Купалле на Беларусi заýсёды 7 лiпеня. А што святкавалi беларусы ý Варшаве 25 - то хлусня. Кветка квiтнее 7 лiпеня!
25- га нiхто нiчога не знойдзе!
Вельмi недальнабачна выносиць у свет няпрауду пра свае традыцыйныя святы.
Не пишите глупости. Купалье - языческий праздник летнего солнцестояния. Пик его приходится на 21 июня - самая короткая ночь в году. Плюс ко всему на этот период (разница в три дня) приходится рождество Яна Хрестителя (24 июня).
Прежде чем заявлять, что "всегда так было" изучите предмет обсуждения.
7 ліпеня паводле СТАРОГА(Юльянскага) СТЫЛЮ.Увогуле гэта сьвята астранамічнае як і Каляды(найкарацейшая ды найдаўжэйшая ночы.)Пры хрыстыянізацыі гэтыя сьвяты абагулілі з Божым Нараджэньнем і Янам Хрысьціцелем.
Мяне гэта навіна так сама здзівіла. Што яны шукалі? Беларусы Варшавы, калі вы сапраўды беларусы, калі ласка, ні рабіце такіх заяў і паважайце нашу самабытнасць.
Беларусам ящэ трэба працаваць i працаваць над тым каб быць дужай спулкай. Ý асаблiвасцi за мяжой. Такая тэма пра Iвана Купалу - а колькi нецярпелых i колькi нiкому непатрэбнай сваркi.
Заýжды свята Iвана Купала святкавалi 7 лiпеня.
Можа яшчэ паскачам " як маскаль" ?
Толькi ýзаемная павага i ýзаемная падтрымка i дапамога выратуе беларусаý.
Ýсе ý свеце i так з павагай да нас адносяцца. Але свае i сварацца.
Розум дзе згубiлi?
Купалле - старажытнае народнае земляробчае свята, звязаны з летнім сонцастаяннем, з росквітам прыроды і летняй цеплыні. Адзначаецца ў ноч на 24 чэрвеня. У Юлiянскім календары адбыўся зрух на 6-7 ліпеня паводле Грыгарыянскага календара і цяпер часта Купалле адзначаюць у гэты дзень.
Купалле на Беларусi заýсёды 7 лiпеня. А што святкавалi беларусы ý Варшаве 25 - то хлусня. Кветка квiтнее 7 лiпеня!
Ответить25- га нiхто нiчога не знойдзе!
Вельмi недальнабачна выносиць у свет няпрауду пра свае традыцыйныя святы.
Не пишите глупости. Купалье - языческий праздник летнего солнцестояния. Пик его приходится на 21 июня - самая короткая ночь в году. Плюс ко всему на этот период (разница в три дня) приходится рождество Яна Хрестителя (24 июня).
ОтветитьПрежде чем заявлять, что "всегда так было" изучите предмет обсуждения.
7 ліпеня паводле СТАРОГА(Юльянскага) СТЫЛЮ.Увогуле гэта сьвята астранамічнае як і Каляды(найкарацейшая ды найдаўжэйшая ночы.)Пры хрыстыянізацыі гэтыя сьвяты абагулілі з Божым Нараджэньнем і Янам Хрысьціцелем.
ОтветитьМяне гэта навіна так сама здзівіла. Што яны шукалі? Беларусы Варшавы, калі вы сапраўды беларусы, калі ласка, ні рабіце такіх заяў і паважайце нашу самабытнасць.
ОтветитьБеларусам ящэ трэба працаваць i працаваць над тым каб быць дужай спулкай. Ý асаблiвасцi за мяжой. Такая тэма пра Iвана Купалу - а колькi нецярпелых i колькi нiкому непатрэбнай сваркi.
ОтветитьЗаýжды свята Iвана Купала святкавалi 7 лiпеня.
Можа яшчэ паскачам " як маскаль" ?
Толькi ýзаемная павага i ýзаемная падтрымка i дапамога выратуе беларусаý.
Ýсе ý свеце i так з павагай да нас адносяцца. Але свае i сварацца.
Розум дзе згубiлi?
По Григорианскому календарю Купалле отмечается 25 июня. По юлианскому 7 июля. Это как рождество 25 декабря и 7 января.
ОтветитьВот и я читаю и не смогу понять, что они. праздновали? Католическое купалле? Всю мою жизнь мы праздновали купалле с 6 на 7 июля.
ОтветитьA godovschinu Oktiabrskoi revolucii vy prazdnovali vsegda po julianskomu kalendariu v nojabre.
ОтветитьЕсть ещё Александрийское купалле. Отмечается в разные даты, в этом году 8 июля. Забили болт на все календари.
ОтветитьКатолическое купалле
Ответить———-
Блин, это ж прям как православный атеист)))
Ну и загажены же у вас мозги московской поповщиной!
Купалле - старажытнае народнае земляробчае свята, звязаны з летнім сонцастаяннем, з росквітам прыроды і летняй цеплыні. Адзначаецца ў ноч на 24 чэрвеня. У Юлiянскім календары адбыўся зрух на 6-7 ліпеня паводле Грыгарыянскага календара і цяпер часта Купалле адзначаюць у гэты дзень.
Ответить