29 марта 2024, пятница, 14:21
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 20
+71 +
Вольный, 12:01, 19.06

.....Патрыет и Грамадзянiн нашай краiны .....

Ответить
+76 +
скиталец, 12:04, 19.06

Помним,уважаем,гордимся. Спасибо земле беларуской за Великого Человека!

Ответить
+32 +
Belsoul, 12:58, 19.06

Жыві на нябесах, выдатны сын роднай Беларусі!
Нязгасная пакутная зорка твая будзе спрадвек ззяць над нашымі галовамі.

Ганаруся тым, што і я нарадзўся бліз тваіх мясцін маленства, дыхаю тым жа паветрам, кахаю нашыя цудоуныя азерныя краявіды...

"...І усё ж мы дойдзем, дойдзем мы да Беларусі!"

Ответить
+2 +
ходок, 18:20, 19.06

".....I усё ж мы дойдзем...???"

Если будем двигаться...
И! Желательно!
В правильном направлении...

Ответить
+22 +
Неабыякавы, 12:27, 19.06

Прыходзьце сёння на Ўсходнія (Маскоўския) могілкі, у 18.00 будзе ўшанаванне памяці Васіля Быкава ля ягонай магілы.

Ответить
+11 +
Dimon, 13:13, 19.06

Сам всегда подхожу к его могиле когда бываю там, навещая дедушку и бабушку. Сегодня к сожалению не могу.
Приходите люди. И метро там уже совсем рядом (ст. метро Борисовский тракт), и идти далеко не надо, один из первых рядов.

Ответить
+35 +
Ніка, 12:37, 19.06

Дзякуй Богу! што паслаў да нас такога чалавека! Гэта наш гонар і наша сумленне!

Ответить
+21 +
Херрург, 13:29, 19.06

Вялікі чалавек з сусветным імем. Сапраўдная эліта, залаты фонд краіны. А пры паганай ўладзе- фактычна выгнаннік, як і яго творы.

Ответить
+19 +
блин, 13:33, 19.06

Спасибо Беларусь за сына твоего, спасибо за Василия Быкова!

Ответить
+15 +
Вячаслаў Сіўчык, 13:50, 19.06

Сёння - дзень народзінаў Васіля Быкава. Другая сусветная вайна яшчэ будзе абсэнсоўвацца беларускаю нацыяй праз лёс і творчую спадчыну Васіля Уладзіміравіча. Сённяшняю хвалю Нацыяльнага Адраджэння не магчыма ўявіць без Быкава, бо ён практычна быў стваральнікам і ідэолагам Беларускага Народнага Фронту "Адраджэньне". Без прадмовы Быкава наўрад ці быў бы надрукаваны 25 гадоў таму артыкул у ЛіМе Зянона Пазьняка і Яўгена Шмыгалёва "Курапаты - дарога смерці". Менавіта Васіль Быкаў прапанаваў на старшыню Аргкамітэта БНФ Зянона Пазьняка. Кожны выступ Васіля Уладзіміравіча на З'ездах і Соймах БНФ быў філасофскім абгрунтаваннем Нацыянальнага Адраджэння. У 1994 годзе падчас прэзідэнцкіх выбараў Васіль Уладзіміравіч цалкам падтрымліваў кандыдата ад БНФ Зянона Пазьняка. З прыходам да ўлады Лукашэнкі, калі зноўку пачалося метадычнае вынішчэнне ўсяго беларускага, Быкаў ачоліў нацыянальны аргкамітэт па святкаванні Дня Волі ў 1996 годзе (дарэчы, я бачыў кіраўніком аргкамітэта Зянона Станіслававіча, але гэтая прапанова блакавалася. І Пазьняк папрасіў ачоліць Быкава, чым уратаваў сітуацыю). Таго Дня Волі-96, калі беларуская нацыя пабачыла, што яна ёсць, што яна здольная змагацца, а значыцца, як бы цяжка не было сёння, урэшце рэшт перамагчы. У 1999 годзе Васіль Быкаў адмовіўся быць сябрам Сойму абодвух новаўтвораных партыяў БНФ, бо бачыў сілу Фронта толькі ў адзінстве.
Беларусь ужо 10 гадоў як страціла Быкава. У дзень, калі была чарговая гадавіна (22 чэрвеня) пачатку страшнае вайны. Пахаванне апостала нацыі ператварылася ў магутную акцыю беларускага нацыянальна-вызвольнага руху.
А 18.00 ля магілы Быкава на Маскоўскіх (Усходніх) могілках адбудзецца ўшанаванне памяці гэтага вялікага беларуса.

Ответить
+10 +
лекс, 14:31, 19.06

памятаем...

Ответить
+15 +
Olga, 15:12, 19.06

Гениальный писатель и великий гражданин. В память о нем перечитайте сами и дайте прочитать детям одну из его книг. Если нет дома - возьмите в библиотеке.

Ответить
+11 +
Циник, 16:44, 19.06

Дзякуй што Вы былі! Дзякуй што, Вы, засталіся ў маім сэрцы! Дзякуй за тое што, Вы, пакінулі для мяне і маіх дзяцей свае выдатныя кнігі! З Днём Нараджэння, Васіль Уладзіміравіч!

Ответить
-17 +
Ученик, 16:54, 19.06

Скажите, а что он сделал ,что такой уважаемый? Мы его в школе не проходили.

Ответить
+12 +
Циник, 17:18, 19.06

to Ученик, 16:54, 19.06

Обратитесь к трудам "великого историка". Он расскажет про то как Скорина в Питере печатал стихи Быкова.

П.С. Вы бы хоть чуть-чуть старались образовыватся а не позорится. В жизни пригодится. Хотя бы для того что б пред своими детьми идиотом не казаться. Или в пед.университет собрались в будущем? Тогда простительно.

Ответить
+5 +
уцй, 19:02, 19.06

Не уж то. Даже при "совке" В. Быков был хрестоматийным в школьных учебниках писателем.

Ответить
+3 +
Oleg van Mensk, 20:35, 19.06

А мы проходили, но не лучшие его произведения. Видимо, слишком явную и неудобную правду он пишет в своих триллерах (я то читал их вне программы). А то что не все проходят - от преподавателя зависит.

Ответить
+2 +
Владимир, 22:08, 19.06

Почему то в статье не отмечено,что есть ряд странных обстоятельств смерти Быкова в Боровлянах ?

Ответить
+5 +
лiцвiн, 22:35, 19.06

Дзякуй Богу, што я жыу у адзiн час з Васiлем Быкавым!!!
ГЕНIЙ!!!!

Ответить