150 лет назад в Беларуси началось восстание Калиновского
23- 1.02.2013, 9:40
1 февраля 1863 года Литовский провинциальный комитет призвал к восстанию против царской власти.
1 февраля 1863 года Литовский провинциальный комитет призвал к восстанию против царской власти.
Слава змагарам за незалежнасць Беларуси!
Ответитьа сейчас марионетку москали кормят, и вроде нет аккупации, но халуи на прислуге у москвы, а не на службе нашей нации
ОтветитьСлава змагарам! Ганьба акупантам!
ОтветитьСлава Героям!
ОтветитьВ нормальной стране такая дата стала бы поводом для выходного дня и празднования знаменательного события.
ОтветитьПоздравляю всех белорусов со столь знаковой и юбилейной датой в нашей истории. Не забывайте Великие слова Кастуся Калиновского: "Браты мае, мужыкі родныя. З-пад шыбеніцы маскоўскай прыходзіць мне да вас пісаці, і можа раз астатні. Горка пакінуць зямельку родную і цябе, дарагі мой народзе. Грудзі застогнуць, забаліць сэрца,- но не жаль згінуць за тваю праўду.
Прыймі, народзе, па шчырасці маё слова прадсмертнае, бо яно як з таго света толькі для дабра твайго напісана.
Няма ш, браткі, большага шчасця на гэтым свеце, як калі чалавек у галаве мае розум і науку. Тагды ён толька магчыме жыці ў багацтве, папраўдзе, тагды ён толька, памаліўшысь Богу, заслужыць неба, калі збагаціць наукай розум, разаўе сэрца і радню цэлу сэрцам палюбіць. Но як дзень з ноччу не ходзіць разам, так не ідзе разам наука праўдзіва з няволяй маскоўскай. Дапокуль яна ў нас будзе, у нас нічога не будзе, не будзе праўды, багацтва і ніякай наукі,- адно намі, як скацінай, варочаць будуць не для дабра, но на пагібель нашу.
Для таго, Народзе, як толька калі пачуеш, што браты твае з-пад Варшавы б’юцца за праўду й свабоду, тагды і ты не аставайся ззаду, но, ухапіўшы за што зможаш, за касу, сакеру, цэлай грамадой ідзі ваяваці за сваё чалавечае і народнае права, за сваю зямлю радную.
Бо я табе з-пад шeбеніцы кажу, Народзе, што тагды толькі зажывеш шчасліва, калі над табою Маскаля ўжэ не будзе".
Ничего не поменялось заэти 150 лет и о словаз Калиновского должен помнить каждый истинный белорус и соттветственно жить и действовать.
С ПРАЗДНИКОМ, ЗЕМЛЯКИ!
Юрась з логава, 11:02, 1.02 Почему-то у меня в голове (постоянно) немного другая версия самых главных слов Калиновского - "Тады зажывеш ты шчаслива, беларусе, кали маскаля над табой ужо не будзе". Именно так отложилось у меня на всю жизнь. Хотя, в принципе, не важна дословность, тут главное, чтобы каждый уважающий себя человек-беларус-литвин это знал, как таблицу умножения. .С праздником всех продолжателей святого дела Калиновского!
ОтветитьВЕРНО!!! Подтвержу еще одной цитатой. В переводе, чтоб маскалей насмерть поразить:
ОтветитьПИСЬМО ЯСЬКИ-ГОСПОДАРЯ ИЗ-ПОД ВИЛЬНО К МУЖИКАМ ЗЕМЛИ ПОЛЬСКОЙ
"Дзецюки!
Если Бог дал мне разум, то я вам буду советовать, как делать надо, чтобы было по справедливости и по правде, а если вы имеете разум, то меня послушайте.
Сколько помнят наши родители, москаль жил только обманом и нечистой силою. Поуничтожал он всё хорошее, а установил, что только может выдумать чертовская хитрость.
Под Севастополем4, когда Пранцуз принудил Москаля дать нам вольность, то он только обманом занимался, прошло шесть лет, и мы никакой вольности и в гла-за не видели.
Дзецюки! Когда сейчас Ронд Польский, поднявши восстание против москаля, даёт нам землю, справедливую вольность и Веру наших Отцов7, когда Пранцуз, Англичанин и целый свет идёт нам помогать, когда, как широка земля наша, народ громадю8, кто с ружьём, а кто с косою, идёт на из-вечного нашего неприятеля, москаля поганого, когда москаль от наших кос огнём убегает, разве ж мы, децюки, сидеть будем? МЫ, ЧТО ЖИВЁМ НА ЗЕМЛЕ ПОЛЬСКОЙ, ЧТО ЕДИМ ХЛЕБ ПОЛЬСКИЙ, МЫ, ПОЛЯКИ ИЗ ВЕКОВ ВЕЧНЫХ. Нужно наконец и нам придти к тому разуму, что только силой да косою добьёмся справедливой вольности и веры наших дедов и прадедов.
Довольно, дзецюки, уже ждать, настало уже время, Божье время!............."
