годзе ўсё зменіцца к лепшаму!!!! Жыве Беларусь!!!!!!

Ответить
+9 +
Лідзія Васільеўна, 19:05, 1.01

Вядомасьць у сьвеце набываецца не дзесяцігодзьдзямі існаваньня пад акупацыяй, а многімі стагодзьдзямі ва ўмовах свабоды. У нас сапраўды было шмат выбітных мастакоў, музыкаў і паэтаў. Аднак большасьць з іх і больш значна праславіла нашу краіну не пад мянушкай "Беларусь", а краіну пад назовам Вялікае Княства Літоўскае.
Першым, напэўна, з такіх быў Казімір Семяновіч - вынаходнік першага ракетнага рухавіка. Важкі ўнёсак у культуру нашай сярэднявечнай краіны (ВКЛ) зрабіў Тодар Нарбут - ваенны інжынер (архітэетар і будаўнік Бабруйскай цытадэлі) і гісторык: аўтар 9-томнай "Гісторыі літоўскага народа" (1835-1841). Напісаная па-польску, застаецца не перакладзенай на нашу мову да гэтага часу, а таму не даступная для нашчадкаў. Якія практычна не ведаюць свавей гісторыі і застаюцца ў палоне ілжывых стэрэатыпаў. Выхоўваючы, сыходзячы ў нябыт, сабе падобных "іванаў", што радства не помняць.
Так, знакамітага інжынера і археолага, героя Чылі Ігната Дамейку амаль ніхто не ўспамінае. Як і М.Судзілоўскага, прэзідэнта сената Гавайскіх выспаў. А нашага суайчыньніка, Тадэвуша Касьцюшку, залічваюць у лік генералаў Польшчы. А матэматык Соф"я Кавалеўская (Корвін Крукоўская), адыёзна лічыцца расіянкай . А наш суайчыньнік, аўтар вядомага "Паланэза", Агінскі лічыцца польскім кампазітарам. Пералік можна доўжыць.
Самая ж вялікая для нас бяда ў тым, што ў нас "белыя русы" не маюць паняцьця аб сапраўдным сваім НАЦЫЯНАЛЬНАМ імені - літва, літвыны. Валюнтарысцкім чынам Крамлём аддадзенае...жамойтам. Якія моляцца Богу, размаўляюць, думаюць і бачаць сны моваю сваею ад прыроды - жамойцкай, але аніяк не літоўскай.


Ответить
+27 +
Баzyl, 18:35, 31.12

Выдатна было б гэты зварот запісаць і паказаць на відэа. Дзякуй вялікі, спадарыня Сурвіла, зычу Вам моцнага здароўя і ў новым годзе простага і разам з тым узвышанага шчасьця -- быць на роднай зямлі -- не госьцяй.

Ответить
+15 +
с, 18:53, 31.12

НУ КАКИЕ МЫ ХОЗЯЕВА, ЕСЛИ НАМИ КОМАНДУЕТ ОДИН ПРИЕЗЖИЙ ?

Ответить
+25 +
Стаўпецкі, 18:56, 31.12

З НОВЫМ ГОДАМ! ЖЫВЕ БЕЛАРУСЬ!!!

Ответить
+14 +
Ukrainian, 19:32, 31.12

Извините, а как переводится "ахвяраў"?Я украинец, потому не знаю.

И с Новым Годом, братья белорусы!

Ответить
+9 +
Kastus, 20:46, 31.12

Ахвярау-жертв...

Ответить
+10 +
mary, 20:49, 31.12

,ахвяра- на рускай мове значыць жертва.

Ответить
+11 +
Стары i нягеглы., 20:53, 31.12

По украински это слово звучит "охвяра". Если Вы украинец, то должны это слово знать. Если же русский, то переводится как "жертва".

Ответить
+1 +
Ukrainian, 1:08, 1.01

Дякую, але, Стары i нягеглы, нема у нас такого слова: "жертва" так і буде "жертва" :) Може, є в якихось західноукраїнських діалектах, не чув.

Ответить
+1 +
Стары i нягеглы., 0:43, 2.01

Языки трансформируются со временем! Полвека назад я жил в Запорожье и Днепропетровске. Там ходил в украинские школы и
слово "охвяра" тогда было в употреблении. А, если Вы настаиваете на употреблении слова "жертва", то это вероятно "суржик", а не литературный украинский язык. Либо за полвека это слово редуцировало из языка. Простите, что не написал по-украински - у меня на компьютере нет украинской раскладки. Даже в слове "охвяра" между буквами "в" и "я" должен стоять апостроф, но его с моей клавиатуры не поставишь!

Ответить
0 +
Ukrainian, 1:12, 1.01

Хоча етимологія зрозуміла: німецьке Opfer.

Ответить
+1 +
Вася, 11:32, 2.01

нет такого слова в украинском языке. Есть слово "жертва", может быть "охвяра" есть в каком-то полесском диалекте, но в классическом варианте украинского языка такого слова нет.

Ответить
-7 +
Mixacь, 10:42, 1.01

украинцы не понимают беларускай мовы
может Вы не украинцы?)

Ответить
+1 +
Ukrainian, 21:45, 1.01

Я зрозумів все за винятком одного слова.

Ответить
+17 +
Leon, 19:34, 31.12

Жыве Беларусь!

Ответить
+15 +
Законнік, 20:00, 31.12

Вялікі дзякуй, спадарыня Івонка, за віншаванні! Спадзяёмся, што дачакаемся лепшпй долі для беларусаў. З Новым годам Вас і ўсіх беларусаў замежжа!
Жыве Беларусь!

