19 мая 2024, воскресенье, 15:38
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 5
+52 +
ДРОН-ДОН-ДОН, 18:04, 6.05

Наша великолитвинская беларуская земля! Наш великолитвинский беларуский народ!

Надо освобождать наш великолтвинский народ и нашу беларускую землю с нашими беларускими городами от русской ордынской оккупации и от её русского татаро-монгольского ига!

Ответить
+6 +
Мацьвейка, 19:58, 6.05

для пачатку трэба пачаць размаўляць на сваёй роднай мове ці хаця б пісаць каментары !!!

Ответить
+2 +
отдадите псы всё, 20:59, 6.05

Чё сцуки парашкины! Смоленск, Новгород, Владивосток НАШи :)

Ответить
+4 +
Казя, 21:34, 6.05

"... далучыў да беларускай дзяржавы .."
==
У XIV стагодзі існавала толькі і выключна ВКЛ, а ніякага Вялікага князства Беларускага не было.
Зоўсім не існавала увагул нават і саміх беларусаў. Яны зьявіліся пазней.
Калі б рэдактары зналі, як і адкуль зьвіліся беларусцы, дык не ганьбілі бы ліцвінаў - гонаровых продкаў СУЧАСНЫХ беларусаў.
Есчэ раз нагадваю.
Гісторыя, як крымінальнае следства павінна быць точнай без плутаніны !
Глядзіце "Указ, како изыскивати и о самех белорусцех" 1621 г маскоўскаго царкоўнаго собора і цара. "Белорусцами", як іх клікаў Іван IV Жудасны, былі калябаранты з царом і княствам Маскоўскім із Літвы та Кароны, якія перайшлі у маскоўскую веру (сучасная РПЦ).
"… и приговорили с ними вкупе на соборе, како изыскивати о самех белорусцех, иже приходят от Польскаго и от Литовскаго государьства, в православную веру нашу греческаго закона, в державу нашу Московскаго государьства и всея Великия Русии. хотяще быти с нами вкупе християне."
Пры Іване Жудаснам "Белой Русью" клічалі Маскоўскае князства, што біло прапісана у тытуле цара.
Ну?
І дзе, і якою толькі і магла быць "беларуская дзяржава" у XIV ст. ????
Гэта маскоўскі праэкт.
Треба не змацоўваць "беларускай дзяржавай" маскоўскі каланіяльны прыгон у мазгах сучасных беларусаў, а вяртаць гонар нашых продкаў ЛІЦВІНАЎ, вяртаць сапраўднае імя нашай нацыі і нашай Айчыне!
Українцы скінулі абразлівае "малоросы", а мы захавалі абразлівае "белорусцы" у сучаснай вымоўцы замест ЛІЦВІНЫ.
Няхай, аўтары, ня хочыцё. Дык хоць бы не ганьбілы ужо гісторыю і ня падменьвалі імя продкаў.
Такой падменай гістарычных тэрмінаў, паняць і імёнаў мы ментальную СВАБОДУ ад маскоўцаў ніколі не атрымаем ...
Гэта мая асабістае меркаванне, а вы ужо як хочаце ...

Ответить
+1 +
Грюнвальд, 15:26, 7.05

Наша Айчына. Наша сапраудная Дзяржава якой Ганарымся!!! Нашы Лепшыя Князi !!!!

Ответить