источник:
Giller A. Historja powstania narodu polskego w 1861 – 1864 r. Paryz, 1867. T. 1. – S. 326 – 327/
или
Каліноўскі К. За нашую вольнасць. Творы, дакументы / Уклад., прадм., паслясл. і камент. Г. Кісялёва. – Мн.: «Беларускі кнігазбор», 1994. – С. 241 – 242.
Самое проникновенное-выделено.
Бесконечное количество раз прав был наш национальный Герой, Костусь Калиновский, когда сказал, что - "Не народ для урада, а урад для народа".
ОтветитьСлава нашаму Кастусю не згасне у вяках!
А хто абзывае у 21 веку яго тэрарыстам, той заганны хауруснiк прыгоннага расейскага рэжыму. Ганьба нейкаму Гiгiну.
Жыве Беларусь!
Все потуги разных "гигиных"и других лукашенковских шестерок с целью ошельмовать Калиновского и участников восстания - тщетны ! Мы всегда будем помнить и чествовать их , как героев ! Жыве Беларусь !!!
ОтветитьДзецюкі, няўжо забылі,
ОтветитьЯк хацелі волі слаўнай.
Колькі нас ужо ў магіле,
Ў зямельцы ашуканай.
Да і колькі маскалямі,
Будзем з вамі паганяцца.
Ці нарэшце – мужыкамі,
Без абразы называцца.
Супраць нас цары-расейцы,
Яшчэ паны ды падпанкі.
Грукаюць ў нашы дзверы,
Ужо заняўшы нашы ганкі.
Што нам шыбініц баяцца,
Мураўёскіх гальштукоў.
Нам з кален трэба падняцца,
Без чужых дарадчыкаў.
Дзецюкі, няўжо забылі,
Як хацелі волі слаўнай.
Колькі нас ужо ў магіле,
Ў зямельцы ашуканай.
Ёсць жа косы, ёсць сякеры,
Яська гаспадар с пад Вільні.
Ўсе мы разам касінеры,
Марыська чарнаброва, галубка мая!
ОтветитьДзе ж падзелася шчасце і ясна доля
Твая?
Усё прайшло, прайшло – як бы не
бывала,
Адна страшэнна горыч ў грудзях
застала.
Калі за нашу праўду Бог нас стаў
караці
Дый ў Прадвечнага саду вялеў
прыпадаці, –
То мы прападзём марна, а праўды
не кінем,
Хутчэй Неба і шчасце, як праўду,
абмінем.
Не наракай, Марыся, на сваю
бяздолю,
А прымі цяжкую кару – Прадвечнага
волю.
А калі мяне ўспомніш, шчыра
памаліся,
То я з таго свету табе адзавуся.
* * *
Бывай здаровы, мужыцкі Народзе.
Жыві у шчасці, жыві у свабодзе
І часам спамяні пра Яську свайго,
Што загінуў за праўду для дабра Твайго.
А калі слова пяройдзе у дзела,
Тады за праўду станавіся смела,
Бо адно з праўдай у грамадзе згодна
Дажджэш, Народзе, старасці
свабодна.
1864
Слава героям! Слава змагарам!
ОтветитьЗ відэазвароту актывістаў Руху Салідарнасці "Разам" і Беларускага Цэнтру ва Украіне. Вячаслаў Сіўчык: "Шаноўнае спадарства! Я маю вялікі гонар ад імя Руху Салідарнасьці "Разам" павіншаваць беларусаў зь вялікім юбілеем 150-годзьдзя Паўстаньня пад кіраўніцтвам нацыянальнага героя Кастуся Каліноўскага! Той беларускі ланцуг, той ланцуг свабоды ад Кастуся Каліноўскага да Францішка Багушэвіча, ад Францішка Багушэвіча да братоў Луцкевічаў і Янкі Купалы, ад Янкі Купалы да а.Вінцэнта Гадлеўскага, ад а.Вінцэнта Гадлеўскага да Ўладзімера Караткевіча й Васіля Быкава сёньня падтрымліваюць нашыя гэроі, тыя палітвязьні, якія зараз змагаюцца за Беларусь у невыносных умовах. Таму што лёзунгі ў нас засталіся з часу яшчэ Паўстаньня Кастуся Каліноўскага. Ягоныя словы натхняюць нас на барацьбу, таму што Беларусь для нас - гэта сьвятое. Таму мы разумеем заклік Каліноўскага, мы разумеем, да каго ён зьвяртаўся, каго ён клікаў пад свае штандары. Мы разумеем, калі мы чытаем і чуем і пра "Мой народзе!" і "Каго любіш? - Люблю Беларусь! - Дык узаемна!", і "Ня будзе табе долі лепшай, мой народзе, пакуль ты будзеш пад маскалямі"...