Ответить
+17 +
неа, 20:09, 31.12

Вельмі кранулі Вашыя словы. З новым годам!

Ответить
+10 +
lex, 20:11, 31.12

vinshuyu

Ответить
+14 +
LITVA, 21:30, 31.12

Чего-то все боятся называть вещи своими именами - беларусь-белоруссия-литва. Я литвин и буду всегда им до конца жизни. хотя бы для себя. выбор за вами всеми. ЖИВЕ ЛИТВА - ВКЛ!!!

Ответить
+23 +
Valery ,Frantia, 22:31, 31.12

Ну што вам адказать я пан касы и сахи . а иуда Лукашиская мяне выгнала з маёй зямли .вось и скитаюсь па чужбине. а мне нихто не памог кали я хатев з им ваявать усе у кусты пахавалися. ну дык я и зехав..Смерть бандиту и усим паплечникам .Жыве Радзима.

Ответить
+20 +
Spadar, 0:09, 1.01

П'ю за тое,каб гэты год(мой год) стаў апошнім для для лукавага калгасніка ад невядомага бацькі-байструка і невядомага дня нарадження.Жыве НАША Беларусь!!!!!

Ответить
0 +
капи, 2:24, 1.01

Кто не спился, то" есьць" и в новогоднюю ночь.

Ответить
+6 +
miron, 7:14, 1.01

C NOVUM GODOM!!! С НОВЫМ ГОДОМ!!! ЖЫВЕ БЕЛАРУСЬ!!! КАЛІ МЫ ЎСТАНІМ С КАЛЕН ТО ПЕРАМОЖІМ!!!

Ответить
+2 +
rem, 6:14, 2.01

Пакуль ёсць такія людзі на Беларусі я ўпэўнены ў яе выдатным будучыні ...! Усіх з Новым Годам ..! Жыве Беларусь ...!

Ответить
-1 +
дзя ДУЛЯ з балотнай вёсачкі Менск., 10:55, 2.01

МінскіЯ Хронікі.
Хронікі вясковай яснасці
у няяснай будучыні – года 2013-га.

Ўехалі…
Ўвалілісь…
Увайшлі…
Ў Новы Год.
ПадазОрнейшы…
Трынаццаты…
Можа пачакаем крыху,
памаліўшыся,
што там будзе напярОд…
Што за гадасці-дзівацтвы?
А ня трэба…
Бо, бяда ж у тым,
што што ж ні нагадай –
будзе ўсё наадварот…
Адно вядома –
ані шчасця, ані радасці…
Мы,
на нашай,
на балотнай вёсачцы,
эгаістамі сябе не лічым,
і размышленні нашы памяркоўныя
тым данесці вельмі хочацца,
хто па-сушчаству нам роўныя -
простым людзям,
што рабіць далЕй патрэбна будзе,
ў гэты год,
каб не зьвёўся наш народ.
Першае.
Зямлі хапае. Лесу многа.
У зямлянкі пераходзім!
Ўмомант будзе можна
накапаць у гэтым годзе -
па зямлянцы кожнаму!
Без “жылля” не будзе анікога!
Па-другое, мноства ў нас балот.
А балота – не дрыгва, ды багна.
А бяры па-навукову – шЫры.
Кожнае балота - свой “завод”
Выдае гаручы газ - метан (Цэ-аШ-Чатыры).
І ня трэба ні ў каго купляць !
Усе свае патрэбы абяспечым.
У зямлянкі – ў газавыя печы.
А валюту, кукіш – аддаваць!
Пойдзем дАлей, ежа…
Ёсць рашэнне,мо, й нязвычнае,
як японскае “сушы”.
Але,слухай,моўчкі,не спяшы…
Бо пытанне ежы – акалічнасць,
мы якую ўмомант разрашым.
У хранцузаў лакамцтва –
лягушка…
У іх яна – дэлікатэса…
Смакам кажуць – рабчык-птушка…
У балотах нашых
гэтай смачнай гадасьці…
Не злічыць,
на радасць нам!
І смакуй,
як быццам граф ты,
ці прынцэса.
І ўсе астатнія пытанні
можна лёгка разрашыць
у нашых інтарэсах.
Галоўнае,
мы самі па сабе – народ,
спакойна будзем жыць ў балоце.
А шурык –
сам з сабой
няхай таксама гойсае,
без нас,
і па свёй ахвоце.
*+*
2 студзеня 2013 г.(уначы)
(**пачакаем – подождём; напярОд – потом впереди; а ня трэба –
а не очень-то и надо; наадварот – наоборот; патрэбы – нужды;
акалічнасць – обстоятельство; гойсае – скачет, т.е.подпрыгивает,крутится,пританцовывая,не очень умело)

Ответить
0 +
Назойливая муха, 22:01, 2.01

Шаноўная спадарыня Сурвіла,
Дзякуй за віншаваньні і спадзеі! Так, да бягучага часу на Беларусі маецца цяжкае становішча як з рэчаіснасьцю, так і з перспектывамі. Так было, так ёсьць, так, на вялікі жаль, яшчэ пэўна будзе. Але, паверце, зьмены ёсць, і яны відавочныя. Звычайны чалавек іх не бачыць, таму што ў яго іншыя турботы і чаканьні. Гэта натуральна. Гандляр не павінен займацца палітыкай, як і палітык гандлем. Яны даруюць адзін аднаму тыя правы і абавязкі, слушныя кожнаму - нехта гандлюе, нехта палітыкай займаецца. На Беларусі на нешта слушнае пакуль што спадзявацца не магчыма, але пазьней хто ведае, калі толькі беларускія барацьбіты зноў не перагрызуцца.

Ответить