2 лютага будзе 175-годзьдзе з Дня нараджэньня нашага вялікага нацыянальнага гэроя Кастуся Каліноўскага, таму мы падтрымліваем правядзеньне агульнанацыянальнай дыктоўкі ў гэты дзень. Мы лічам, што ў тых невыносных умовах, якія сёньня створаны ў нашай краіне акупантамі кожны беларус мусіць ведаць пра гэраізм Кастуся Каліноўскага. І мы верым усё-такі ў сьветлую будучыню. Як бы зараз не панавалі сілы цемры ў нашай краіне, як бы зараз гэтае лубянкаўскае сьмецьце, гразь Масквы не паказвала свой нораў, прыйдзе беларуская вясна, і я веру, беларусы будуць крочыць у сталіцы па праспэкце Францішка Скарыны, які даў нашаму народу Біблію, і будуць яны крочыць да плошчы Кастуся Каліноўскага, і будзе на гэтай плошчы помнік, будзе ля касінэраў коньнік - Кастусь Каліноўскі, які жыцьцё сваё аддаў за Беларусь. Дык будзем вартыя нашых нацыянальных гэрояў Жыве Беларусь!"
Не будзе вам шчастя народзе,пакуль вы пад маскалем.
ОтветитьНе будет вам счастья не под маскалями, не под панами, не под чёртом лысым.
ОтветитьКак любой человек, так и нация сама кузнец своего счастья.
Так, что просыпаться пора!
Калі ёсць у душы смутак і бязладдзе, няма там веры і проста апускаюцца рукі - успомні пра Кастуся Каліноўскага і яго барацьбу за свабоду і шчасце і адразу зноў светла на душы и наполняется яна незгибаемой верай, надзеяй, імкненнем і сілай, якая абавязкова прывядзе да перамогі. ... Слава героям ..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ОтветитьКнижек мало по теме, трудно узнать, сколько таких деревень, которые "полностью сжигались". Может, кто подсоветует? Интересуюсь вопросом.
ОтветитьОхотно, троль! Поддубье, Кракшле, Зубрава, Линница... Деревни, помогающие повстанцам сжигались.
ОтветитьГэтая навіна мусіць быць галоўнай на сёньня!
ОтветитьСамым галоўным было і застаецца - гэта варожыя адносіны да нашага Народу і нашай будучыні маскалёў ( крэмль, путіны і іх падлючая палітыка падтрымкі дыктатара). І мы не зажывём па чалавечы пакуль гэта будзе падаўжацца.
ОтветитьГэта павінна быць ужо ў нашай крыві, і нашы дзеці павінны гэта ведаць і ніколі не забываць.
Слава КАЛІНОЎСКАМУ і ўсім героям Беларусі !!!
Нас разьядноўвае адно істотнае непаразуменьне. Ды не бало падчас паўстаньня К.Каліноўскага ніякай "Беларусі"! Не трэба ліць вады на млын акупантаў-маскалёў! І тутэйшых падбрахайлаў. Кастуся называлі яшчэ ЛІТОЎСКІМ дыктатарам. Не выпадкова і тое, што іменна ЛІТОЎСКІ (не блытаць з Жамойцю) камітэт прызваў к паўстаньню.
ОтветитьНе трэба атаясамліваць Радзіму і хімерычную Беласельскахамію. Маскалі са сваімі халуямі з тутэйшых спачатку анэксавалі нашу краіну, пераіменавалі яе і народ у чорт ведае што, прапагандай і рэпрэсіямі прывучылі да дурноты і мы, як бязмозгія амёбы праглынаем лухту. І пакуль мы будзем звацца "белымі русамі" - дабра нам не бачыць: рускасьць робіць сваю гнусную справу. Пры гэтым рускасьць увогуле не зьяўляецца ЭТНА-НАЦЫЯНАЛЬНАЙ катэгорыяй. А іменна яна вымушае думаць, што наша краіна - частка Расіі. Так, акупаваная частка. Але ж мы - Л І Т В А! І мова наша не бела-руда-чорна- шэра-ружова руская, а свая спрадвеку - літоўская. Як Статуты ВКЛ, на якой яны напісаны. Пратрыце вочы пані і панове! Праветрыце мазгі. Адрыньце дурноту, што ўбілі ў нашы галовы ворагі нашы.
Жыве Беларусь!!!
ОтветитьЖыве Беларусь! Ня слухайце паноу з Літвы! Захацелі Беларусь!
ОтветитьИсторию уважать,конечно,нужно,но сходить с ума не стоит.Реальность сегодняшнего дня-Беларусь в нынешних границах.КОНСТИТУЦИЯ,АДЕКВАТНОСТЬ и ДОБРОСОСЕДСТВО.ГРАЖДАНИН Белоруси,а не национальность во главу угла.Меньше самопожертвования,больше хитрости и побед.Хотя территория Беларуси в границах ВКЛ,а лучше в границах СССР,а еще лучше-от Бреста(Франция) до Владивостока-идея неплохая(шутка).И меньше исторической и вообще лжи.Когда рассматриваешь историческое событие,нужно четко преставлять,что Польша-это Польша,ВКЛ-это ВКЛ,Российская империя-это Российская империя,СССР-это СССР.И Беларусь в той или иной степени на протяжении истории была частью этих государств.Это-история.Реальность-Беларусь,в нынешних границах,юридически признана мировым сообществом.Конституция-ОСНОВНОЙ ЗАКОН.Если законодательные акты противоречат Конституции,действует КОНСТИТУЦИЯ.Все. Это- аксиома.Иначе-хаос и кровь.
Ответить